Jakich środków użyć do czyszczenia i polerowania stali nierdzewnej?

Stal nierdzewna posiada szereg właściwości fizykochemicznych, pozwalających jej przetrwać w nienaruszonym stanie w najcięższych warunkach. Nie oznacza to jednak, że przedmioty z niej wykonane nie wymagają należytej pielęgnacji i konserwacji. Przedstawiamy środki i sposoby na to, jak czyścić i polerować stal nierdzewną.

Zastosowanie stali nierdzewnej

Dzięki swojemu estetycznemu wyglądowi oraz odporności na korozję i działanie bardzo wysokich temperatur, stal nierdzewna w przeciągu wieku od opatentowania znalazła szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również  codziennym użytku. Na co dzień używamy sztućców i patelni, lub montujemy poręcze i barierki ze stali nierdzewnej na klatkach schodowych i w basenach. Z kolei różne gałęzie przemysłu - spożywcza, kosmetyczna, paliwowa, chemiczna - nie poradziłyby sobie z przechowywaniem swoich wyrobów bez wykorzystania zbiorników ze stali. Stal nierdzewna jest również stosowana w budownictwie, przemyśle papierniczym i celulozowym, branży meblarskiej, urządzeń medycznych i chirurgicznych.

Jakie środki zastosować do czyszczenia i polerowania stali nierdzewnej?

Stal nierdzewna jak każdy inny materiał wystawiony na działanie czynników zewnętrznych, z czasem zaczyna zmieniać swój wygląd. Po okresie zimowym na elementach stalowych często pojawiają się ciemne plamy i przebarwienia, które są pozostałością zanieczyszczeń znajdujących się w opadach atmosferycznych. Często ich usunięcie nie wymaga użycia środków chemicznych i można te elementy wypolerować delikatnym materiałem, np. bawełnianą szmatką.

Jeśli zabrudzenia są spowodowane utlenianiem się stali, to zwykłe przetarcie powierzchni nie zadziała. W takim przypadku do czyszczenia stali nierdzewnej sugerujemy użycie np. mleczka czyszcząco-polerującego Ecofix-Sauer, które dzięki swojemu składowi ściągnie warstwę utlenionej stali, a przy tym nie spowoduje zarysowań. Przedmioty stalowe z bardzo

silnym nalotem, w tym również te używane w kuchni, można natomiast przywrócić do estetycznego stanu za pomocą bezkwasowej politury do metali marki  Pramol środek  Inoxol Extra , która nada się również do czyszczenia innych powierzchni metalowych,   Np. aluminium. Po usunięciu zabrudzeń powierzchnię przedmiotu należy przemyć wodą, aby pozbyć się resztek mleczka lub politury, a następnie wytrzeć ją do sucha i wypolerować delikatnym materiałem. Sfatygowanym i zmatowiałym powierzchniom stali szlachetnych łatwo przywrócimy połysk preparatem do polerowania wyrobów metalowych Inoxol, który może być również stosowany do czyszczenia stali nierdzewnej z rdzy, tłuszczu czy produktów utlenienia.

Różnorodność środków do czyszczenia stali nierdzewnej

To, jaki środek zastosować do czyszczenia stali nierdzewnej, jest zależne od rodzaju zabrudzenia. Nalot z kamienia, który może pozostawić na naczyniach twarda woda, zdejmiemy środkiem Kitchen Pro Azides marki ECOLAB, który dodatkowo zapewni wysoki poziom ochrony mikrobiologicznej, gdyż ma też właściwości bakteriobójcze i drożdżobójcze. Tłuszcz i nalot z wapnia doczyści Helios brilliant pochodzący z oferty tej samej firmy. Ma on także działanie konserwujące - pozostawia na czyszczonej powierzchni film ochronny, który zapobiega powstawaniu nowych zabrudzeń. Łatwo zmywalne odbarwienia oraz ślady codziennego użytkowania (np. odciski palców) usuniemy natomiast preparatem Inoxol, który dodatkowo konserwuje powierzchnię, tworząc warstwę hydrofobową, przeciwdziałającą osadzaniu się kropel wody na powierzchni stali.

Jak dbać o elementy ze stali nierdzewnej?

Na powierzchni stali nierdzewnej znajduje się powłoka, która zabezpiecza materiał przed korozją. Dlatego podczas użytkowania i czyszczenia przedmiotów ze stali, powinniśmy szczególnie uważać, aby nie naruszyć tej powłoki ochronnej. Do nakładania preparatów - nawet przy silnych zabrudzeniach - należy używać wyłącznie miękkich szmatek i gąbek. Szorowanie powierzchni drucianą szczotką spowoduje powstanie rys, które z czasem zaczną się utleniać i rdzewieć. Należy również zadbać o to, by nie doszło do uszkodzenia powierzchni w czasie montażu elementów ze stali nierdzewnej. Po zakończeniu prac zalecane jest dokładne usunięcie wszelkich drobnych opiłków metalowych, bo z czasem mogą one zardzewieć i w rezultacie osłabić powłokę ochronną stali.