Dlaczego ręczniki do rąk w publicznych toaletach są lepsze od suszarek?

W toaletach publicznych po umyciu rąk mamy do dyspozycji automatyczne suszarki do rąk albo ręczniki w specjalnych dozownikach. Wiele osób woli skorzystać z suszarki, bo jest wygodniejsza i nie trzeba wyrzucać do kosza zużytego ręcznika, ale czy jest to dobry dla naszego zdrowia wybór? Ostatnie badania dowodzą, że korzystanie z suszarek do rąk w toaletach publicznych powinno być ograniczone do minimum, gdyż jest niebezpieczne dla naszego organizmu.Jeśli mamy do wyboru: dozownik z ręcznikami jednorazowymi albo suszarkę, wybierzmy ręczniki. Oto kilka powodów dlaczego:

1. Suszarki rozdmuchują bakterie


Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds zrobili badania, w których udowodnili, że suszarki do rąk powodują rozdmuchiwanie niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów po całym pomieszczeniu. Skąd pochodzą te mikroorganizmy? Najczęściej ze źle umytych rąk osób korzystających wcześniej z suszarki.


2. Pięć razy więcej bakterii w toaletach z suszarkami


We Francji oraz we Włoszech przeprowadzono badania toalet publicznych, z których jasno wynika, że w toaletach, gdzie używano suszarek do rąk liczba bakterii była pięciokrotnie wyższa niż w tych toaletach, gdzie używano tylko ręczników papierowych.


3. Źle umyte ręce stają się zagrożeniem

Jeśli korzystamy z suszarek do rąk, to nagle niedokładnie umyte ręce stają się zagrożeniem dla zdrowia nie tylko właściciela owych rąk, ale także dla wszystkich innych ludzi korzystających z tego pomieszczenia. Źle umyte ręce są miejscem, gdzie ciągle jest sporo bakterii, kiedy skieruje się na nie podmuch ciepłego powietrza, mikroby z dłoni zostają zdmuchnięte i rozprzestrzeniają się po całej toalecie.


4. Suszarki korzystają z brudnego powietrza


Suszarki wykorzystują do suszenia powietrze, które znajduje się w toalecie. Nie trzeba nikomu specjalnie tłumaczyć, że powietrze w toalecie publicznej jest siedliskiem bakterii. Suszarki przyczyniają się do rozprzestrzeniania bakterii po całej powierzchni pomieszczenia.


Jednorazowe ręczniki papierowe są za to zupełnie bezpieczne dla naszego zdrowia. W przeciwieństwie do suszarek, pochłaniają wodę i wszelkie drobnoustroje pozostawione na rękach podczas niedokładnego mycia. Wniosek jest prosty – warto korzystać z ręczników papierowych i zapomnieć o suszeniu rąk suszarką. Najlepsze są bezdotykowe dozowniki, które dodatkowo ograniczają kontakt ręczników ze środowiskiem zewnętrznym.