Czym i jak często odkamieniać sprzęty domowe? Poradnik

Na domowych sprzętach, które mają kontakt z twardą wodą, z czasem pojawiają się trudne do usunięcia osady. By urządzenia nie trzeba było oddawać do serwisu lub wymieniać ,warto regularnie przeprowadzać ich odkamienianie. Dziś na blogu poradnik, jak i czym odkamieniać ekspres do kawy, czajnik, żelazko, pralkę i zmywarkę. 

Skąd się bierze kamień w domowych sprzętach? 

We wszystkich domowych sprzętach - kuchennych i łazienkowych - mających styczność z wodą, pojawić się może problem kamiennych osadów. Skąd bierze się kamień? Są to wytrącone związki wapnia i magnezu - im twardsza jest woda, tym więcej takich związków zawiera. Takie minerały są pożądane w wodzie pitnej, bo dzięki nim uzupełniamy ich niedobory. W wodzie stosowanej do użytku gospodarczego (w pralkach, czajnikach, ekspresie do kawy) są one całkowicie zbędne, a wręcz szkodliwe. Długotrwałe odkładanie się kamienia np. w zmywarce może spowodować poważną awarię sprzętu, nieuniknione będzie wezwanie kosztownego serwisu. 

Jaki odkamieniacz do użytku domowego wybrać? 

W ofercie naszego sklepu znajduje się uniwersalny odkamieniacz do różnych domowych sprzętów. Pramex marki Pramol to płynny środek do skutecznego usuwania osadów z ekspresów do kawy, garnków, czajników, żelazek, zmywarek do naczyń i innych urządzeń wykonanych z kwasoodpornych materiałów. O tym, w jakim stężeniu go użyć, decyduje poziom zabrudzeń. Do niewielkich osadów wystarczy użyć 250 ml preparatu na 500 ml wody, do silnych lub starych zabrudzeń nie rozcieńczać środka wodą. Pramexem lub roztworem z wodą wypełnia się naczynie lub sprzęt i pozostawia na godzinę. Po tym czasie należy wyczyścić powierzchnię, na której występował osad, nierysującą ściereczką lub gąbką, a następnie bardzo dokładnie spłukać wodą. Jeżeli sprzęt ma kontakt z żywnością (np. czajnik czy garnek), to przepłukać go kilkukrotnie,  przed użyciem zagotować w nim wodę i wrzątek wylać. O tym, jak często odkamieniać różne sprzęty domowe: ekspres do kawy, czajnik, żelazko, pralkę i zmywarkę, piszemy w dalszej części artykułu.

Jak często odkamieniać ekspres ciśnieniowy?

O tym, jak często odkamieniać ekspres, decydują różne czynniki - warto w pierwszej kolejności dokładnie przestudiować instrukcję obsługi urządzenia i zobaczyć na zalecenia producenta. Jeżeli nie ma instrukcji lub została wyrzucona, to istnieją uniwersalne reguły, które warto poznać. Odkamienianie ekspresu rekomendowane jest raz w miesiącu lub co każde 5 kilogramów przemielonej kawy. Są to orientacyjne liczby, każde urządzenie - w zależności od wielkości i mocy - może wymagać częstszego lub rzadszego odkamieniania. Większość ekspresów ciśnieniowych, gdy upłynie określony czas lub zostanie zrobiona konkretna liczba kaw - wyświetli komunikat, że potrzebne jest odkamienienie. Nie zalecamy bagatelizować tych ostrzeżeń - gdy się pojawi, warto od razu zastosować odkamieniacz. 

Jak często odkamieniać czajnik?

Na pytanie o to, jak często odkamieniać czajnik, ogólna zasada głosi, żeby robić to 2 razy w miesiącu. Odkamienianie czajnika - z racji, że z wrzątku przygotowywane są gorące napoje, które spożywamy - po użyciu odpowiedniego środka należy bardzo dokładnie wypłukać. Następnie zaleca się, by do czajnika wlać wodę i zagotować, wrzątek wylać i minimum jeszcze raz powtórzyć wszystkie te czynności. 

Jak i czym odkamieniać żelazko?

Regularne odkamienianie żelazka jest ważne, bo dzięki temu na prasowanych ubraniach nie pojawią się jasnobrązowe smugi spowodowane zalegającymi tam osadami. Większość nowoczesnych modeli żelazek posiada funkcję automatycznego odkamieniania. Jeżeli w domu mamy starszy model, to wystarczy sięgnąć po odpowiedni środek - np. wspomniany wyżej Pramex. Zaleca się, by odkamieniać nim żelazko co 1-2 miesiące (im częściej prasujemy, tym częściej odkamieniać). By przeciwdziałać występowaniu osadów, do żelazka stosujemy tylko wodę destylowaną (a nie twardą z kranu). 

Jak często przeprowadzać odkamienianie pralki?

By zabieg odkamieniania pralki przeprowadzać jak najrzadziej, warto do prania stosować środki zmiękczające wodę - dzięki temu znacznie mniej osadów osiądzie na różnych częściach tego urządzenia. Właściwe odkamienianie pralki zaleca się przeprowadzać minimum raz na kilka tygodni. Po użyciu odpowiedniego środka, należy go bardzo dokładnie wypłukać, ale to nie wszystko. Po tym zaleca się dodatkowo nastawienie kolejnego od 1 do nawet 3 cyklów prania, by pozostałości środka zostały wypłukane z bębna. Niektóre nowoczesne modele pralek posiadają cykl samoczyszczenia - jeżeli mamy w domu takie urządzenie, to warto stosować tę opcję z częstotliwością, jaką zaleca producent pralki. 

Jak często przeprowadzać odkamienianie zmywarki?

Odkamienianie zmywarki jest zalecane minimum co 2-3 miesiące. By przeprowadzić ten proces, wystarczy profesjonalny środek - np. HydroActiv 17 - odkamieniacz do zmywarek - umieścić w urządzeniu, a następnie uruchomić odpowiedni program.  Dzięki regularnemu stosowaniu takiego zabiegu, zmywarka będzie skutecznie czyścić naczynia i bezawaryjnie działać przez wiele sezonów. Poza odkamienianiem warto pamiętać o właściwym użytkowaniu tego urządzenia i wkładaniu do niego naczyń pozbawionych resztek jedzenia.