Sposoby na brzydki zapach z kanalizacji,  syfonu brodzika i odpływu prysznica

Nieprzyjemny zapach z syfonu brodzika lub odpływu prysznica pojawia się z różnych przyczyn. Gdy odpływ zatyka się włosami lub resztkami kosmetyków, to wystarczy użycie odpowiedniego środka udrażniającego - na blogu przedstawiamy kilka propozycji produktów o takim zastosowaniu, a także inne przyczyny brzydkich zapachów. 

Przyczyny brzydkiego zapachu z kanalizacji i syfonu brodzika

Przyczyny brzydkiego zapachu z kanalizacji z brodzika mogą być przeróżne. Pierwszy z nich to błędy montażowe - niekiedy instalacja sanitarna została po prostu źle wykonana lub umocowana. Drugi to źle działająca wentylacja. Jednym z objawów, że działa nieprawidłowo, jest wycofywanie się powietrza z otworów kanalizacyjnych, co skutkuje nieprzyjemną wonią. Trzecią, popularną przyczyną brzydkiego zapachu z kanalizacji z brodzika jest wysychanie cieczy w syfonie wypełnionym wodą. Dzieje się tak np. w łazienkach bardzo rzadko użytkowanych lub też w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Zaleca się, by po długiej nieobecności lub niekorzystaniu z łazienki, przelać syfon czystą wodą. 

Warto również zadbać, by instalacja sanitarna miała rury o odpowiedniej średnicy - wybór za wąskich może skutkować powstawaniem korka wodnego. Podłączenia podejść do brodzika prysznica i innych urządzeń powinny być najkrótszą drogą i ze spadkiem w kierunku do pionu, a każdy z pionów zakończony rurą wywiewną i wywietrznikiem. 

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z odpływu prysznica

Poza błędami popełnionymi podczas montażu instalacji sanitarnej lub wentylacji, istnieją również inne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z odpływu prysznica. Regularnie użytkowane urządzenie po prostu się zapycha, bo do odpływu trafiają włosy, fragmenty naskórka, resztki nierozpuszczonych kosmetyków i wiele innych nieczystości o różnych gabarytach. By uniknąć zapychania się odpływu, a w konsekwencji brzydkich zapachów, zalecane jest stosowanie odpowiednich środków. Które wybrać i jak ich używać? Piszemy o tym w kolejnych akapitach. 

Środki na brzydki zapach z kanalizacji, brodzika i odpływu prysznica

W ofercie naszego sklepu znajduje się kilka środków, które są skuteczne w walce z zapychającym się odpływem i wydobywającymi się brzydkimi zapachami z kanalizacji, brodzika i odpływu prysznica. Polecamy: 

  • Siffex - zastosowaniem środka Pramol jest udrażnianie odpływów kanalizacyjnych w kuchniach, łazienkach i sanitariatach. Produkt jest gotowy do użytku - 500 ml preparatu wlewa się do odpływu, pozostawia na około godzinę, a następnie spłukuje. Można go również stosować prewencyjnie, gdy odpływy są drożne - wówczas wystarczy 250 ml preparatu. Siffex rozpuszcza różnego rodzaju organiczne zanieczyszczenia: osady z mydła, włosy i inne.
  • Siphon-Oil - produkt marki Pramol jest przeznaczony do usuwania nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Niewielką ilość - 20-40 ml - wlewa się do odpływu kanalizacyjnego, gdzie tworzy powłokę przez którą nie przedostają się drażniące lub nieprzyjemne zapachy.
  • Freedrain ECOLAB - zastosowaniem środka Ecolab jest udrażnianie i odtłuszczanie rur kanalizacyjnych. Regularnie stosowany, zapobiega powtórnemu powstawaniu osadów, pozostawiając przyjemny, cytrusowy zapach.

Buz Flow G 577 Buzil - produkt marki Buzil skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, a także rozpuszcza mydło, tłuszcze, włosy i resztki jedzenia. Środek jest gotowy do użytku - w przypadku niewielkiego zatoru wystarczy porcja 50 ml, do większych zatorów 100-200 ml. Produkt wlewa się bezpośrednio do odpływu i po 15-30 minutach spłukuje ciepłą wodą.