Impregnacja drewna na zimę

Słońce, wiatr i deszcz potęgują oraz przyśpieszają działanie korozji. Jesienne porządki to idealny moment, aby zadbać o drewno znajdujące się w otoczeniu naszego domu, np. taras, płot czy elementy małej architektury. Impregnacja drewna przed zimą jest istotna, ponieważ działanie mrozu i śniegu jest bardzo destrukcyjne.

Impregnacja drewna, które nie było wcześniej zabezpieczane

  1. Pierwszym etapem pracy jest wybór impregnatu. Należy zastanowić się, na jakiego rodzaju czynniki zewnętrzne narażone jest drewno. Większość impregnatów do drewna jest odpornych na działanie wody, ponieważ deszcz i śnieg mógłby wypłukać impregnaty ze struktury drewna. Decyzję o wyborze preparatu najlepiej poprzedzić konsultacją z doradcami technicznymi w firmach oferujących markowe produkty. Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami.
  2. Kolejny etap prac to przygotowanie powierzchni drewna przed nałożeniem impregnatu. Ważne jest, aby drewno było suche, wytarte z kurzu i odtłuszczone, co pozwoli preparatowi lepiej wniknąć w strukturę materiału. Drewnianą powierzchnię najlepiej jest przetrzeć rozpuszczalnikiem lub wodą z odpowiednim detergentem, by usunąć tłuste zabrudzenia.
  3. Impregnat można nakładać na trzy sposoby: pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową (przy użyciu spryskiwacza). Wybór narzędzi zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji osoby nakładającej preparat oraz wielkości i rodzaju przedmiotu, który ma zostać zaimpregnowany. W niektórych przypadkach producent środków rekomenduje sposób nakładania impregnatu, dlatego warto przeczytać informacje znajdujące się na opakowaniu.

Impregnacja drewna wcześniej zabezpieczonego

Opieka nad drewnem już wcześniej impregnowanym wymaga więcej troski. Przed zimą warto sprawdzić, czy elementy drewniane w naszym ogrodzie potrzebują dodatkowej kuracji leczniczej. Jeżeli będzie to konieczne, należy przeprowadzić następujące zabiegi:

  • Jeżeli drewno jest spróchniałe, należy je wyciąć i zastąpić zdrowym.
  • Jeżeli w drewnie pojawiają się niewielkie ubytki, należy uzupełnić je masą szpachlową do drewna.
  • W przypadku pęknięcia drewna, należy zeszlifować stary lakier, a następnie nałożyć odpowiedni impregnat do drewna.
  • Meble ogrodowe przed schowaniem na zimę należy oczyścić z kurzu i brudu. Zalecane może być użycie preparatu biobójczego, w przypadku jakiegokolwiek śladu grzybów czy działalności owadów.
  • Jeżeli chodzi o konserwację koloru, to można spokojnie poczekać z tym do wiosny.