Olejowanie czy lakierowanie? Czym zabezpieczyć nowo położoną podłogę z drewna?

Zaolejować, położyć wosk czy lakier? Są to pytania, na które prędzej czy później, jako szczęśliwi posiadacze drewnianych podłóg, będziemy musieli sobie odpowiedzieć. Wyboru dokonujemy pomiędzy powłokami lakierniczymi, które zamykają szczelnie pory drewnianej podłogi, uniemożliwiając wnikanie substancji korodujących w strukturę drewna oraz zastosowaniem oleju lub wosku, które impregnując drewno i zabezpieczając je, umożliwiają oddychanie drewna.

Lakierowanie podłogi drewnianej

Lakier nadaje połysk i uwydatnia walory drewna, lecz gdy się wytrze, to w miejscach ubytku drewno szarzeje oraz staje się narażone na wilgoć. Renowacja podłogi lakierowanej sprowadza się do cyklinowania i położenia nowej warstwy lakieru.

Olejowanie i woskowanie podłogi drewnianej

Zupełnie inna sytuacja zachodzi w przypadku zastosowania oleju lub wosku. Szczególną odmianą wosku jest wosk olejny. Podłoga olejowana będzie wymagała od nas większej dbałości, ale w dłuższej perspektywie da nam wymierne korzyści:

  • przez cały okres użytkowania będzie miała naturalny wygląd,
  • zapewni wrażenie ciepła,
  • w przypadku miejscowych uszkodzeń pozwoli nam na szybką i samodzielną naprawę za pomocą prostych narzędzi.

Zaprezentowane na filmie preparaty Snekkar są tak zaprojektowane, abyśmy mogli sami dokonać olejowania powierzchni, a także jej renowacji. Co ważne - odświeżanie podłóg nie musi oznaczać wyprowadzki z domu na kilka dni! Ponadto wszystkie czynności możemy przeprowadzić własnymi siłami przy zastosowaniu prostych rozwiązań bez konieczności cyklinowania.

Oprócz naturalnych olejów, linia produktów Snekkar oferuje oleje kolorowe. Poprzez zastosowanie odpowiedniej mieszaniny, możemy dowolnie dobrać odpowiedni dla nas odcień i barwę oleju. Często przed nałożeniem oleju lub wosku, możemy wspomóc się bejcowaniem lub ługowaniem, co doskonale uwydatni fakturę drewna oraz słoje.

Niewątpliwą zaletą oleju jest jego penetracja do głębszych warstw drewna, co daje w rezultacie ochronę nie tylko na powierzchni, ale również od wewnątrz. Oleje Snekkar zawierają mieszaniny różnych rodzajów olejów, tak aby proces schnięcia i penetracji przebiegał w sposób kontrolowany. Niektóre gatunki drewna wymagają bowiem specjalnie zaprojektowanych mieszanin, zawierających bardzo niskie parametry lotnych związków organicznych, co oznacza, że olej pozostaje silnie związany z podłogą, nie stanowiąc zagrożenia dla dróg oddechowych.