Jak wyczyścić kanapę materiałową lub skórzaną? Poradnik

Czym czyścić kanapę? Decyzja o tym, jaki wybrać środek i metodę zależy przede wszystkim od tego, z czego wykonana jest tapicerka. Inne preparaty stosuje się do czyszczenia kanapy materiałowej, a inne do kanapy skórzanej. Które produkty z naszej oferty się do tego nadają? 

Czym czyścić kanapę? 2 sposoby

Czym czyścić kanapę? Nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi na to pytanie - wszystko zależy od poziomu zabrudzeń oraz materiału, z którego jest wykonane jej obicie. Na czyszczenie kanapy są 2 sposoby, które poniżej dokładniej opisujemy: domowy lub przy pomocy profesjonalnych środków. 

Czyszczenie kanapy domowymi sposobami

By wyczyścić kanapę domowymi sposobami, potrzebne są produkty, które znajdują się w prawie każdym domu: soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, pasta do zębów, woda kolońska. Jedynym, mniej powszechnym, produktem z tej listy, jest amoniak. Ten proszek jest stosowany do pieczenia - powoduje, że ciasto rośnie, ale ma również zastosowanie podczas sprzątania. Woda z sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym to środek na tapicerki materiałowe, woda z amoniakiem na tapicerki welurowe, a pasta do zębów lub woda kolońska na tapicerki ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Do usunięcia silnych lub starych zabrudzeń warto przygotować gęstą papkę w proporcji 1:1 (jedna część wody i sody, amoniaku lub pasty do zębów). Taką papkę nakłada się na plamy i pozostawia na 30-60 minut, a dopiero później całość pierze, np. wodą z szarym mydłem. Uwaga: przed zabiegami czyszczącymi warto przetestować na niewidocznej części tapicerki, czy środek (pasta lub proszek) trwale nie odbarwiają materiału. 

Czyszczenie kanapy profesjonalnymi środkami

Do czyszczenia kanapy - w przypadku starych, silnych zabrudzeń lub takich, które zajmują bardzo dużą powierzchnię tapicerki - warto sięgnąć po skuteczne i profesjonalne środki. W naszej ofercie znajdują się produkty o zróżnicowanym przeznaczeniu - z jednej strony preparat do czyszczenia i konserwacji skóry naturalnej  Lederpflege Emulsion, a z drugiej środki z linii Tapi od marki Pramol, przeznaczone do dywanów, wykładzin i tapicerek z włókien naturalnych i syntetycznych. 

Jak wyczyścić kanapę materiałową?

Wspomniana powyżej kolekcja Tapi składa się m.in. z:

  • produktu przeznaczonego do czyszczenia aktywną pianą (Tapi-Shampo),
  • pianki (Tapi-Foam), 
  • odplamiacza w formie suchego spray’u do aplikowania punktowego (Tapi-Spot),
  • gotowego do użycia impregnatu, zabezpieczającego dywany i tapicerki (Tapi-Seal). 

Jak wyczyścić kanapę materiałową przy pomocy tych środków? Szamponem można wyczyścić tapicerkę ręcznie, w przypadku dużych powierzchni efektywniej jest użyć urządzenia do prania dywanów na sucho. Spray’e i pianki nadają się do usuwania punktowych zabrudzeń - należy spryskać nimi plamę, a następnie pozostałości dokładnie odsączyć papierowym tamponem lub czystą szmatką. Gdy to konieczne, zabieg należy powtórzyć. Na koniec zalecane jest odkurzenie całej powierzchni tapicerki. Do trudnych zabrudzeń, takich jak tłuszcz, smar, szminka, tusz z długopisu, smoła - najlepiej sięgnąć po odplamiacz Tapi-Spot. Po wszystkich zabiegach czyszczących tapicerkę można dodatkowo użyć impregnatu, który zapobiega powstawaniu nowych zabrudzeń i pozostawia przyjemny zapach.

Jak wyczyścić skórzaną kanapę?

O tym, jak czyścić skórzaną kanapę i jakiego w tym celu użyć środka, pisaliśmy wcześniej - mowa o Lederpflege Emulsion. Producent zaleca, by przed zabiegiem przetestować go na niewielkiej, najlepiej niewidocznej powierzchni skóry. Preparat najlepiej nakładać przy pomocy miękkiej szmatki lub gąbki, by nie porysować tapicerki. W składzie produktu znajdują się naturalne woski i oleje, dzięki którym poza czyszczeniem środek dodatkowo pielęgnuje i konserwuje skórę. Usuwa zabrudzenia, nawilża - co zapobiega pojawianiu się nieestetycznych pęknieć, a także gwarantuje delikatny, naturalny połysk. 

Innym - domowym - sposobem na czyszczenie skórzanej kanapy jest użycie wody z szarym mydłem. Rozwiązanie to może odświeżyć lekko przybrudzoną lub zakurzoną tapicerkę ze skóry, ale nie poradzi sobie z silniejszymi, starymi lub tłustymi zabrudzeniami.