Jak i czym umyć elewację? Porady i polecane środki

Jak umyć elewację samodzielnie? Przedstawiamy sprawdzone środki do różnego rodzaju elewacji, również silikonowej i akrylowej oraz porady, jak i czym czyścić takie powierzchnie.

Od czego zależy, jak często myć elewację? 

O tym, jak często myć elewację, decyduje przede wszystkim lokalizacja budynku. Jeżeli stoi przy ruchliwej ulicy lub koło zakładu przemysłowego, to na pewno wymagać będzie częstszego mycia niż w przypadku domu na obrzeżach miasta lub w niewielkiej wsi. Inny czynnik, który przyspiesza lub spowalnia częstotliwość czyszczenia elewacji, to materiał i struktura. Gładka faktura tynku jest mniej podatna na brud niż chropowata i nierówna. 

Ostatni, istotny czynnik to nasiąkliwość tynku - im niższy, tym więcej zabrudzeń wypłucze deszcz, a w konsekwencji elewację będzie trzeba rzadziej czyścić. Najpopularniejsze tynki stosowane na elewacjach to warianty mineralne (wysoki poziom nasiąkliwości) lub silikatowe, akrylowe i silikonowe - mniej nasiąkliwe, a przez to mniej podatne na zabrudzenia. 

Jak umyć elewację domu?

Problem, jak umyć elewację domu, rozwiąże zakup odpowiedniego sprzętu.  Mowa o myjce ciśnieniowej - dzięki temu urządzeniu elewację wyczyści się szybko i skutecznie. Mycie wodą pod dużym ciśnieniem i odpowiednim środkiem, o czym piszemy więcej w dalszej części artykułu, to pierwszy krok. Kolejnym jest przemycie elewacji lub ściany czystą wodą i pozostawienie, by wyschły (chyba, że nie wymaga tego instrukcja środka, którego używamy). Regularne czyszczenie elewacji pozwoli usuwać z niej na bieżąco niewielkie zabrudzenia, dzięki temu powierzchnia przez długi czas będzie wyglądać estetycznie, niepotrzebne będzie jej odmalowywanie lub gruntowna renowacja. 

Czym umyć elewację? Przegląd środków

Osobom, które zastanawiają się, czym umyć elewacją, przedstawiamy przegląd środków idealnie nadających się do tego celu: 

  • Graffiti-Entferner V - preparat do usuwania różnego rodzaju zabrudzeń (również graffiti) z elewacji i murów wykonanych z betonu, piaskowca i cegły. Środek nakłada się na powierzchnię przy pomocy pędzla bądź wałka malarskiego, a następnie pozostawia na około godzinę. Po tym czasie należy dokładnie wypłukać go strumieniem czystej wody lub urządzeniem wysokociśnieniowym. 
  • Graffiti-Entferner P - preparat o lekko alkalicznym odczynie zawiera w swoim składzie kompotenty, które rozpuszczają różnego rodzaju żywice i składniki zawarte w farbie. Służy do czyszczenia murów i elewacji z zabrudzeń i graffiti. Środek jest dostępny w 3 wersjach:  płynu (L), płynu o podwyższonej gęstości (V) oraz pasty (P). Do uporczywych lub starych zabrudzeń warto wybrać gęstą pastę lub skondensowany płyn.  

Poza usuwaniem zabrudzeń, elewację należy regularnie poddawać również innemu zabiegowi - mianowicie impregnacji. Polecane z naszej oferty impregnaty do murów i elewacji to: 

  • Graffiti-Protect S90 - preparat na bazie wosku doskonale nadaje się do powierzchni porowatych, nieporowatych i mineralnych. Jest to impregnat, dlatego stosuje się go po czyszczeniu elewacji, by zabezpieczyć powierzchnię i zmniejszyć wchłanianie się wody, pyłu i kurzu. 
  • Pramolit S-22 - preparat przeznaczony jest do różnego rodzaju powierzchni o dużej absorpcji, takich jak beton, terakota, piaskowiec, klinkier, tekstylia. Można go aplikować na 2 sposoby: natryskowo lub ręcznie. Regularne używanie tego środka zabezpieczenia powierzchnię przed powstawaniem tłustych zabrudzeń.

Czym umyć elewację akrylową?

Tynk akrylowy jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia i pęknięcia, a także na zabrudzenia. Zawarte w materiale polimery powodują, że do elewacji przywiera znacznie mniej kurzu i brudu. Elewacja akrylowa jest polecana do budynków zlokalizowanych w warunkach o niewielkim lub średnim zanieczyszczeniu (tereny wiejskie, obrzeża miast). Do jej czyszczenia warto sięgnąć po myjkę ciśnieniową i preparat przeznaczony do murów i elewacji (np. Graffiti-Entferner V lub Graffiti-Entferner P). 

Czym umyć elewację silikonową?

Tynk silikonowy jest doceniany za wysoką odporność na zabrudzenia. Posiada on właściwości samoczyszczące i hydrofobowe - gdy pojawi się deszcz, to zmyje z powierzchni zanieczyszczenia i brud, przez co elewacja silikonowa przed długi czas będzie wyglądać nienagannie. Gdy przyjdzie czas na jej wyczyszczenie, można sięgnąć po produkty, które wytypowaliśmy powyżej.