Czym zmyć graffiti? Przegląd profesjonalnych środków

Usuwanie graffiti - czy można to zrobić samodzielnie? Tak - wystarczy sięgnąć po profesjonalne i skuteczne środki dokładnie o takim przeznaczeniu. O tym, czym zmyć graffiti, a także o środkach do zabezpieczania przed graffiti, piszemy w najnowszym wpisie blogowym.

Czym zmyć graffiti?

Przed zabiegiem usuwania graffiti ze ścian lub elewacji konieczne jest przetestowanie środka na niewielkiej powierzchni, z której mają zniknąć rysunki. Taki test wykonuje się, by sprawdzić jak preparat zadziała na podłoże - jeżeli jest nieskuteczny lub działa zbyt intensywnie, niszcząc powłokę czy trwale ją odbarwiając, to nie będzie dobrym wyborem do usuwania graffiti. Na porowatych ścianach czy elewacjach warto również sprawdzić działanie urządzenia wysokociśnieniowego, czy powietrze pod ciśnieniem nie narusza struktury ich powierzchni.

Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, czym zmyć graffiti, to warto sięgnąć po specjalny środek dokładnie o takim przeznaczeniu. Profesjonalne preparaty do usuwania graffiti w naszej ofercie to propozycje marki Pramol, na przykład Graffiti-Entferner P, Graffiti-Entferner L, Graffiti-Entferner V, Graffiti-Protect S90. Nadają się one do różnego rodzaju powierzchni (beton, piaskowiec, cegła i inne). W swoim składzie zawierają składniki, które rozpuszczają żywice i inne komponenty farby. Są skondensowane i gęste, wnikają w głąb ściany nawet do 10 milimetrów. Marka Pramol oferuje produkty do usuwania graffiti w 3 wariantach: płynu, płynu o podwyższonej gęstości oraz pasty - dzięki temu rozróżnieniu można dopasować gęstość preparatu do swoich potrzeb (im bardziej porowata lub wytrzymała powierzchnia, tym gęstszy środek należy zastosować).

Jak wygląda usuwanie graffiti za pomocą chemii profesjonalnej? Po wybraniu odpowiedniego preparatu i przetestowaniu go na małej, niewidocznej powierzchni, można przejść do części właściwej. Środek najlepiej aplikować przy pomocy wałka malarskiego lub pędzla. Ścianę czy elewację, na której znajduje się graffiti, należy pokryć równomierną warstwą preparatu, a po około godzinie zmyć. O tym, jak spłukuje się taki środek, decyduje rodzaj podłoża. Jeżeli jest ono delikatne, to do spłukiwania wystarczy użyć delikatnego strumienia czystej wody. Na chropowatych lub innych wytrzymałych podłożach konieczne będzie użycie urządzenia wysokociśnieniowego - tylko takim sposobem da się

usunąć resztki preparatu z trudnej lub nieregularnej powierzchni.

Czy istnieją środki do zabezpieczania przed graffiti?

Po usunięciu graffiti ze ścian lub elewacji warto dodatkowo zabezpieczyć te powierzchnie, by uniemożliwić ponowne ich zamalowanie. Na rynku - poza produktami czyszczącymi - dostępne są również środki do zabezpieczania przed graffiti. W naszym asortymencie są to produkty marki Pramol - na przykład Graffiti-Protect W91 lub Graffiti-Protect W33. Jak działają takie preparaty i jak ich używać? W składzie środków Pramol znajduje się m.in. wosk, który chroni powierzchnie ścian i elewacji przed wnikaniem cząsteczek farby. Mogą być one stosowane do impregnowania różnych materiałów: cegły, kamienia, betonu licowego, tynku. Podobnie jak środki do usuwania graffiti, również te służące do impregnacji zaleca się najpierw przetestować na niewielkim, niewidocznym fragmencie powierzchni. Po pomyślnych testach można przejść do części właściwej - aplikacji środka na ścianę lub elewację.

Pierwszy krok to przygotowanie powierzchni - musi być ona sucha, czysta i odkurzona. Środek impregnujący można nakładać na kilka różnych sposobów. Jeżeli jest to duży metraż, to polecana jest metoda natryskowa (np. za pomocą urządzenia hydrodynamicznego). Przy niewielkiej powierzchni wystarczająca będzie twarda szczotka lub pędzel - producent Pramol szacuje, że potrzebne będzie od 100 do 200 ml na każdy metr kwadratowy powierzchni.