Mycie paneli

Panele podłogowe w porównaniu do innych materiałów są bardzo wygodne w użytkowaniu. Dzięki nim dosyć łatwo utrzymać higienę w domu, jednak wielu osobom problemów przysparza ich prawidłowe mycie. Dowiedz się, czym myć panele, aby były idealnie zadbane.

Jak dbać o panele?

Zanim przejdziemy do mycia  paneli warto wspomnieć, że bardzo istotne jest też ich prawidłowe zabezpieczenie przed czynnikami potencjalnie niszczącymi. Jednym z największych zagrożeń dla paneli jest przesuwanie po nich ciężkich mebli lub krzeseł wyposażonych w kółeczka. Warto zaopatrzyć się w specjalne maty antypoślizgowe, które zabezpieczą panele przed odkształceniem i wgnieceniami. Można zakupić również specjalne podkładki oraz wycieraczki do butów.

Pamiętajmy też, aby często odkurzać podłogę, zwłaszcza jeśli nie ma ona dobrych właściwości antystatycznych. Bardzo istotne jest też możliwie jak najszybsze usuwanie z podłogi zabrudzeń, które powstają w wyniku rozlania na nią substancji żrących, oleistych i barwiących.

Jak myć panele?

Mycie paneli jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pomoże na długo zachować ich estetyczny wygląd. Należy pamiętać o tym, że panele myje się zawsze w kierunku, w którym są ułożone, a nie w poprzek, ponieważ wówczas woda i zanieczyszczenia mogą osiadać w miejscu ich łączenia.

W trakcie czyszczenia podłogi, która wyłożona jest panelami, niesamowicie istotne są stosowane środki do mycia. Nie wolno używać agresywnych substancji myjących, wosków czy preparatów nieprzeznaczonych do podłogi. W zakresie środków nabłyszczających należy bardzo uważać, ponieważ tylko nieliczne z nich można bezpiecznie stosować na panelach. Po dobraniu odpowiedniego środka do czyszczenia dobrze jest zadbać o używanie go zgodnie z instrukcją, równomiernie rozprowadzać po całej podłodze oraz zaniechać chodzenia po niej tuż po umyciu.

Większość preparatów do mycia paneli należy rozrobić w wiaderku z określoną ilością wody, wymieszać, a następnie rozpocząć czyszczenie. Niektóre z nich należy następnie zmyć z podłogi z pomocą wody, inne natomiast można pozostawić do wyschnięcia.

Czym myć panele? – propozycje produktów

Smugi to jeden z największych problemów, z którymi borykają się osoby posiadające panele. Czym myć panele, żeby nie było smug? To bardzo proste, ponieważ wystarczy dobrać do tego odpowiedni środek. My polecamy:

  • Laminet – czyli preparat przeznaczony w szczególności do mycia paneli, na których obserwuje się tendencję do powstawania smug. Laminet nie pozostawia ich na podłodze. Jego szczególna formuła umożliwia również podniesienie poziomu bezpieczeństwa w domu lub w przestrzeni publicznej, ponieważ zapewnia panelom dodatkowe właściwości antypoślizgowe. Laminet przeznaczony jest zarówno do niesamowicie popularnych paneli laminowanych, jak i parkietów lakierowanych. Środek jest wyjątkowo wydajny, ponieważ tworzymy z jego pomocą rozcieńczony z wodą roztwór do mycia. Litr Laminetu pozwala na wytworzenie aż 200 litrów roztworu do paneli.
  • Wood-Care - środek do drewnianych paneli podłogowych, który jednocześnie czyści i nawilża drewno oraz powoduje powstanie ochronnego filtra na jego powierzchni. Stosując Wood Care do czyszczenia, należy przygotować roztwór 1-3 procentowy, tj. 100-300 ml na 10 L wody. Środek polecamy przede wszystkim do mycia drewnianych paneli w biurach, hotelach i pensjonatach.
  • Voigt Meble VC 500K – z którego pomocą można bezpiecznie myć nie tylko podłogi, ale również meble czy tapicerki skórzane. Jest bardzo uniwersalny, jak również bardzo szybki i wygodny w stosowaniu, ponieważ nie wymaga zmywania z czyszczonej powierzchni. Nałożony na nie, bardzo szybko schnie. Skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia, wliczając w to nawet trudne do usunięcia ślady takie jak plamy czy tłuste ślady na podłodze.
  • Panelin VC 300 – czyli środek do mycia i nabłyszczacz w jednym. Doskonale radzi sobie nawet z problematycznymi zabrudzeniami i nadaje się do czyszczenia ręcznego oraz maszynowego. Subtelny zapach umożliwia stosowanie go nawet przez osoby szczególnie wrażliwe na rozmaite aromaty. Jest bardzo wydajny, ponieważ używa się go, delikatnie zwilżając mop lub ścierkę. Dzięki biodegradowalnemu składowi, preparat zyskuje coraz szerszą rzeszę zwolenników.

Wybierając odpowiedni środek do czyszczenia paneli, należy sugerować się przede wszystkim parametrami, które uważamy za najistotniejsze. Każdorazowo warto sprawdzić, czy konkretny preparat przeznaczony jest do danego tworzywa, z którego wykonane są panele. Zaproponowane środki są jednak na tyle uniwersalne, że każdy powinien znaleźć wśród nich coś odpowiedniego dla siebie.

Przydatne akcesoria

Podstawowym akcesorium, niezbędnym do przeprowadzenia kompleksowej pielęgnacji paneli, jest odpowiedni mop. Żeby jego użytkowanie było wygodne, mop powinien być wykonany był z naturalnych materiałów, które nie mają tendencji do elektryzowania się, są wystarczająco chłonne i łatwo suną po podłodze.

Do końcówki do mopa należy zakupić drążek, który będzie wygodny w trzymaniu, najlepiej z antypoślizgową rączką lub taki, który będzie wykonany z materiału bez wypustek, w których mogłyby osadzać się zanieczyszczenia. Najlżejsze są sztyle aluminiowe, które są jednocześnie bardzo wytrzymałe. Jeśli z mopa będzie korzystać kilka osób lub ilość miejsca do przechowywania mopa jest ograniczona, dobrym pomysłem będzie sztyl teleskopowy.

Jakie wybrać wiaderko do mopa?

Do zastosowań domowych, wygodnie będzie zaopatrzyć się również w wiaderko z wyciskarką, które pozwoli na wielokrotne wyciskanie mopa w trakcie czyszczenia. Takie wiaderko znacząco skróci czas czyszczenia i sprawi, że będzie ono przebiegało o wiele sprawniej.

Jeśli konieczne jest mycie ręczne bardzo dużych powierzchni, przykładowo w miejscach użyteczności publicznej lub salach gimnastycznych, świetnie sprawdzi się zestaw do sprzątania, który zawiera wiaderko o zwiększonej pojemności, wyciskarkę i praktyczny stelaż wraz z mopem. Taki zestaw dzięki temu, że umieszczony jest na kółeczkach obrotowych, może być łatwo transportowany, nawet na dość rozległych odległościach. Jest także na tyle lekki, że korzystanie z niego, nie stanowi większego wysiłku nawet dla osoby o stosunkowo niewielkiej sile fizycznej.