Jak i czym dezynfekować ręce, podłogę, kuchnię i łazienkę? Poradnik

Dziś na blogu poruszamy temat, czym dezynfekować ręce, powierzchnie użytkowe, blaty i klamki w prywatnych mieszkaniach i domach. W obliczu panującej na świecie pandemii, regularna dezynfekcja zapewni zdrowie i bezpieczeństwo domownikom, jednak należy o niej pamiętać również wtedy, gdy świat upora się z COVID-19. 

Co dezynfekować w domu?

Regularnej dezynfekcji wymagają dłonie domowników, a także powierzchnie użytkowe, z których wszyscy lokatorzy korzystają. Nie jest sytuacją rzadką, że w jednym lokalu przebywa równocześnie osoba zarażona i osoby zdrowe lub część domowników pracuje z domu, a część nadal z biura, przez co mają oni stały kontakt z osobami potencjalnie zakażonymi lub zainfekowanymi powierzchniami. 

Za miejsca szczególnie narażone na namnażanie się drobnoustrojów i bakterii, uznaje się sanitariaty, naczynia, klamki, blaty kuchenne, pościel, odzież oraz kontakty. Wiele osób zapomina, że siedliskiem wirusów są również smartfony, tablety, pilot od telewizora, klawiatura komputera i laptopa. Do wszystkich zmywalnych powierzchni: blatów, płytek, stołów, kontaktów, klamek i oparć, można zastosować antybakteryjny środek myjący. Pościel i poszewki zaleca się wyprać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, a meble tapicerowane, dywany i wykładziny czyścić myjką parową lub mopem parowym. O tym, jakie środki polecamy, piszemy w dalszej części artykułu.

Jak i czym dezynfekować ręce?

Po informacje o tym, jak postępować w obliczu pandemii koronawirusa, warto sięgać wyłącznie do pewnych źródeł - np. strony Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Eksperci zalecają przede wszystkim, by - jeżeli jest taka możliwość - myć ręce, a środka dezynfekującego użyć w drugiej kolejności. Do użytku domowego polecamy mydło dezynfekujące Calma antybakteryjne. Pojemność opakowania to 5 litrów - wystarczy na długo, nawet przy częstym użytkowaniu.

Nie zawsze jednak mamy dostęp do bieżącej wody i mydła, a wtedy nieocenioną pomocą będą żele antybakteryjne. Czym dezynfekować ręce? Oficjalne źródła podają, że środkiem, który w swoim składzie zawiera minimum 60% alkoholu. Bardzo ważny jest również sposób aplikacji żelu lub środka w taki sposób, by cała powierzchnia i wszystkie załamania, np. między palcami, były równomiernie nim pokryte. Po dokładnej aplikacji, należy poczekać aż środek dezynfekujący całkowicie wyschnie - dopiero wtedy dłonie są zdezynfekowane. Do użytku domowego polecamy żel do dezynfekcji rąk PURELL® Advanced o pojemności 100 ml lub żel do dezynfekcji rąk PURELL ADVANCED - butelka 500ml

Czym dezynfekować podłogę? 

Nie tylko skóra domowników wymaga regularnej dezynfekcji - również wszystkie stale eksploatowane powierzchnie, takie jak podłogi, blaty, klamki i inne domowe sprzęty.  Czym dezynfekować podłogę? Do podłóg wykonanych z różnych materiałów, takich jak porcelana sanitarna, plastik, powierzchnie lakierowane i szklane, polecamy użycie preparatu Deo-Des marki Pramol. Poza skutecznym zwalczaniem bakterii i grzybów, usuwa on również nieprzyjemne zapachy (np. z toalety). Ten środek o właściwościach antybakteryjnych stosuje się jako roztwór (1-2%) z wodą. 

Czym dezynfekować łazienkę?

Łazienka w domu to miejsce, w którym toczy się nieustanna walka z namnażającymi się bakteriami, brudem i kamieniem. Czym dezynfekować łazienkę? Do czyszczenia muszli klozetowych polecamy użycie środka Closettbeize marki Pramol. Preparat na bazie kwasów nieorganicznych jest gotowy do użytku, nadaje się do różnego rodzaju powierzchni z wyłączeniem kamienia naturalnego pochodzenia wapiennego (np. marmuru) lub kamieni sztucznych (np. lastriko). Ma gęstą, żelową konsystencję, dzięki temu dokładnie przylega do zabrudzonych miejsc, rozpuszcza brud, osady kamienne, rdzę i naloty, dodatkowo pozostawia w łazience przyjemny zapach. 

Czym dezynfekować kuchnię?

Na pytanie o to, czym dezynfekować kuchnię, naszą propozycją jest Pra Multi Gastro marki Pramol lub preparat Germex Spray o szerokim spektrum biobójczym.  To antybakteryjne preparaty myjące przeznaczony jest dla branży gastronomicznej, ale stosując je zgodnie z zaleceniem producenta, może z powodzeniem służyć za środek do użytku domowego. Pramulti Gastro jest silnie skoncentrowany i wydajny - wystarczy proporcja 1:1000 (z czego jedna część to profesjonalny środek Pramol), by wyczyścić i zdezynfekować różnego rodzaju powierzchnie w kuchni. Preparat może być stosowany m.in. do linoleum, PCV, podłogi ceramicznej, porcelany sanitarnej i betonu. Jest przyjazny dla środowiska naturalnego oraz delikatny dla skóry. Z kolei Germex Spray świetnie sprawdzi się do użytku codziennego, jest preparatem gotowym do użycia, przez co stosowanie go jest bardzo wygodne i przystępne.