Wiosenne porządki kontra najbardziej zabrudzone miejsca w domu
Wiosna to pora roku chętnie wybierana do przeprowadzenia w domu gruntownych porządków. O jakich miejscach zapominamy lub celowo pomijamy je podczas regularnego sprzątania naszego lokum? Dziś na blogu typujemy sprzęty, meble oraz przedmioty, gdzie jest najwięcej bakterii - warto w tym sezonie uwzględnić je podczas wiosennych porządków.
Wiosenne porządki - jak się za nie zabrać?
Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na gruntowne, wiosenne porządki. Istnieje kilka teorii, jak robić to prawidłowo. Przedstawiamy dwie koncepcje:
- Jedno pomieszczenie na jeden dzień
- Zhierarchizowana lista czynności, realizowana etapami
Co powinien uwzględniać harmonogram wiosennych porządków? Lista najważniejszych elementów to:
- selekcja rzeczy - wyrzucenie zniszczonych lub niedziałających, sprzedaż lub oddanie jeszcze sprawnych, ale nieużywanych,
- czyszczenie żyrandoli i lamp,
- mycie okien,
- odkurzanie mebli oraz podłóg,
- mycie mebli, blatów i podłóg,
- czyszczenie innych sprzętów (AGD, RTV i innych),
- pranie tekstyliów: zasłon, firanek, poszewek, pościeli, dywanów i innych.
Sprzątanie, by miało sens, wykonuje się od góry - tzn. najpierw warto odkurzyć i umyć klosz górnej lampy i meble, a spadający na podłogę kurz i drobiny brudu zostaną posprzątane podczas kolejnych etapów, czyli odkurzania i mycia podłogi.
Miejsca pomijane podczas wiosennych porządków
Górne części szafek (w salonie, kuchni, przedpokoju) - do wyczyszczenia wysoko zamontowanych półek, najlepiej sięgnąć po środek w wygodnej formie spray’u, np. Buz Finesse G 542 Buzil. Preparat jednocześnie czyści, pielęgnuje i działa antystatycznie - zapobiega ponownemu osadzaniu się na powierzchni brudu i kurzu. Środek jest gotowy do użytku, najlepiej rozpylić go na suchą szmatkę, a następnie równomiernie przetrzeć półki. Po usunięciu zanieczyszczeń, spray można raz jeszcze rozpylić na szmatkę i wypolerować nią powierzchnię aż do uzyskania błysku.
Kratki wentylacyjne - kratki w łazienkach i kuchniach i są jednym z najczęściej pomijanych miejsc podczas jakichkolwiek domowych porządków: cotygodniowych i gruntownych. Długo nieczyszczone kratki wentylacyjne pokrywa gruba warstwa kurzu i tłustego brudu. Do ich usunięcia zalecamy użycie np. silnie skoncentrowanego preparatu do mycia i odtłuszczania Anti-Oil, Anti-Oil Extra lub Alinet przeznaczonego do odtłuszczania powierzchni w kuchni. Mocny roztwór (np. w proporcji 1 część preparatu na 10 części wody lub według instrukcji na opakowaniu od producenta) któregoś z wymienionych produktów należy rozprowadzić na powierzchni kratki, pozostawić na 15-30 minut, a następnie zebrać brud i dokładnie spłukać.
Obicia kanapy lub sofy - tapicerka lub obicie kanapy to miejsca często pomijane podczas regularnych porządków w domu. Za tym, że należy te powierzchnie regularnie czyścić, przemawia następujący argument - kanapa lub sofa to miejsca, gdzie jest najwięcej bakterii. By wszyscy domownicy mogli z niej bezpiecznie i komfortowo korzystać, warto podczas wiosennych porządków uwzględnić ten punkt na liście rzeczy do zrobienia. O tym, czym czyścić tapicerkę oraz czym czyścić kanapę, pisaliśmy w starszych wpisach blogowych - zachęcamy do lektury.
Dywan - nie zawsze wystarczy samo odkurzenie dywanu. Stare lub intensywne zabrudzenia usunie tylko zabieg czyszczenia lub prania - gruntowne, wiosenne porządki to idealny na to czas. Najpierw plamy należy wywabić przy pomocy punktowego środka (np. Tapi-Spot), a następnie cały dywan wyczyścić ręcznie lub maszynowo. Więcej informacji o tym, jak wyczyścić dywan, znajduje się w starszym wpisie blogowym.
Gdzie jest najwięcej bakterii w domu?
Niektóre miejsca i sprzęty, gdzie jest najwięcej bakterii w domu, mogą zaskoczyć. Są to przede wszystkim:
- szczoteczka do zębów,
- gąbki do mycia naczyń i ścierki,
- zlewozmywak,
- deska do krojenia,
- deska sedesowa,
- szczotka do włosów,
- pilot od telewizora, smartfon, tablet,
- klawiatura komputera, laptopa,
- kanapa lub sofa,
- pieniądze,
- drewniane łyżki.
Akcesoria, takie jak gąbki, ścierki czy szczoteczkę, zalecamy regularnie wymieniać. Z kolei powierzchnie, takie jak ekran smartfona, klawiaturę komputera czy pilot od telewizora, regularnie dezynfekować środkiem zawierającym w swoim składzie minimum 60% alkoholu. Naczynia, deski do krojenia czy zlewozmywak można regularnie polewać wrzątkiem, co zabija bakterie, wirusy i drobnoustroje, a następnie czyścić detergentem.