Ręczniki papierowe czy suszarka do rąk? Wybór najlepszych rozwiązań higienicznych

Łazienki - ze względu na swój design oraz pełnioną funkcję - wymagają różnych rozwiązań higienicznych. Każda łazienka wygląda inaczej, w zależności od miejsca, w którym się znajduje. Natomiast niezależnie od tego, powinna ona spełniać różne potrzeby. Stąd dylemat: wybrać ręczniki papierowe czy suszarkę do rąk? 

Producenci wiodących suszarek elektrycznych do rąk (kieszeniowych czy nadmuchowych) przedstawiają swoje rozwiązania jako mniej kosztowne i bardziej bezpieczne dla środowiska. Z drugiej strony producenci ręczników papierowych przekonują, że ich rozwiązania są bardziej higieniczne, niezawodne i spełniają potrzeby nie tylko związane z suszeniem rąk

Wybór metody osuszania dłoni jest kluczowy do określenia tego, jaka powinna być Twoja łazienka i jaki poziom komfortu chcesz zaoferować swoim gościom. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, wybraliśmy kilka ważnych pytań dotyczących łazienek. Odpowiadając na nie będziesz w stanie stwierdzić, które rozwiązanie jest najlepsze dla Ciebie.

Higiena

Poziom higieny nigdy nie powinien podlegać żadnym kompromisom. Wspólne suszarki do rąk są postrzegane jako mniej higieniczne przez użytkowników, którzy obawiają się wchodzić w kontakt z bakteriami przenoszonymi przez inne osoby. Chodzi tutaj głównie o kwestie rozprowadzenia mikroorganizmów oraz wirusów poprzez wydmuch powietrza, które wg badań rozprowadzane jest do 6 metrów od miejsca zamontowanej suszarki. Z kolei ręcznik papierowy jest dotykany tylko i wyłącznie przez osobę która z niego korzysta i spełnia swoje zastosowanie w większości łazienek oraz miejscach o najbardziej restrykcyjnych wymogach higienicznych.

Czystość i świeżość

Może się wydawać, że suszarki elektryczne nie wymagają obsługi, jednak aby pozostały czyste i świeże, należy je regularnie myć i usuwać z nich brud. Dodatkowym czynnikiem znacząco wpływającym na czystość suszarki i jej otoczenia jest woda spływająca po suszarce i gromadząca się na posadzce.

Natomiast w przypadku ręczników jednorazowych dozowniki muszą być uzupełniane przez materiały eksploatacyjne, jednakże ich zaletą jest to, że zawsze są czyste. Ponadto ręczniki są zabezpieczone i do momentu ich użycia pozostają w dozowniku. Osoba korzystająca z ręcznika zawsze dotyka swojego odcinka.

Wydajność

Osoby udające się do Twojej łazienki liczą na możliwość szybkiego z niej skorzystania. Suszarki do rąk (w zależności od producenta) potrzebują od 10 do 45 sekund na osobę, aby wysuszyć ręce. Trzeba wziąć pod uwagę, iż w godzinach szczytu potrzebnych jest kilka suszarek, aby uniknąć długich kolejek czy wycierania przez klientów rąk o własną garderobę.

Ręczniki papierowe wymagają uzupełniania, jednak na rynku są dostępne systemy dozowania o zwiększonej wydajności, więc częste uzupełnianie wkładów nie jest konieczne. Wyciągnięcie ręcznika i wytarcie rąk zajmuje kilka sekund i nie blokuje dostępu do dozownika.

Koszty

Bez względu na ilość odwiedzających, Twoja łazienka nie powinna generować zbędnych kosztów. Suszarki do rąk mają niższe koszty użycia, jednakże zwrot z inwestycji może być bardzo długi, ponieważ musisz wyposażyć łazienkę w odpowiednią ilość suszarek, by „pokryć” godziny szczytu, nawet gdy poza tymi godzinami ilość użytkowników jest znacznie mniejsza. Koszt suszarek waha się od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy złotych. Ze względu na niskie koszty użytkowania, suszarki do rąk wydają się być tańsze, jednakże aby określić realne koszty, musisz wziąć pod uwagę również koszty filtrów, instalacji i serwisu, a także koszt prądu potrzebny do ich codziennej obsługi.

W przypadku ręczników papierowych płaci się za aktualne zużycie. Koszty użytkowe mogą być nieco wyższe, jednak zawsze odpowiadają ilości użytkowników. Ręczniki papierowe mają znacznie mniejsze koszty stałe, koszty eksploatacji zależą od liczby użytkowników.

Komfort

Twoje łazienki powinny odzwierciedlać wizerunek Twojej firmy. Suszarki elektryczne generują hałas nawet do 90 dB, co może stwarzać problem dla osób nie będących w tym czasie w toalecie, ale słyszących hałas. Suszarki do rąk nadają się do osuszania rąk, ale suszarką nie wytrzesz twarzy, nie poprawisz makijażu, nie wyczyścisz butów, bluzki czy koszuli, a przede wszystkim nie pomożesz wytrzeć się dziecku.

Ręczniki papierowe należy uzupełniać, ale wybór systemów dozowania jest bardzo duży. Wpływa to na komfort obsługi i daje możliwość dostosowania do każdego typu łazienek. Dozowniki są bardzo łatwe w obsłudze i nie wymagają dodatkowych opcji zasilania. Ręczniki papierowe służą nie tylko do wycierania rąk, mogą spełniać wiele innych funkcji.

W łazienkach, w których wymagane jest zachowanie najwyższego poziomu higieny, sprawdzą się tylko ręczniki papierowe. W łazienkach o innych funkcjach można rozważyć zamontowanie suszarek elektrycznych lub ręczników papierowych. Jeśli użytkownicy łazienki będą tylko i wyłącznie suszyć dłonie i nigdy nie będą musieli umyć twarzy, poprawić garderoby czy pomóc w umyciu się dziecku, suszarki mogą się sprawdzić. Trzeba zastanowić się nad przeznaczeniem lokalu i jego potencjalnymi klientami.