Czyszczenie drewnianego parkietu

Jak wyczyścić parkiet o różnym stopniu zabrudzenia? Po jakie środki czyszczące sięgnąć, gdy mamy do czynienia z lekko zabrudzoną posadzką, a czym wyczyścić stary parkiet, który wymaga dodatkowego odświeżenia? W jakich okolicznościach możemy zrezygnować ze szlifowania desek cykliniarką? W artykule podpowiadamy, jak wyczyścić i odświeżyć parkiet bez cyklinowania.

Jak wyczyścić parkiet lekko zabrudzony?

Aby skutecznie usunąć codzienne zanieczyszczenia z drewnianej podłogi, bez pozostawienia na niej smug i plam, warto sięgać po preparaty dedykowane do konkretnego rodzaju i wykończenia posadzki. Inne środki sprawdzą się w przypadku podłóg lakierowanych, a inne w przypadku zaolejowanego oraz surowego drewna. Najlepiej, aby wybrany preparat posiadał nie tylko właściwości myjące, ale i pielęgnujące oraz zabezpieczające powierzchnię. Przed umyciem desek, warto zwrócić również uwagę na to, z czego wykonane są akcesoria do utrzymania czystości (np. mopy czy ścierki). 

Czym wyczyścić parkiet lakierowany?

Odpowiednim preparatem do mycia i konserwacji drewnianej podłogi będzie m.in. Wood-Care. Środek ten usuwa zanieczyszczenia, a przy tym nawilża drewno i pozostawia na nim ochronny film.

Do codziennego mycia lakierowanego parkietu oraz paneli zastosować można również Laminet. Skład tego szybkoschnącego, antypoślizgowego i niepozostawiającego smug preparatu czyszczącego bazuje na niejonowych związkach powierzchniowo czynnych. Podobnymi właściwościami wykazuje się Wood-Clean, który dodatkowo zapewnia posadzce delikatny połysk i sprawia, że jest ona mniej podatna na zabrudzenia.

Do częstego mycia parkietu wykończonego lakierem sprawdzi się także mydło pielęgnacyjne do podłóg lakierowanych marki Snekkar. Szybkoschnąca i łatwa w użyciu formuła nie pozostawia na powierzchni deski żadnych mydlanych nalotów. Środek ten zmieszany z wodą warto aplikować za pomocą bawełnianych szmatek/wkładów do mopów, a nie akcesoriów z mikrowłókien.

Po przemyciu i wyschnięciu podłogi, rekomendowane jest przetarcie jej polimerem do parkietu Wood-Star. Dzięki niemu na powierzchni deski pojawi się ochronny film, zabezpieczający drewno przed zanieczyszczeniami.

Czym wyczyścić parkiet nielakierowany?

Do drewnianych podłóg, również tych nielakierowanych, polecane jest mydło pielęgnacyjne marki Snekkar. Środek ten nie tylko usuwa zabrudzenia, ale i pielęgnuje oraz podkreśla kolor i strukturę deski. Dzięki właściwościom natłuszczającym chroni także powierzchnię parkietu, a przy tym nie pozostawia na niej białego nalotu. Dzięki regularnemu stosowaniu mydła, nielakierowana posadzka na długo zachowa swój atrakcyjny wygląd.

Zamiennie z mydłem stosować można olej do mycia i pielęgnacji podłóg drewnianych Snekkar. Środek ten usuwa zabrudzenia, pielęgnuje, konserwuje i wydłuża żywotność surowego drewna. Dzięki powstaniu matowego, ochronne filmu na powierzchni parkietu, posadzka będzie chroniona przed wnikaniem wilgoci i brudu.

Do wyczyszczenia nielakierowanego parkietu posłuży również wyżej wspomniany Wood-Care, o właściwościach myjących i konserwujących. Z kolei do mycia i pielęgnacji woskowanych oraz olejowanych podłóg drewnianych można użyć także środka Wood-Clean.

Czym i jak wyczyścić stary parkiet bez cyklinowania?

Jeżeli mamy do czynienia z parkietem wymagającym gruntownego czyszczenia lub usunięcia starych powłok, nie musimy decydować się na cyklinowanie. Jednak czym wyczyścić stary parkiet, jeżeli nie chcemy szlifować desek cykliniarką? W takich okolicznościach wybierzmy preparat zawierający w swoim składzie organiczne rozpuszczalniki rozpuszczalne w wodzie oraz związki powierzchniowo czynne. Środkiem o takiej formule jest m.in. Wood-Strip marki Pramol. 

Jak wyczyścić parkiet bez cyklinowania z wykorzystaniem środka Wood-Strip?

Do gruntownego wyczyszczenia drewnianej podłogi posłuży nam 10-20% roztwór wody z preparatem Wood-Strip. Odpowiednią ilość mieszaniny nanosimy na parkiet za pomocą mopa, a następnie usuwamy wszystkie pozostałości po procesie mycia. Unikamy przy tym wydłużania czasu pozostawienia preparatu na powierzchni deski, ponieważ roztwór penetrując w głąb drewna, może uszkodzić posadzkę.

Jak odświeżyć parkiet bez cyklinowania?

Gdy zależy nam nie tyle na domyciu, ile na odświeżeniu drewnianej podłogi poprzez usunięcie starych powłok, procedura postępowania ze środkiem Wood-Strip będzie nieco inna. W takich okolicznościach musimy zaopatrzyć się w maszynę jednotarczową oraz odpowiednie pady czyszczące, dobrane do nawierzchni. Następnie myjemy podłogę np. za pomocą mydła pielęgnacyjnego, a po jej wyschnięciu spryskujemy deski nierozcieńczonym Wood-Stripem. Po zaaplikowaniu tegoż preparatu na ok. dwumetrowy pas podłogi, szorujemy parkiet maszyną jednotarczową. Należy przy tym pamiętać, aby w trakcie pracy regularnie namaczać powierzchnię  roztworem płynu z wodą.  Ważne jest, aby co jakiś czas, po ukończonym etapie doczyszczania powierzchni,  osuszyć powierzchnię z resztek płynu i rozpuszczonych lakierów ( np. za pomocą odkurzacza sucho-mokro) i przy pomocy mopa i czystej wody.