Czyszczenie płyty indukcyjnej

Czyszczenie płyty indukcyjnej jest dość łatwe, o ile robimy to regularnie, po każdym gotowaniu. Jeśli jednak zabrudzenia na kuchence zaschną albo płyta przypali się, doczyszczenie jej nie jest już takie proste. W naszym artykule podpowiadamy, jak czyścić płytę indukcyjną na co dzień, czym to robić, jak usunąć plamy lub ślad po garnku oraz jak poradzić sobie z przypaloną płytą.

Czym czyścić płytę indukcyjną?

Zanim dojdziemy do tego, jak czyścić płytę indukcyjną, zaczniemy od wyjaśnienia, czym to robić. Ponieważ powierzchnia kuchenki indukcyjnej jest bardzo delikatna, do jej czyszczenia najlepiej użyć miękkiej gąbki lub szmatki, najlepiej z mikrofibry. Wszelkie ostre akcesoria, takie jak druciaki czy szorstkie gąbki, porysują płytę.

A czym myć płytę indukcyjną? Jakiego środka do czyszczenia użyć? Jeśli chcemy tylko przemyć kuchenkę po gotowaniu, wystarczy użyć wody. Jeśli jednak na kuchence są widoczne jakieś zabrudzenia, lepiej sięgnąć po płyny odtłuszczające i usuwające resztki jedzenia. My polecamy w szczególności dwa środki: Vitrex, który pozostawia płytę czystą i lśniącą, bez smug oraz Grillnet Extra, pozwalający z łatwością doczyścić przypalone resztki.

Zanim użyjesz preparatu do czyszczenia kuchenki (niezależnie od tego, czy jest to środek rekomendowany przez nas, czy jakikolwiek inny), koniecznie przeczytaj instrukcję od producenta.

Czyszczenie płyty indukcyjnej krok po kroku

Czyszczenie płyty indukcyjnej jest znacznie prostsze niż płyty gazowej - powierzchnia jest płaska, nie trzeba demontować żadnych elementów. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, aby myć płytę indukcyjną zaraz po gotowaniu. Dzięki temu zapobiegniesz powstaniu zabrudzeń, które są najtrudniejsze do usunięcia.

Jak czyścić kuchenkę indukcyjną?

  1. Wyłącz płytę, usuń z niej wszystkie naczynia i zaczekaj, aż ostygnie po gotowaniu.
  2. Za pomocą ręcznika papierowego usuń z niej resztki jedzenia lub inne większe zabrudzenia.
  3. Przetrzyj płytę wilgotną szmatką lub gąbką nasączoną roztworem preparatu do czyszczenia.
  4. Wytrzyj płytę do sucha papierowym ręcznikiem.

Na co dzień to wystarczy. Jeśli jednak płyta indukcyjna została zabrudzona tłuszczem lub przypalonymi resztkami jedzenia, doczyszczenie jej będzie wymagało nieco więcej wysiłku.

Jak usunąć plamy na płycie indukcyjnej?

Plamy z tłuszczu to prawdopodobnie najczęstsze zabrudzenie, jakie pojawia się na kuchenkach. Jak czyścić indukcję z tłuszczu? W tym wypadku woda to za mało - koniecznie użyj środka odtłuszczającego. Może to być jeden z preparatów wskazanych przez nas lub po prostu płyn do mycia naczyń.

To bardzo ważne, aby plamy tłuszczu czyścić na bieżąco. Jeśli tłuszcz jest świeży, jedno przetarcie kuchenki gąbką nasączoną płynem powinno wystarczyć, aby odzyskała ona swój idealny wygląd. Jeśli jednak tłuszcz zdążył zaschnąć, prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć tę czynność kilka razy - aż do skutku.

Wszystkie zabrudzenia zostały usunięte, ale na kuchence wciąż widać plamy i smugi? Aby usunąć tego typu plamy na płycie indukcyjnej, użyj płynu do mycia okien. Spryskaj nim indukcję i ostrożnie przetrzyj papierowym ręcznikiem.

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Aby usunąć przypalone resztki jedzenia z płyty indukcyjnej, użyj specjalnego skrobaka. Zwróć uwagę, aby był on przeznaczony do indukcji, ponieważ nieodpowiedni, zbyt ostry skrobak może porysować kuchenkę.

Jeśli coś wyciekło na kuchenkę i przypaliło się albo stopiło, usuń to jak najszybciej - aby się nie poparzyć, załóż rękawice kuchenne, a następnie od razu ostrożnie zeskrob wyciek skrobakiem. Pozostałości wyczyść, kiedy kuchenka przestygnie.

Pamiętaj, że przypalona płyta indukcyjna, nawet jeśli działa bez zarzutu, nie powinna być używana, dopóki nie usuniesz z niej wszystkich zabrudzeń.

Jak usunąć ślad po garnku na płycie indukcyjnej?

Jeśli powstały na kuchence ślad po garnku to efekt przypalenia, pozbędziesz się go w ten sam sposób, jak każdego innego zabrudzenia tego typu - przy użyciu skrobaka do płyt indukcyjnych.

Jeśli jednak ślad po garnku to przebarwienie, którego nie sposób zeskrobać, użyj specjalistycznego środka do czyszczenia indukcji. Możesz sięgnąć po któryś z produktów wskazanych przez nas lub sprawdzić, jaki preparat zaleca producent kuchenki.