Mycie lodówki

Nowoczesne lodówki przyzwyczaiły nas do tego, że same się rozmrażają, dlatego myślimy, że nie trzeba ich myć tak często, jak modeli starszej generacji. Okazuje się jednak, że nawet sprzęty naszpikowane technologią wymagają regularnej pielęgnacji. Czym myć lodówkę, żeby lśniła czystością? Jak zlikwidować zapach w lodówce?

Czyszczenie lodówki – jak często to robić?

Żeby utrzymać wnętrze lodówki w czystości, należy przynajmniej raz w tygodniu robić przegląd znajdujących się w niej produktów – przyjrzeć się datom przydatności do spożycia, wyrzucić przeterminowane rzeczy, sprawdzić, jakich artykułów brakuje i uzupełnić je. Regularny przegląd lodówki to najlepszy sposób na uniknięcie bałaganu i pozbycie się produktów, które straciły ważność.

A co z myciem lodówki? Wiele osób robi to tylko kilka razy w roku, np. przed świętami. Najlepiej jednak zaplanować to raz w miesiącu i na bieżąco wycierać rozlane płyny oraz inne plamy – wówczas będziemy mieć pewność, że wnętrze jest higieniczne. Sprawdźmy zatem, jak czyścić lodówkę.

Jak umyć lodówkę?

 1. Przed czyszczeniem lodówki należy odłączyć ją od źródła zasilania – mycie urządzenia podłączonego do prądu jest niebezpieczne i może doprowadzić do jego uszkodzenia.
 2. Kolejny krok to opróżnienie lodówki – wyjęcie wszystkich produktów spożywczych, półek i szuflad oraz elementów znajdujących się na drzwiczkach.
 3. Jeśli lodówka wymaga rozmrożenia, należy odczekać, aż lód rozpuści się – może to potrwać kilka godzin.
  Jak umyć lodówkę bez rozmrażania? W przypadku urządzeń bezszronowych (No Frost) można przystąpić do mycia od razu po opróżnieniu lodówki.
 4. Następny krok to usunięcie okruszków i resztek jedzenia, które mogą znajdować się wewnątrz lodówki – można zebrać je wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
 5. Teraz można przystąpić do mycia wnętrza urządzenia – najlepiej za pomocą wilgotnej gąbki lub ściereczki i środka czyszczącego.
  Czym myć lodówkę wewnątrz? Najlepiej nadaje się do tego Pramulti Gastro. To antybakteryjny i bezzapachowy preparat myjący, który jest bezpieczny dla środowiska – nie zawiera związków aldehydowych, konserwantów i rozpuszczalników. Świetnie nadaje się do czyszczenia bocznych i tylnych ścian lodówki. Produkt jest mocno skoncentrowany, przez co bardzo wydajny. Wystarcza na długo, skutecznie usuwa zarazki, a przy tym jest delikatny dla skóry. Preparat posłuży też do mycia uszczelek – warto zrobić to dokładnie, bo zbiera się w nich pleśń. Umyte wnętrze lodówki należy dokładnie wytrzeć, najlepiej przy pomocy ręczników papierowych lub mikrofibry.
 6. Kolejny krok to czyszczenie półek, szuflad i balkoników. Jak myć lodówkę, żeby powierzchnia lśniła czystością? Świetnie sprawdza się Frigo Clean – preparat dokładnie czyści i skutecznie redukuje liczbę bakterii znajdujących się na powierzchni. Środek jest odpowiedni do stosowania w niskich temperaturach – nawet do -30 stopni Celsjusza. Jest skuteczny i delikatny dla czyszczonych powierzchni.
 7. Następnie należy przystąpić do czyszczenia lodówki od zewnątrz, najlepiej produktem ze spryskiwaczem. Idealnie nadaje się do tego Germex Spray – alkoholowy preparat do szybkiej dezynfekcji powierzchni. Można spryskiwać nim drzwi lodówki oraz często dotykane elementy, np. rączki czy klamki. Działa m.in. na bakterie salmonelli, drożdże candida i inne drobnoustroje. Nie wymaga spłukiwania.

Czym czyścić lodówkę – akcesoria

Gąbki i ściereczki, którymi myjemy lodówkę, powinny być miękkie i delikatne dla czyszczonej powierzchni – nie mogą zawierać ostrych, drucianych elementów. Szczególnie podatne na uszkodzenia są drzwi lodówki ze stali nierdzewnej – przy nieostrożnym myciu łatwo je zarysować. Dobrze sprawdzają się szmatki z mikrofibry – są miękkie i chłonne.