Myjka ciśnieniowa - jaką kupić do domu, a jaką do użytku przemysłowego?

Jak wybrać myjkę ciśnieniową, tak by nie przepłacić, a jednocześnie zyskać w pełni funkcjonalne urządzenie? Czym różnią się modele profesjonalne od tych, które przeznaczone są do użytku domowego?

Mycie samochodów i innych pojazdów, elewacji czy podłóg i płytek… To tylko niewielka część zastosowań, jakie może znaleźć myjka ciśnieniowa. Nic więc dziwnego, że na zakup jednego z tych urządzeń decydują się nie tylko specjalistyczne firmy, ale też klienci indywidualni. Ze względu na stale rosnącą popularność myjek w nieprofesjonalnych zastosowaniach, warto powiedzieć kilka słów na temat tego, które parametry mają z punktu widzenia zwykłego użytkownika największe znaczenie. Przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym opisujemy najważniejsze cechy tego urządzenia, które pomogą w decyzji, jaką myjkę ciśnieniową kupić. 

Moc

Nie sposób nie zwrócić na nią uwagi, szukając odpowiedzi na pytanie o to, jaką myjkę ciśnieniową wybrać. Ten parametr dla nieprofesjonalnego użytkownika jest istotny przede wszystkim dlatego, bo informuje nas o zużyciu prądu danej myjki. W domowych zastosowaniach nie potrzebujemy zwykle naprawdę dużego ciśnienia – możemy więc wybrać model o stosunkowo niewielkiej, nieprzekraczającej 2,5-3 kW, mocy. W naszej ofercie taką moc ma m.in. profesjonalna myjka ciśnieniowa IPC PW-C04 oraz profesjonalna myjka ciśnieniowa IPC PW-C25P 1310P4 M (BY PASS). Pierwsza z propozycji ma moc 1,4 kW, z kolei druga 2,7 kW.  Na urządzenie o jeszcze większej mocy zdecydujmy się, jeśli szukamy urządzenia do użytku profesjonalnego lub przemysłowego. W takim przypadku najlepszym wyborem będą myjki z parametrem mocy od 5 kW lub wyższym. Z naszej oferty polecamy model profesjonalnej myjki ciśnieniowej IPC PW-H50/4P D 2017 P4T o mocy 6,4 kW lub inne urządzenie: profesjonalną myjkę ciśnieniową IPC PW-H90 D 1921 PT o mocy 8,5 kW. 

Ciśnienie

To najważniejszy parametr, który decyduje o tym, jaka myjka ciśnieniowa do domu będzie najbardziej odpowiednia. Jak już powiedzieliśmy w gospodarstwie domowym myjka, której pompa wytwarza naprawdę duże ciśnienie, zazwyczaj nie jest potrzebna. W zupełności wystarczy urządzenie pracujące pod ciśnieniem około 100 barów – takie jak wspomniana już wcześniej myjka IPC PW-C04 (110 bar). Jeżeli zaś myjka ma służyć do profesjonalnego lub przemysłowego użytku - na przykład do czyszczenia maszyn rolniczych czy bardzo mocno zabrudzonych powierzchni - to powinniśmy wybrać model oferujący wyższy parametr – ciśnienie robocze w urządzeniach marki IPC od 30-40 aż do 180-200 barów. 

Przepływ

Ten parametr czasem określany jest też jako wydajność myjki i oznacza ilość wody, którą ta może podać w ciągu godziny. Nasze najbardziej wydajne i profesjonalne modele, na przykład model myjki ciśnieniowej IPC PW-H90 D 1921 PT, w ciągu godziny jest w stanie podać 1300 litrów wody. Z kolei najbardziej podstawowe urządzenie, najmniejsze i najbardziej poręczne z naszej oferty, czyli IPC PW-C04 - wydatek wody tej myjki to 360 litrów na godzinę. Urządzenie o najwyższym przepływie mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez specjalistów, a te o niższych parametrach do użytku domowego.

Temperatura wody

Kolejny istotny parametr to temperatura wody. W trakcie podejmowania decyzji o tym, jaką myjkę ciśnieniową wybrać do domu, istotną liczbą jest temperatura na wylocie. Ciepła woda podawana przez myjkę może okazać się niezbędna podczas mycia samochodu lub zatłuszczonych powierzchni. W większości nieprofesjonalnych zastosowań wystarczy strumień wody o temperaturze maksymalnie 50 stopni. Jeśli zaś chodzi o modele do użytku profesjonalnego, to warto wybrać myjkę ciśnieniową, w której temperatura wody przekracza 100 stopni. Mycie parą lub gorącą wodą w temperaturze do 130 stopni skutecznie usunie nawet najbardziej uciążliwe, przemysłowe zabrudzenia. 

Zbiornik na detergent

Usunięcie niektórych zabrudzeń może okazać się niemożliwe bez użycia odpowiednich środków. Dlatego warto wybierać myjki ciśnieniowe ze zbiornikiem na detergent. Do czyszczenia i płukania dużych powierzchni przyda się myjka ciśnieniowa ze zbiornikiem o pojemności kilkunastu litrów, do użytku nieprofesjonalnego (domowego) wystarczy model myjki ciśnieniowej IPC PW-C25P 1310P4 ze zbiornikiem o pojemności 3 litrów. 

Wyposażenie

Ilość i rodzaj wyposażenia dostarczanego w komplecie z myjką ciśnieniową oraz kompatybilnych z nią akcesoriów określa jej wszechstronność. W naszej ofercie dostępne są urządzenia z dołączonymi podstawowymi sprzętami, takimi jak pistolet, lanca czy wąż. W domu przydatne mogą być też inne dodatki, takie jak lanca dedykowana do posadzek, szczotka przydatna na przykład przy myciu samochodu oraz zwijacz ułatwiający korzystanie z węża i jego przechowywanie. Z kolei urządzenia do użytku przemysłowego są rozbudowane o znacznie więcej dodatkowych elementów, takich jak system sterujący pracą pompy, system stabilizujący temperaturę wody i wiele innych.