Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Osoby, które mieszkają poza miastem lub mają swoją działkę, z pewnością co kilka lat stają przed dylematem, czy wyrzucić sfatygowane już meble ogrodowe, czy spróbować je odnowić. Renowacja mebli ogrodowych wymaga co prawda poświęcenia kilku godzin pracy i dobrania odpowiednich środków, jednak jest ona stosunkowo prosta, a efekt bardzo satysfakcjonujący.

Dlaczego renowacja mebli ogrodowych jest potrzebna?

Meble ogrodowe produkowane są najczęściej z drewna, rattanu, polirattanu i stali. Żaden z tych materiałów nie jest całkowicie odporny na szkodliwe oddziaływanie opadów atmosferycznych i promieniowania UV, na które przez wiele miesięcy w roku narażone są meble i elementy małej architektury ogrodowej. Z tego też powodu ważne jest odpowiednie ich zabezpieczenie, a także regularna i odpowiednia pielęgnacja. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić meblom drewnianym, które pod wpływem promieni słonecznych z czasem szarzeją (taką tendencję ma drewno tekowe), a wilgoć sprawia, że odkształcają się lub pojawia się na nich pleśń lub mech.

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Jeśli posiadamy w ogrodzie meble z drewna miękkiego (np. sosna) lub bardzo miękkiego (świerk czy jodła), które są już pokryte lakierem lub zaimpregnowane powłoką woodoodporną, utrzymanie ich w dobrym stanie sprowadza się do ich oczyszczenia, dokładnego osuszenia, a następnie przechowywania w okresie zimowym z daleka od wilgoci, najlepiej w temperaturze sięgającej kilku stopni Celsjusza. Wiosną, przed powtórnym rozstawieniem mebli ogrodowych, należy dokładnie sprawdzić ich powierzchnię, a w razie wykrycia odpryśnięć lakieru, uszkodzone miejsca oszlifować, oczyścić i powtórnie pokryć lakierem. W przypadku rozległych uszkodzeń, lakier można całkowicie złuszczyć przy pomocy odpowiedniego zmywacza przeznaczonego do oczyszczania powierzchni drewnianych. Następnie po całkowitym wyschnięciu mebla należy go przeszlifować i usunąć powstały pył. Dopiero, kiedy będziemy pewni, że nie zostały już żadne pozostałości poprzedniej powłoki, można go powtórnie polakierować lub dla odmiany pokryć olejem przeznaczonym do zabezpieczania zewnętrznych powierzchni z drewna. Możemy użyć oleju bezbarwnego lub zmienić wygląd naszych mebli, wybierając olej barwiący.

Co z poszarzałymi meblami ogrodowymi z drzewa tekowego?

Tek jest twardym drewnem egzotycznym , który z uwagi na zawarte w nim naturalne substancje oleiste, wyróżnia się wysoką odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Jego wytrzymałość jest jednak tylko jednym z powodów, dzięki którym zyskał sobie zwolenników. Wiele osób ceni sobie ten gatunek drewna za szlachetne “starzenie się” jego powłoki. Jeśli nie jest ona zaolejowana, drewno tekowe w ciągu kilkunastu miesięcy zmienia swój kolor z jasnomiodowego na szary odcień patyny. Spatynowane meble z drewna tekowego pasują do ogrodów w stylu brytyjskim i skandynawskim w bardziej klasycznych aranżacjach wnętrz, natomiast jeśli zależy nam na utrzymaniu naturalnego miodowego koloru tego drewna, powinniśmy pokryć meble olejem, np. olejem do zabezpieczania blatów i mebli drewnianych Snekkar, który można stosować do drewna egzotycznego. Oczywiście powinniśmy oczyścić i osuszyć powierzchnię przed jej olejowaniem. Szary nalot z drewna zwykle daje się usunąć przy pomocy wody i szczotki z miękkim włosiem, jednak gdy odbarwienia są głębokie i nie pomaga nawet użycie wody z detergentem, można użyć odpowiedniego preparatu do gruntownego czyszczenia drewna na zewnątrz. Pamiętajmy także, że samo olejowanie należy powtarzać cyklicznie - w zależności od potrzeb raz lub dwa razy do roku.

Środki do czyszczenia i impregnacji mebli ogrodowych

W utrzymaniu w dobrym stanie mebli ogrodowych zarówno tych drewnianych, jak i wykonanych z plastiku, polirattanu i stali nierdzewnej, niezastąpione są dwa środki marki Snekkar. Pierwszy z nich to preparat do gruntownego czyszczenia drewna w spray’u Snekkar. Przeznaczony jest głównie do surowego i zabezpieczonego drewna (wszystkich jego gatunków), ale radzi sobie równie dobrze z usuwaniem zabrudzeń z innych materiałów. Przy jego pomocy można pozbyć się nawet bardzo silnych nalotów, osadów czy zaschniętych słodkich napoi, przy czym nie niszczy powierzchni drewna. Drugi preparat,

który rekomenduje się nałożyć bezpośrednio po oczyszczeniu powierzchni mebla, to impregnat do mebli ogrodowych w spray’u Snekkar. Po zaaplikowaniu tworzy on powłokę hydrofobową, która chroni przed wilgocią, promieniowaniem UV i nagrzewaniem, a także brudem i tłuszczem.