Ostatni krok renowacji schodów drewnianych - lakierowanie

Jak odnowić schody dębowe lub sosnowe? Czy możliwa jest renowacja drewnianych schodów bez cyklinowania? Jak postępować z lakierowanym drewnem, a jak z tym pomalowanym farbą olejną lub alkidową? W tym artykule zdradzamy, jak odnowić stare schody drewniane w kilku prostych krokach.

Renowacja schodów drewnianych krok po kroku

Do odnawiania schodów polecamy przystąpić wiosną lub wczesną jesienią, gdyż idealna temperatura na prace renowacyjne to 15-20 stopni. Warto zadbać także o dobrą wentylację pomieszczenia oraz odpowiednią wilgotność powietrza (najlepiej 50%, a maksymalnie 70-80%). Gdy we wnętrzach panuje już rekomendowany mikroklimat, czas zapoznać się z poniższą instrukcją, odpowiadającą na pytanie: jak odnowić drewniane schody.

1. Oględziny oraz czyszczenie schodów

Przed przystąpieniem do odnawiania schodów, warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim drewnianym elementom. Podczas oględzin polecamy wyposażyć się w latarkę, której snop światła umożliwi nam dostrzeżenie szczelin i ubytków. Jeżeli dopatrzymy się wyraźnych szpar pomiędzy stopniami, warto zakupić kit do drewna, za pomocą którego uzupełnimy powstałe ubytki. Jeżeli z kolei nieszczelności mają niewielkie rozmiary, wbijmy w nie kliny o trójkątnym przekroju. Nie zapomnijmy również o dokładnym dokręceniu lub wbiciu wszystkich widocznych i wystających elementów (gwoździ, wkrętów).

Gdy wszystkie powyższe czynności zostały już wykonane, należy dokładnie odkurzyć, a następnie umyć deski poddawane renowacji.

2. Usunięcie starych powłok i uzupełnienie ubytków

Jeżeli schody są mocno zniszczone - dostrzegamy na nich wyraźne wgłębienia, pęknięcia i ostre odłamki - warto wypożyczyć cykliniarkę lub skorzystać z usług profesjonalisty. Dzięki użyciu maszyny szlifującej, w szybki i skuteczny sposób usunięte zostaną uszkodzone warstwy desek. 

A jak odnowić schody bez cyklinowania? Jeżeli deski nie są mocno zniszczone lub nie mamy możliwości wypożyczenia profesjonalnego sprzętu, wybieramy technikę uzależnioną od powłoki, jaką pokryte zostało drewno.

Jak odnowić schody drewniane lakierowane?

Powłoki poliestrowe usuwamy za pomocą skrobaka lub opalarki. Zdarte warstwy lakieru wymagają jeszcze opracowania – powierzchnię wygładzamy papierem ściernym o średniej, a następnie niskiej gradacji. 

Jak odnowić schody drewniane pomalowane farbą olejną lub alkidową?

W przypadku metod chemicznych sięgamy po żele, spraye lub płyny przeznaczone do konkretnego rodzaju farby. Wybrany preparat rozprowadzamy po drewnianych elementach, a następnie rozpuszczone powłoki usuwamy za pomocą skrobaka lub szpachelki. Całość wymaga jeszcze wygładzenia za pomocą papieru ściernego o drobnych ziarnach. 

W metodzie mechanicznej niezbędny będzie blok polerski oraz papiery ścierne o różnej ziarnistości. W pierwszym etapie sięgamy po papier o dużej gradacji (P60), dzięki któremu usunięte zostaną stare powłoki malarskie lub lakiernicze oraz powierzchniowe warstwy drewna. Tuż po tej czynności zalepiamy wszystkie szczeliny za pomocą kitu lub innego wypełniacza do drewna.

W kolejnym kroku przechodzimy do wygładzania deski za pomocą papieru o średniej wielkości ziaren (P100). Ostatnim etapem jest polerowanie powierzchni z wykorzystaniem siatek ściernych o niskiej granulacji (120-220).

Jak odnowić schody drewniane pokryte olejem lub woskiem?

Deski zaimpregnowane woskiem lub olejem wystarczy przeszlifować papierem ściernym o niskiej granulacji.

Rodzaj drewna a usuwanie starych powłok

Czy twardość drewna, z jakiego wykonane zostały stopnie, powinna wpływać na metodę usuwania starych powłok? Jeżeli tak, to jak odnowić schody sosnowe (miękki gatunek drzewa), a jak te dębowe lub jesionowe (twarde drewno)?

W przypadku schodów wykonanych z miękkiego drewna (gęstość drewna całkowicie suchego poniżej 550 kg/m3) musimy liczyć się z tym, że mechaniczne usuwanie powłok malarskich może skutkować pojawieniem się rys, zadrapań i wgłębień. Z sosną czy jodłą trzeba obchodzić się znacznie delikatniej, niż ze stopniami dębowymi, jesionowymi lub orzechowymi (np. rezygnując ze skrobaka lub szlifierki mechanicznej).

3. Odpylenie schodów

Pierwszy etap odpylania polega na dokładnym odkurzeniu schodów oraz spoczników. Po kilkunastu godzinach, gdy unoszący się w powietrzu pył opadnie, przecieramy poręcze, balustrady, tralki, policzki i słupy. Następnie ponownie odkurzamy oraz przemywamy stopnie i spoczniki. 

4. Impregnacja drewna i nadanie mu odpowiedniego koloru

Aby zabezpieczyć deski przed wodą, brudem oraz mechanicznymi uszkodzeniami, warto sięgnąć po jeden z preparatów do pielęgnacji drewna. Jaki impregnat wybrać?

W celu wydobycia faktury drewna lub nadania mu odpowiedniego koloru sięga się po ługi, bejce, oleje barwiące oraz lakiery. Po nałożeniu na schody ługu lub bejcy warto zaaplikować dodatkową warstwę ochronną w postaci twardego wosku olejnego do podłóg drewnianych lub oleju do renowacji podłóg drewnianych marki Snekkar.

Jeżeli z kolei nie udało się w pełni usunąć starych powierzchni lub gdy schody są mocno zniszczone, możemy pokryć je kryjącą farbą olejną lub alkidową.