Jaki olej do drewna na zewnątrz i do tarasów wybrać? Poradnik

Olejowanie jest ekologicznym i łatwym sposobem pielęgnacji i zabezpieczenia drewna, z którym poradzi sobie każdy, nawet początkujący majsterkowicz. Istnieje wiele produktów do olejowania, dlatego zanim przystąpimy do pracy warto sprawdzić, jaki olej do drewna będzie w danej sytuacji najodpowiedniejszy.

Jaki olej do drewna sosnowego, dębowego lub modrzewiowego?

Jeśli powierzchnia jest w stanie surowym, to wybierzmy preparat, który może służyć jako pierwsza warstwa oleju, tj. odpowiednio zabezpieczy i zaimpregnuje drewno. Takim uniwersalnym olejem, który może być stosowany do wielu gatunków drewna, w tym dębowego, jesionowego, sosnowego, jodłowego, modrzewiowego, świerkowego, tekowego, bukowego i korkowego, jest barwiący olej do podłóg Snekkar. Zabezpiecza on i barwi powierzchnie, a jednocześnie wyraźnie akcentuje usłojenie drewna. Z kolei jeżeli posiadamy podłogi lub meble dębowe i chcemy otrzymać efekt “surowego drewna”, do ich zaimpregnowania możemy użyć oleju do podłóg dębowych firmy Snekkar z serii Naturalny Wygląd. Skład tych preparatów chroni powierzchnię nowych i odnawianych desek dębowych, nie zmieniając przy tym ich wyglądu. W przypadku podłóg i mebli już zaolejowanych, oleje do drewna wykorzystuje się również do pielęgnacji lub naprawy drobnych uszkodzeń. Takim preparatem jest m.in. szybkoschnący żel do zabezpieczania blatów i mebli drewnianych Snekkar, który służy do odświeżania olejowanych powierzchni.

Najlepszy olej do drewna w pomieszczeniach użytkowych

Jeśli chcemy zabezpieczyć podłogę i meble w ogólnodostępnych pomieszczeniach, które są szczególnie narażone na wiele destrukcyjnych czynników zewnętrznych, takich jak wysokie natężenie ruchu oraz częsta styczność z silnymi środkami czyszczącymi, warto użyć odpornego oleju do podłóg firmy Snekkar. Można go stosować do wszystkich rodzajów drewna. Zawarte w oleju substancje stałe utwardzają się w procesie utleniania, co zwiększa odporność drewna na uszkodzenia mechaniczne, a także na brud i wodę, dzięki czemu łatwo utrzymać powierzchnię olejowanych podłóg i mebli w czystości. Olej ten występuje w wersji bezbarwnej, która podkreśla oryginalny kolor drewna, jak również zawierającej naturalne pigmenty, nadające drewnu jakąś barwę (do wyboru jest kilka opcji kolorystycznych).

Jaki olej do drewna na zewnątrz?

Meble i przedmioty drewniane wykorzystywane na zewnątrz (np. w ogrodzie) wymagają zastosowania innych produktów, ponieważ są one nieustannie wystawione na bezpośrednie działanie szkodliwych czynników atmosferycznych: silnego promieniowania UV oraz wilgoci, która sprzyja szybkiemu rozwojowi grzybów i pleśni. Do zabezpieczenia mebli ogrodowych, płotów czy drewnianych elementów elewacji, altan lub werandy, idealny będzie profesjonalny olej do tarasów Snekkar. Zaletą tego oleju jest możliwość użycia go do zaimpregnowania zarówno tradycyjnych, jak i egzotycznych gatunków drewna (np. bangkirai czy teku). Poza wariantem bezbarwnym, dostępne w tej serii są również oleje barwiące, m.in. w białym, czarnym lub  szarym kolorze. Meble ogrodowe można dodatkowo pokryć impregnatem do mebli ogrodowych w spray’u Snekkar, nadającym ich powierzchni właściwości hydrofobowe.