Jak skutecznie myć ręce? Wszystko, co musisz wiedzieć o myciu i codziennej dezynfekcji rąk
W dobie pandemii koronawirusa częste i prawidłowe mycie rąk jest szczególnie ważne. Zastanawiasz się, kiedy, czym i w jaki sposób to robić? Wyjaśniamy, jak skutecznie myć ręce i czego warto używać do codziennej dezynfekcji dłoni.
Dlaczego trzeba myć ręce?
Na naszych dłoniach gromadzi się nie tylko widoczny na pierwszy rzut oka brud, ale też bakterie i wirusy. W ciągu dnia wielokrotnie - i często nieświadomie - dotykamy dłońmi błon śluzowych oczu, nosa i ust, tym samym umożliwiając patogenom wtargnięcie do naszego organizmu. Prawidłowe mycie rąk jest skuteczne w usuwaniu bakterii i wirusów - w tym również koronawirusa - z naszych dłoni, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko zarażenia się.
Kiedy należy myć ręce?
W czasach pandemii koronawirusa jest szczególnie ważne, aby myć ręce po każdym pobycie w miejscu publicznym, takim jak sklep czy komunikacja miejska. Dlatego zawsze myjemy ręce:
- po powrocie do domu,
- po przyjściu do pracy,
- przychodząc do kogoś z wizytą itp.
Inne sytuacje, w których należy myć ręce, to:
- po wizycie w toalecie,
- przed rozpoczęciem i po zakończeniu przyrządzania posiłku,
- przed jedzeniem,
- po zasłonięciu rękoma ust podczas kichnięcia lub kaszlnięcia,
- po użyciu chusteczki do nosa,
- po zdjęciu maseczki,
- po kontakcie z osobą chorą,
- po kontakcie ze zwierzęciem,
- po zmianie pieluszki dziecka lub opróżnieniu jego nocnika,
- po wyczyszczeniu kuwety.
Jak skutecznie myć ręce?
Rozróżnia się 3 rodzaje mycia rąk: socjalne, higieniczne i chirurgiczne. Socjalne mycie rąk jest najprostsze i polega na myciu rąk ciepłą wodą i mydłem przez 10-15 sekund w sytuacjach, które wymieniliśmy wcześniej, tj. po wizycie w toalecie, kontakcie z żywnością itp. Chirurgiczne mycie rąk jest stosowane przez kadrę medyczną przed operacjami - trwa 3-5 minut i jest połączone z dwukrotną dezynfekcją dłoni i przedramion.
Jak myć ręce? Na co dzień wystarczające jest socjalne mycie rąk. Jednak w czasach pandemii koronawirusa po każdej wizycie w miejscu publicznym oraz po kontakcie z osobą, która może być zarażona, warto wykonywać higieniczne mycie rąk.
Higieniczne mycie rąk trwa od 40 do 60 sekund i odbywa się przy użyciu ciepłej wody i mydła. Powinna po nim nastąpić dezynfekcja rąk.
W prawidłowym myciu rąk pomoże ci poniższa instrukcja.
Higieniczne mycie rąk - instrukcja
- Zmocz dłonie wodą.
- Nałóż mydło tak, aby pokryło całe dłonie.
- Złóż dłonie i pocieraj je o siebie wewnętrznymi stronami, wykonując nimi koliste ruchy.
- Odwróć lewą dłoń, spleć palce obu dłoni i pocieraj wnętrze prawej wierzchem lewej, jednocześnie czyszcząc przestrzeń między palcami.
- Zamień dłonie i powtórz czynność - tym razem pocieraj wnętrze lewej dłoni wierzchem prawej. Nie zapomnij o przestrzeni między palcami.
- Ponownie złóż dłonie. Spleć palce. Wykonując ruchy w lewo i w prawo (tak aby dłonie układały się w kształt X), umyj przestrzeń między palcami.
- Złóż prawą dłoń w pięść i pocieraj nią wnętrze lewej.
- Zamień dłonie i powtórz czynność - teraz lewą dłoń złóż w pięść i pocieraj nią wnętrze prawej.
- Obejmij prawą dłonią lewy kciuk i umyj go ruchami obrotowymi.
- Zamień dłonie - obejmij lewą prawy kciuk i umyj go takimi samymi ruchami obrotowymi.
- Otwórz prawą dłoń i połóż w jej wnętrzu opuszki palców lewej dłoni. Wykonując nimi okrężne ruchy, umyj je wraz z paznokciami.
- Zamień dłonie - we wnętrzu lewej dłoni umyj opuszki palców i paznokcie prawej.
- Starannie opłucz dłonie z mydła pod bieżącą wodą.
- Osusz dłonie papierowym ręcznikiem.
- Zakręć wodę, chwytając kurek przez ręcznik papierowy.
- Użyj środka do dezynfekcji w sposób zalecany przez producenta.
Ręce należy wycierać papierowym ręcznikiem, ponieważ w suszarce do rąk gromadzą się bakterie, które wraz z prądem powietrza mogą z powrotem trafić na twoje ręce.
Jeśli korzystasz z publicznej toalety, po umyciu rąk staraj się niczego nie dotykać. Kurek z wodą możesz zakręcić przez papierowy ręcznik, a drzwi otworzyć łokciem.
Czym myć i dezynfekować ręce?
W przypadku częstego mycia rąk najlepiej sprawdzają się wysokiej jakości mydła w płynie - są one łagodniejsze dla skóry niż mydła w kostce, łatwiej też je utrzymać w czystości.
Z kolei do dezynfekcji powinniśmy używać płynów lub żeli zawierających co najmniej 70% alkoholu etylowego, np. żelu do dezynfekcji rąk Purell Advance 500 ml. Dezynfekcję trzeba przeprowadzać starannie - nałożyć na dłonie odpowiednią ilość płynu i wcierać go przez 30 sekund ruchami jak podczas mycia rąk. Po upływie tych 30 sekund dłonie wciąż powinny być wilgotne od płynu - jeśli wysechł, czynność należy powtórzyć.
Dezynfekcję rąk można wykonać nie tylko po myciu rąk, ale też zamiast niego - żel do dezynfekcji (taki jak Purell Advanced 300 ml - dzięki mniejszemu opakowaniu można go mieć zawsze przy sobie) sprawdza się jako zamiennik mycia rąk, na przykład w podróży. Trzeba jednak wcześniej nieco oczyścić dłonie z brudu, choćby przy użyciu chusteczki.
Częste mycie rąk niestety wysusza skórę. Aby uniknąć problemów ze skórą, warto stosować odpowiednie preparaty nawilżające, np. pielęgnującą odżywkę do rąk.