Czarna granitowa kuchnia

Granit jest bardzo trwały i świetnie wygląda, o ile o niego dbamy - regularnie czyścimy i nie dopuszczamy do powstania plam. Czy czyszczenie granitu jest trudne? Jak to robić i czym czyścić granitowy zlew, umywalkę, blat lub płytki? W artykule odpowiadamy na wszystkie te pytania, a także wyjaśniamy, dlaczego czyszczenie granitu octem nie jest dobrym pomysłem.

Zastosowanie granitu w domu

Granit kojarzy się z dwoma rzeczami - trwałością i elegancją. Prezentuje się pięknie, wręcz luksusowo, a jednocześnie dzięki szerokiej dostępnej kolorystyce można go dopasować do wnętrz w niemal każdym stylu. 

Jest przy tym bardzo odporny na zarysowania, wodę czy wysokie temperatury, dlatego znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Płytkami granitowymi wykłada się ścieżki i tarasy, używa się go jako okładziny na elewacji, a w domu wykańcza się nim między innymi schody, kominki i meble kuchenne.

Pielęgnacja i czyszczenie granitu

Granit jest materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia, jednak cechuje się dość wysoką nasiąkliwością. W praktyce oznacza to, że niektóre płyny, np. tłuszcz lub soki, rozlane na granit tworzą gęste i dość trudne do usunięcia plamy. Aby temu zapobiec, warto granit zaimpregnować, zwłaszcza jeśli mamy granitowe blaty kuchenne. Można do tego użyć np. impregnatu Pramolit S-22.

Preparat impregnujący sprawia, że na powierzchni granitu powstaje specjalna warstwa ochronna, zapobiegająca przedostawaniu się szkodliwych substancji. Dodatkowo, po impregnacji granit jest znacznie łatwiejszy do czyszczenia.

Granit warto raz w tygodniu przemyć, nawet jeśli nie widać na nim zabrudzeń. Do czyszczenia granitu najlepiej użyć wody z niewielkim dodatkiem płynu do kamienia naturalnego, ewentualnie płynu do naczyń i przetrzeć go delikatnie wilgotną szmatką lub dobrze wyżętym mopem. Czynność powtarzamy, ale tym razem przy użyciu czystej wody, bez detergentów. Na koniec wycieramy granit do sucha.

Jak pozbyć się zabrudzeń i czym czyścić zlew granitowy?

Jednym z częściej brudzących się sprzętów w domu jest zlew. Utrzymanie w czystości zlewu granitowego nie jest jednak trudniejsze niż innych zlewów. Tak jak w przypadku każdej innej powierzchni granitowej, najlepszą metodą jest regularne czyszczenie, aby zapobiec powstaniu większych zabrudzeń.

Czym czyścić zlewozmywak granitowy? Czyścimy go tak jak każdy inny granit, czyli specjalnym płynem do kamienia naturalnego albo płynem do naczyń. Ponieważ zlew brudzi się znacznie łatwiej niż inne elementy, dobrze jest przemywać go nawet codziennie, wieczorem.

Jak czyścić zlew granitowy? Czyszczenie zlewu z granitu jest bardzo proste - wystarczy przetrzeć go miękką gąbką lub ściereczką z odrobiną płynu, spłukać ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Aby uniknąć przebarwień, wszystkie barwiące substancje, takie jak kawa czy sok z buraków, należy jak najszybciej spłukiwać.

Co jednak, jeśli zlew mocno się ubrudzi? Jeśli gąbka nasączona płynem do naczyń nie radzi sobie z zabrudzeniami, najlepiej jest sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia. Trzeba jednak pamiętać, żeby do czyszczenia granitu używać wyłącznie detergentów przeznaczonych do czyszczenia kamienia naturalnego.

Czyszczenie granitu octem - czy to dobry pomysł? Jakie domowe sposoby można polecić? 

Czyszczenie octem to ekologiczny sposób na usunięcie wielu zabrudzeń, jednak granit jest jednym z niewielu materiałów, w przypadku których octu nie wolno używać. Czyszczenie granitu octem to bardzo zły pomysł, ponieważ ocet uszkadza granit (a także inne kamienie naturalne, np. marmur). Dotyczy to zarówno blatów kuchennych, jak i zlewów, umywalek, płytek podłogowych i każdych innych powierzchni granitowych.

Czy na czyszczenie granitu są domowe sposoby, które można polecić? Jeśli nie chcemy kupować specjalnych środków do czyszczenia, możemy używać płynu do mycia naczyń. Wyczyścimy nim nie tylko umywalkę, blat czy zlew, ale też płytki podłogowe, schody, a nawet płytki zewnętrzne, na przykład na tarasie.

Jednak w przypadku zewnętrznych powierzchni granitowych użycie profesjonalnego środka do czyszczenia może być dobrym pomysłem. Niektóre z nich, np. Stone Color Plus, nie tylko czyszczą granit z plam i zabrudzeń, ale też usuwają glony i mchy.