Lakierowanie drewna pistoletem, wałkiem i na wysoki połysk

Lakierowanie drewna to popularny zabieg, który zabezpiecza powierzchnię podłóg, mebli, boazeri i innych elementów znajdujących na zewnątrz i wewnątrz. Jak wygląda lakierowanie drewna krok po kroku? Kiedy postawić na lakierowanie drewna pistoletem a kiedy wałkiem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w najnowszym wpisie blogowym. 

Lakierowanie drewna krok po kroku

Jak wygląda lakierowanie drewna krok po kroku? Wszystko zależy od tego, czy drewno jest surowe czy zostało wcześniej pokryte warstwą jakiegoś preparatu (lakieru, bejcy). Najważniejszy wybór, jakiego należy dokonać przed zabiegiem, to wytypowanie jak najlepiej dopasowanego środka. Na rynku dostępne są lakiery do stosowania na zewnątrz i wewnątrz. 

Przed właściwą częścią, czyli nakładaniem lakieru, powierzchnię drewna należy odpowiednio przygotować: odkurzyć, wyczyścić i osuszyć. Jeżeli na drewnie znajdują się jakieś stare powłoki, lakier, olej czy bejca, to należy je usunąć przy pomocy odpowiedniego środka. Jeżeli stare powłoki są nadal w dobrym stanie i dobrej jakości, to wystarczy je zmatowić (np. papierem ściernym) i odpylić. Jeżeli powierzchnia jest tłusta (np. po użyciu środka do drewna), to przed lakierowaniem należy ją odtłuścić np. rozpuszczalnikiem, a następnie wysuszyć. Przed położeniem lakieru powierzchnię należy również wygładzić - można to zrobić na przykład przy pomocy papieru ściernego, szlifierki lub maszyny cykliniarki. Po wygładzeniu powierzchni drewno należy dokładnie wyczyścić z resztek pyłu (np. odkurzaczem lub miękką szmatką). 

Właściwe nakładanie lakieru należy rozpocząć od dokładnego wymieszania go. Dodatkowo jeżeli tak zaleca producent, to produkt przed aplikacją należy rozcieńczyć. Lakier nakładać można różnymi technikami - ręcznie lub odpowiednią maszyną, o czym piszemy więcej w dalszej części artykułu. Gdy po pierwszej warstwie lakieru potrzebne są kolejne, to przed położeniem drugiej (i następnych) należy poczekać aż poprzednia dokładnie wyschnie. Pomiędzy pierwszą a drugą warstwą lakieru może być konieczne szlifowanie międzywarstwowe. Kiedy jest ono zalecane? Gdy po lakierowaniu włókna podniosły się do góry, wówczas powierzchnię należy raz jeszcze wyszlifować (np. papierem ściernym z drobnymi oczkami). 

Techniki lakierowania drewna

Lakierowanie drewna można przeprowadzić przy użyciu pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego - każda z tych metod ma swoje zalety i zwolenników. 

Lakierowanie drewna pistoletem natryskowym

Lakierowanie drewna pistoletem natryskowym jest rekomendowane wszędzie tam, gdzie tym środkiem ma być pokryta duża powierzchnia: np. płotu czy tarasu. Nakładanie lakieru pistoletem to gwarancja idealnie równo nałożonego preparatu i uzyskanie wszędzie dokładnie takiej samej grubości lakieru. Kolejną istotną zaletą pistoletu natryskowego jest fakt, że pobiera stosunkowo niedużo preparatu, a sama aplikacja jest znacznie szybsza niż w przypadku innych - ręcznych - metod. 

Lakierowanie drewna wałkiem

Lakierowanie drewna wałkiem to metoda stosowana do gładkich, dużych powierzchni np. paneli, desek, blatów, a także wszędzie tam, gdzie chcemy użyć lakieru bezbarwnego. Wałkiem lakier rozprowadza się szybko i równomiernie, ale konieczna jest precyzja i dokładność, bo mogą pojawić się nierówności. Nakładanie lakieru wałkiem ma wiele zalet - jedną z najważniejszych jest fakt, że można dowolnie dawkować ilość tego środka - w zależności od potrzeb nałożyć grubszą lub cieńszą warstwę. 

Lakierowanie drewna pędzlem

Istnieje jescze trzecia technika lakierowania drewna - przy pomocy pędzla. Stosowana jest przede wszystkim do niewielkich powierzchni lub nieregularnych obiektów z wieloma załamaniami i krawędziami. Aplikacja pędzlem to również dobry pomysł w przypadku szybkoschnących lakierów. 

Lakierowanie drewna na wysoki połysk

Lakierowanie drewna na wysoki połysk powróciło do łask i od kilku sezonów jest modnym rozwiązaniem we wnętrzach. Jak samodzielnie uzyskać taki efekt? Przede wszystkim warto zacząć od tego, że wysoki połysk jest najlepiej widoczny na naturalnie ciemnym drewnie, z wyraźnym rysunkiem słojów. Samo lakierowanie drewna na wysoki połysk to skomplikowany i wieloetapowy zabieg. W wielkim skrócie polega on na tym, że nakłada się bejcę, następnie lakier wypełniający (kilka warstw - zazwyczaj od 3 do 5). Kolejny krok to zastosowanie lakieru o wysokim połysku,  a po jego wyschnięciu szlifowanie i polerowanie np. szlifierką i tarczą polerską. Pierwszy krok to szlifowanie na mokro, a drugi - zarazem ostatni - polerowanie.

Lakierowanie drewna - użyteczne porady

Poza wszystkim, co zostało napisane powyżej o lakierowaniu drewna, mamy jeszcze kilka użytecznych porad na temat tego zabiegu. Zalecamy przede wszystkim, by przestrzegać zaleceń producenta: lakiery są bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o rodzaje, dlatego każdy z nim może mieć inny czas schnięcia, sposób aplikacji itp. By aplikacja lakieru - szczególnie we wnętrzach - była bezpieczna, rekomenduje się aplikowanie go w odpowiedniej masce. Po lakierowaniu pomieszczenie należy dokładnie przewietrzyć aż do momentu, gdy zapach tego środka stanie się niewyczuwalny. Z kolei nakładanie lakieru pistoletem natryskowym zaleca się robić w rękawicach ochronnych.

Co po lakierowaniu drewna? Propozycje środków do pielęgnacji 

W naszej ofercie znajdują się środki, które służą do pielęgnacji drewnianych, lakierowanych powierzchni - na przykład preparat pielęgnacyjny do podłóg lakierowanych Snekkar lub mydło pielęgnacyjne do podłóg lakierowanych Snekkar. Prawidłowa kolejność ich używania jest następująca: pierwszy krok to użycie preparatu pielęgnacyjnego - środek nakłada się bawełnianym mopem lub ścierką z tego samego materiału na całą powierzchnię podłogi i czeka do wyschnięcia. Drugi krok to zastosowanie mydła pielęgnacyjnego. Inne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji różnego rodzaju powierzchni, w tym lakierowanego drewna, to Lignol, CM-2000 i Laminet