taras

Drewniany taras przez cały rok narażony jest na zmieniające się warunki atmosferyczne. Deszcz oraz promienie słoneczne powodują blaknięcie i uszkodzenia powierzchni desek. W takim przypadku warto zdecydować się na ponowne pomalowanie i konserwację tarasu. 

Kiedy najlepiej przeprowadzić malowanie tarasu?

Mówi się, że drewniany taras powinien być odnawiany co 10-15 lat. Nie jest to jednak żadną regułą. Częstotliwość takiego zabiegów zależy od wielu czynników - choćby od gatunku drewna. Najważniejsza jest więc właściwa ocena stanu tarasu. Jeśli gołym okiem można zauważyć na nim śladu zużycia i szkody, warto przystąpić do malowania i ogólnej odnowy. Dlaczego to takie ważne? Zarówno pomalowanie, konserwacja, jak i impregnacja drewna na zewnątrz pomogą zachować taras w świetniej formie na kolejne lata.  Watro przy tym pamiętać, że olejowanie lub malowanie tarasu drewnianego najlepiej przeprowadzać na wiosnę. Co więcej, tego typu pracy najlepiej przeprowadzać w chwili, w której promienie słońca nie padają bezpośrednio na malowaną powierzchnię.

O czym pamiętać przy malowaniu tarasu?

Odświeżanie i impregnację drewna na zewnątrz - czy to tarasu, czy mebli - należy zawsze rozpocząć od dokładnego oczyszczenia desek. Trzeba przede wszystkim pozbyć się wszelkich zabrudzeń - zwłaszcza piachu oraz pyłu - oraz usunąć wystające z desek drzazgi. Można w tym celu użyć np. myjki ciśnieniowej lub szczotki ze sztywnym włosiem. Przy wstępnym oczyszczaniu desek warto wykorzystać także specjalny środek przeznaczony do tarasów drewnianych. Pomoże on usunąć wszelkie przebarwienia, plamy oraz tłuszcze. W dodatku nieco rozjaśni on deski tarasu, przywracając im pierwotną barwę. Na koniec czyszczenia, drewniane powierzchnie należy obficie spłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia.