Ścierki do sprzątania - przegląd najpopularniejszych i najskuteczniejszych propozycji

Czym ścierać kurze? Jaka ścierka do mycia okien jest najlepsza i nie pozostawia smug? W najnowszym wpisie blogowym prezentujemy przegląd najpopularniejszych ścierek do sprzątania wraz z ich zastosowaniami, a także wskazujemy, które z nich nadają się do sprzątania bez detergentów. 

Ścierki do sprzątania - przegląd najpopularniejszych propozycji

Ścierki do sprzątania lateksowe - najczęściej występują pod postacią ściereczek z PVAmicro. Jest to tkanina, którą wykonuje się z fabrycznie impregnowanej mikrofibry PVA, nazywanej również sztuczną irchą. Najważniejsze zalety ścierek do sprzątania z lateksu (np. ścierki lateksowej Vileda PVA Micro) to wytrzymałość na rozrywanie i długowieczność. Ponadto cechują się wysoką odpornością na działanie środków czyszczących (również profesjonalnych), niezwykłą chłonnością i wydajnością. Zastosowanie lateksowych ścierek do sprzątania jest bardzo uniwersalne -  zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego, przez firmy sprzątające. Są one przeznaczone do różnego rodzaju powierzchni, również nierównych, chropowatych i z mocnymi zabrudzeniami. Ścierki do sprzątania lateksowe najczęściej są wykorzystywane do czyszczenia szklanych powierzchni. Dlaczego? Bo nie pozostawiają na nich smug. 

Ścierki do sprzątania z mikrofibry - mikrofibra jest mieszanką, składającą się z włókien poliestrowych i nylonowych. Zastosowane proporcje oraz gęstość splotu jest różna - w przypadku ścierek do sprzątania z mikrofibry to kombinacja bardzo cienkich mikrowłókien o wyjątkowo wysokiej chłonności. Trwałość produktów z mikrofibry - ścierek i mopów - jest szacowana nawet na 500 prań. Ścierki z mikrofibry (np. ścierka z mikrofazy Vileda QuickStar) skutecznie pochłaniają wilgoć i zanieczyszczenia, dlatego mają bardzo szerokie zastosowanie: w kuchni, łazience, do wycierania kurzu, polerowania i czyszczenia szkła oraz luster. W ofercie naszego sklepu znajdują się ścierki do sprzątania z mikrofazy, a mikrofaza to po prostu inna nazwa dla mikrofibry. 

Ścierki do sprzątania gąbczaste - tego rodzaju akcesoria do sprzątania są doceniane przede wszystkim za to, że pełnią funkcję ścierki (można wycierać przy ich pomocy powierzchnie) oraz gąbki (pochłaniają wilgoć). Gąbczaste ścierki do sprzątania (np. ścierka Vileda Quick'n Dry) wchłaniają nawet kilkunastokrotność swojej wagi. Mogą być uźywane na sucho lub na mokro. Szybko schną i łatwo je wypłukać. Najczęściej są one stosowane w kuchni oraz łazience. 

Jakie ścierki wybrać do sprzątania bez detergentów? 

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które służą do czyszczenia przy użyciu delikatnych środków, wyłącznie wody lub na sucho. Popularne ścierki do sprzątania bez detergentów to wszystkie propozycje wykonane z mikrofibry, np. ścierka do czyszczenia na mokro. Sprzątanie bez detergentów nie wyklucza użycia innych, naturalnych składników, takich jak ocet, kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona, szare mydło czy olejki eteryczne. Ponadto w szerokiej ofercie środków do czyszczenia - również w naszej - znajdują się ekologiczne środki, które są bezpieczne dla środowiska naturalnego i mogą być stosowane nawet w mieszkaniach alergików. Jednym z nich jest preparat do bieżącego czyszczenia ECO Alcodor marki Pramol przeznaczony do wszelkich powierzchni zmywalnych. 

Czym ścierać kurze?

Na pytanie o to, czym ścierać kurze, odpowiedź jest następująca: najlepiej ścierkami wykonanymi z mikrofibry (w naszym sklepie występującymi pod nazwą ścierek z mikrofazy). By sprzątanie było jak najbardziej efektywne, zalecane jest używanie zwilżonych ściereczek oraz środka antystatycznego, który zapobiega ponownemu osadzaniu się kurzu. Ściereczki z mikrofibry nie pozostawiają smug i dobrze pochłaniają zabrudzenia. Sucha szmatka przeniesie zanieczyszczenia w inne miejsce, dlatego lepiej przed użyciem zwilżyć ją wodą. 

Jaka ścierka do mycia okien nie pozostawia smug? 

O tym, jaka ścierka do mycia okien będzie najlepsza, wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu. Przypomnijmy, że mowa o ścierkach lateksowych, które są idealne do szklanych powierzchni, bo nie pozostawiają smug (np. ścierka lateksowa do mycia na mokro Vileda WiPro). Inna propozycja to zmywaki do mycia okien (np. zmywak Vileda Evolution z przegubem lub zmywak Unger ErgoTec Ninja). Tego rodzaju sprzęt jest skierowany przede wszystkim do firm sprzątających. Służy on do czyszczenia dużych, szklanych powierzchni (np. w biurowcu) efektywnie i bez smug.