Jak i czym czyścić tapicerkę kanapy i samochodową?

Jak i czym czyścić tapicerkę kanapy i tapicerkę w samochodzie? Przedstawiamy najpopularniejsze metody i środki, przy pomocy których nawet mocno zabrudzona powierzchnia odzyska dawną świetność, kolor i świeżość.

Jak i czym czyścić tapicerkę?

Tapicerka występuje na różnych powierzchniach - jest obiciem kanap, foteli i innych mebli znajdujących się w mieszkaniach, ale również siedzeń samochodów osobowych i innych pojazdów. Tapicerkę wykonuje się z różnych materiałów i tkanin - zarówno naturalnych (np. skóry), jak i syntetycznych. Do jej czyszczenia warto sięgnąć po profesjonalne środki rekomendowane do takich powierzchni. Oferujemy asortyment wiodących producentów chemii profesjonalnej - marek, takich jak Pramol, a także Buzil, ECOLAB i Voigt. Produkty z kategorii czyszczenie tapicerek są wydajne i skondensowane - przy pomocy 200-300 ml preparatu Tapi-Wash lub 500-1000 ml preparatu Tapi-Shampow 10 litrach wody uzyskuje się roztwór, którym można wyczyścić dużą powierzchnię. Kanister o pojemności 10 litrów wystarczy na kilkanaście nawet do kilkudziesięciu użyć - w zależności od tego, ile środka wlejemy oraz tego, jak bardzo silne są to zabrudzenia. Do rozprowadzenia środków Pramol na powierzchni zabrudzonej tapicerki można zastosować ręczną pompkę. 

Jak czyścić tapicerkę?

Częstym błędem, popełnianym podczas czyszczenia tapicerki, jest skupienie się wyłącznie na zabrudzonej powierzchni. Mycie tylko miejsca, gdzie znajduje się plama, spowoduje, że pozostała część tapicerki lub dywanu będzie się odróżniać kolorem od reszty. Tapicerkę czyści się tylko środkami przeznaczonymi do takich powierzchni - jest to gwarancja usunięcia nawet uporczywych czy starych zabrudzeń, tłuszczu i brudu. Preparaty do czyszczenia tapicerki i dywanów zawierają w swoim składzie anionowe związki powierzchniowo czynne, które rozpuszczają brud i tłuszcz. Najczęściej są to środki niskopieniące, nie pozostawiające osadu, przeznaczone do prania metodą ekstrakcyjną.

Polecanym przez nas sposobem mycia tapicerki lub dywanu jest użycie ręcznej pompki do rozprowadzenia gęstej aktywnej piany, a następnie szorowanie lub mycie powierzchni tapicerki za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki (najlepiej dużej). Pozwoli to wnikać substancjom myjącym w głąb powierzchni tapicerki. Na koniec zalecamy odkurzyć powierzchnię odkurzaczem z funkcją pochłaniania wody (np. modelem do pracy na sucho/mokro IPC YP 1/20 WD), co pozwoli skrócić czas oczekiwania na wysuszenie tapicerki. Dodatkowo unikniemy wtedy ryzyka pozostawienia plam z nierównomiernie schnącej powierzchni czy rozprowadzeniu płynu. 

Czym czyścić tapicerkę?

Środek należy dopasować do rodzaju materiału, z którego została wykonana tapicerka. Innym nadaje się do czyszczenia skóry naturalnej, a inny do syntetycznej tkaniny. W ofercie naszego sklepu znajdują się również uniwersalne środki, którymi można czyścić różne powierzchnie: tkaniny naturalne i sztuczne oraz dywany - jest to asortyment marki Pramol. Do czyszczenia metodą aktywnej, suchej piany polecamy wysokopieniący preparat Tapi-Shampo, do czyszczenia metodą ekstrakcyjną niskopieniący środek Tapi-Wash. Poza środkami do czyszczenia oferujemy również preparaty do impregnacji dywanów, wykładzin i tapicerek (np. Tapi-Seal). Czyszczenie to pierwszy krok, by utrzymać powierzchnię w czystości, a impregnacja utrwali ten efekt i opóźni konieczność kolejnego czyszczenia.

Czym czyścić tapicerkę kanapy?

Do czyszczenia tapicerki kanapy warto sięgnąć po skondensowany środek, który w połączeniu z wodą tworzy piorący roztwór. Do mocnych zabrudzeń i starych plam zaleca się zastosować metodę prania ekstrakcyjnego, przy użyciu maszyny natryskowo-ssącej. Taką usługę można zamówić u wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie. Inna metoda czyszczenia tapicerki kanapy to na sucho, przy pomocy odpowiedniego środka, np. Tapi-Shampo. Sucha piana tego wysokopieniącego się środka wnika głęboko we włókna tkanin syntetycznych i naturalnych i dokładnie czyści ich powierzchnię, dodatkowo odświeża kolor oraz pozostawia w pomieszczeniu przyjemny zapach.

Czym czyścić tapicerkę w samochodzie?

Do czyszczenia tapicerki w samochodzie warto sięgnąć po środek w wygodnej formie aerozolu. W pojeździe jest niewiele miejsca, dlatego użycie gęstego i dobrze przylegającego do powierzchni i wszelkich zabrudzeń spray’u, który można precyzyjnie zaaplikować na wybrane zabrudzenia, to dobry pomysł. Pianka do czyszczenia dywanów i tapicerek Tapi-Foam marki Pramol o pojemności 500 ml zmieści się w schowku deski rozdzielczej lub bagażniku. Małe i lekkie opakowanie łatwo trzymać w ręce podczas czyszczenia tapicerki. Piankę stosuje się bez wcześniejszego rozcieńczania w wodzie, jest gotowa do użytku w zakupionej formie. Po jej wyschnięciu zaleca się odkurzenie tapicerki - można to zrobić przy pomocy małego, samochodowego odkurzacza, który dostanie się do wszystkich zakamarków siedzeń.