Smugi na oknach, panelach i lustrze - jak im zapobiec? Poradnik

Po czyszczeniu podłóg oraz powierzchni ze szkła mogą pojawić się nieestetyczne plamy i zacieki. Jakie są przyczyny powstawania smug na oknach, podłogach i lustrach oraz jak im zapobiec? Przedstawiamy poradnik, po jakie środki sięgnąć, by uporać się z tym problemem. 

Neutralizacja powierzchni, czyli krok pierwszy

Problem z pojawianiem się smug wynika z różnych przyczyn, na przykład niewłaściwie dobranego środka czyszczącego, szmatki lub ścierki. W trakcie sprzątania istotne jest, by dobrze dopasować preparat i stosować go zgodnie z instrukcją od producenta. Użycie zbyt dużej ilości detergentu może być przyczyną powstawania smug i zacieków. Z czego to wynika? Im wyższe - zbyt duże niż zalecane - stężenie powoduje, że na powierzchniach (np. podłogi) odkłada się nadmiar składników aktywnych. W efekcie przyklejają się do nich zanieczyszczenia, przez co pojawiają się smugi i zacieki. By tego uniknąć, należy neutralizować powierzchnię, czyli po prostu umyć ją wodą, co usunie resztki preparatu i przywróci obojętne pH. 

Smugi na oknach - jak ich uniknąć?

Dlaczego smugi na oknach w ogóle się pojawiają i jak ich uniknąć? Ten problem występować może po umyciu szyb nieodpowiednim preparatem. Inne przyczyny to niewystarczające wypłukanie środka czyszczącego lub zastosowanie ścierki czy szmatki, które nie są zalecane do szklanych powierzchni. Smugi na oknach powstają również wtedy, gdy szkło było czyszczone w słoneczny dzień - przy takiej pogodzie środki błyskawicznie wysychają, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania nieestetycznych zacieków..  Przed właściwym myciem okien zaleca się przemyć powierzchnię okna woda, co pozwoli pozbyć się zabrudzeń takich jak piasek. Dzięki takiemu zabiegowi zapobiegniemy też ryzyku zarysowania szyby. 

Preparat, który poradzi sobie ze smugami na oknach, to Vitrex. Najlepiej używać go z ręcznikami papierowymi - warto sięgnąć po produkty niepylące, np. z oferty Snow White lub Tork. Zalecamy Vitrex przelać do mniejszej, poręcznej butelki ze spryskiwaczem - po spryskaniu szyb i przetarciu, resztki środka należy dokładnie wytrzeć. 

Sposoby na smugi na panelach lub parkiecie

Smugi na panelach lub smugi na parkiecie mogą się pojawić po czyszczeniu podłogi, ale również dziecięcej zabawie w butach z gumową podeszwą. Jakie są sposoby, by zapobiec nieestetycznym zaciekom? Zanim przystąpimy do właściwego czyszczenia, warto wcześniej poodkurzać. Tak przygotowana podłoga jest gotowa na dalsze zabiegi. Czyścić panele czy parkiet należy zgodnie z ich ułożeniem. Smugi powstają m.in. dlatego, bo mop był niewystarczająco odsączony z wody lub piany z detergentem. Inna przyczyna to wybór niewłaściwego mopa - smugi powstają znacznie rzadziej, jeśli sięgniemy po mop płaski z mikrofibry lub bawełny, a nie sznurkowy.

By w przyszłości uniknąć pojawiania się smug na panelach lub smug na parkiecie, warto siegnąć po Alcodor. Może być on stosowany do czyszczenia ręcznego oraz maszynowego. Środek na bazie alkoholu nadaje się do różnego rodzaju wodoodpornych powierzchni - nie tylko podłóg, ale również schodów, armatury i kamienia naturalnego. Po użyciu tego preparatu na powierzchni nie pozostają nieestetyczne smugi ani zacieki. 

Skąd się biorą smugi na lustrze i jak im przeciwdziałać? 

Przyczyny powstawania smug na lustrze są bardzo zbliżone do przyczyn powstawania smug na oknach. W przypadku luster problemów jest jeszcze więcej - są to zabrudzenia i osady z kosmetyków, pasty do zębów oraz mydła. Niektóre sposoby i środki tylko dodatkowo rozmazują plamy po całej powierzchni lustra, zamiast je usunąć. Dlatego w tym wypadku konieczne jest sięgnięcie po środek, który skutecznie usuwa osady i zabrudzenia (nawet te tłuste i silne). 

By smugi na lustrze już się nie pojawiały, warto użyć wspomnianych już w części o oknach środków, czyli Vitrex, niepylące, papierowe ręczniki. Również preparat wymieniony w części o smugach na podłodze - Alcodor - nadaje się do czyszczenia szyb i luster, w  celu usunięcia zabrudzeń i tłustych plam. Jednak jeśli byłoby to niedostateczne, można przemyć powierzchnię lustra wodą, aby zakończyć reakcję chemiczną zachodzącą przez preparat. Można wtedy powtórzyć czynność, co daje nam efekt czystej tafli lustra bez smug.