Czyszczenie okapu kuchennego

Niestety, często zapominamy o regularnym czyszczeniu okapu. W wyniku zaniedbań osiada na nim tłuszcz, gromadzi się brud, a to źle wpływa nie tylko na wygląd sprzętu, ale przede wszystkim na jego działanie, zmniejszając wydajność wentylacji. Aby uniknąć takich sytuacji, należy czyścić okap regularnie. Jak to robić? A jak wyczyścić mocno zabrudzony okap? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Regularne czyszczenie okapu

Jeśli chcemy, aby czyszczenie okapu było jak najmniej czasochłonne i uciążliwe, musimy pamiętać o tym, aby robić to regularnie - przynajmniej raz na 2 tygodnie. W ten sposób unikniemy konieczności demontażu okapu i męczącego szorowania. 

Jak wyczyścić okap? Będziesz potrzebować gąbkę do mycia naczyń, ściereczkę z mikrofibry, ręcznik papierowy i preparat do czyszczenia okapu kuchennego.

  1. Odłącz okap od zasilania i usuń wszystkie sprzęty, znajdujące się w pobliżu, aby ich nie zabrudzić.
  2. Za pomocą gąbki nanieś preparat czyszczący na kratkę.
  3. Zamocz ściereczkę w gorącej wodzie i przykryj nią na chwilę kratkę.
  4. Następnie zdejmij ściereczkę i przetrzyj kratkę ostrą gąbką. Zrób to dokładnie!
  5. Na koniec za pomocą ręcznika papierowego usuń z kratki resztki preparatu i wypoleruj ją.

A jak wyczyścić filtr okapu? Czyszczenie filtra tłuszczowego okapu kuchennego jest bardzo proste, ponieważ zazwyczaj wystarczy włożyć go do zmywarki (najlepiej do dolnego kosza). Jeśli masz wątpliwości, czy twój filtr można myć w zmywarce, bezpieczniej będzie przez kilka minut namoczyć go w roztworze środka do czyszczenia (filtr powinien być całkowicie zanurzony), na koniec przetrzeć szmatką. 

Aby wyczyścić obudowę okapu, wystarczy przetrzeć ją miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym z niewielką ilością substancji czyszczącej.

Jak wyczyścić okap z tłuszczu i innych intensywnych zabrudzeń?

Jeśli okap jest intensywnie zabrudzony, konieczne będzie zdemontowanie go i namoczenie przez 30 minut w wodzie z dodatkiem detergentu - dzięki temu doczyszczenie go będzie łatwiejsze. Potem wyszoruj go, używając ostrej gąbki do czyszczenia kratki, a miękkiej szmatki - do obudowy okapu. Filtr namocz przez kilkanaście minut w wodzie ze środkiem czyszczącym, a potem umyj w zmywarce. Na koniec osusz okap.

Jeśli mimo wszystko zabrudzeń nie udało się usunąć, to znaczy, że używasz zbyt delikatnego preparatu do czyszczenia. 

Jak wyczyścić okap kuchenny ze stali nierdzewnej?

Jak wyczyścić okap ze stali nierdzewnej? Tak samo jak okap wykonany z innego materiału - czyszczenie okapu zawsze wygląda podobnie. Trzeba jednak zrezygnować z szorstkich gąbek i szmatek i zwrócić baczną uwagę na preparat używany do czyszczenia.

Na koniec warto okap ze stali nierdzewnej nabłyszczyć. Można użyć do tego na przykład oliwy z oliwek lub wody z dodatkiem soku z cytryny.

Czym czyścić okap?

Do czyszczenia okapu możesz użyć dowolnej substancji, która rozpuszcza tłuszcz, na przykład płynu do mycia naczyń lub oleju. Sprawdzają się one całkiem dobrze w przypadku niewielkich zabrudzeń, ale jeśli okap jest intensywnie zabrudzony, najlepiej jest użyć specjalistycznego środka. My polecamy preparaty z naszej oferty:

  • Grillnet Extra - usuwa nawet trudne zabrudzenia i przypalone pozostałości, a dzięki swojej lepkiej konsystencji długo utrzymuje się nawet na pionowych powierzchniach (ścieka powoli, co ułatwia skuteczne czyszczenie),
  • Alinet - środek intensywnie odtłuszczający, bardzo skuteczny dzięki wysokiej wartości pH i nie zawierający dodatkowych substancji zapachowych,
  • Anti-Oil - silnie skoncentrowany, bardzo wydajny preparat, skutecznie usuwający tłuszcze różnego pochodzenia, bez dodatkowych substancji zapachowych.

Jeśli do czyszczenia okapu używasz specjalistycznego środka, pamiętaj, aby przed jego użyciem zapoznać się ze wskazaniami producenta.