Czyszczenie wnętrza samochodu

Zastanawiasz się, czym czyścić kokpit samochodu - czy takich samych środków użyć do pielęgnacji tablicy rozdzielczej i kierownicy? A może masz wątpliwości, jak i czym wyczyścić tapicerkę samochodową? W tym artykule podpowiemy, jak dbać o wnętrze samochodu. 

Jak i czym czyścić kokpit samochodu?

Aby skutecznie wyczyścić przednią część kabiny, warto sięgnąć po kilka niezależnych preparatów. Do pozbycia się zanieczyszczeń z przełączników, regulatorów, konsoli, otworów nawiewu, schowków oraz półek, wykorzystajmy np. Pramol CM-2000. Ten środek usunie kurz z plastikowych, syntetycznych oraz drewnianych powierzchni, a przy tym pozostawi na nich delikatny połysk i subtelny zapach. 

A czym umyć wnętrze samochodu, jeżeli na desce rozdzielczej prócz kurzu dostrzegamy również tłuste plamy? W przypadku większych zabrudzeń warto sięgnąć po środek myjący i odtłuszczający do elementów z tworzyw sztucznych. Preparatem, który usunie zanieczyszczenia, wydobędzie kolor, stworzy ochronną powłokę i opóźni osadzanie się brudu, jest Cokpit Mat (wykończenie matowe) lub Cokpit Shine (wykończenie pół-błyszczące). 

Z kolei tablicę rozdzielczą (wskaźniki i zegary za szybą) oraz lusterko warto potraktować uniwersalnym środkiem Vitrex. Tym preparatem wyczyścimy zarówno lustra oraz szkło, jak i ich plastikowe obudowy. 

Dodatkowe wskazówki jak wyczyścić wnętrze samochodu

  • Nie przecieraj kierownicy i pedałów tym samym preparatem, który stosujesz do pielęgnacji deski rozdzielczej. Środki przeznaczone do czyszczenia kokpitu samochodu tworzą śliską warstwę ochronną, przez którą nasze dłonie oraz stopy nie będą dobrze przylegały do powierzchni. 
  • Do usunięcia zanieczyszczeń ze skórzanej kierownicy wykorzystaj ściereczkę zwilżoną wodą, a następnie sięgnij po środek do czyszczenia i pielęgnacji skór naturalnych lub sztucznych. Może być to ten sam preparat, który zastosujesz do wyczyszczenia skórzanej tapicerki. Ostatnim krokiem będzie sięgnięcie po preparat konserwujący do skór, dzięki któremu kierownica będzie zabezpieczona przed wnikaniem w jej strukturę brudu. Ten schemat warto powtarzać raz na dwa miesiące.
  • Do wyczyszczenia kierownicy wykonanej z tworzyw sztucznych, która nie została pokryta skórą lub drewnem, wykorzystaj roztwór wody i płynu do mycia naczyń. Mieszaninę rozprowadź np. za pomocą czyściwa włókninowego Tork Premium. Plastikową kierownicę wymyć można również za pomocą chusteczek do dezynfekcji powierzchni PURELL®.
  • Do drewnianych kierownic nie używaj mydła ani wody. Wykorzystuj natomiast środki myjące i pielęgnujące przeznaczone do drewnianych powierzchni. 
  • Nie czyść lusterek i szyb preparatem do kokpitu. W innym wypadku na tafli pojawią się trudne do usunięcia smugi. Sięgnij natomiast po środki przeznaczone stricte do luster i powierzchni szklanych np. Profiglass G522 Buzil lub wyżej wspomniany Vitrex.

Czym i jak wyczyścić tapicerkę samochodową?

Przed przystąpieniem do wyprania tapicerki, warto najpierw dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu. Unikniemy tym samym pocieraniem ziarenek piasku o materiał, z jakiego wykonane są obicia siedzisk. Bardzo istotnym elementem jest również dobranie dedykowanego preparatu do konkretnego rodzaju surowca (skóra syntetyczna, skóra naturalna, tkanina obiciowa). Warto pamiętać także o tym, aby środków piorących nie stosować wyłącznie w obrębie plamy, a na całej powierzchni tapicerki. Wyjątek stanowią sytuacje, w których sięgamy po środek dedykowany do miejscowych zabrudzeń. 

Czym czyścić wnętrze samochodu, jeżeli siedziska obite są welurem, alcantarą lub inną tkaniną syntetyczną? Najwygodniejszą formą preparatu będzie gęsty aerozol, który aplikuje się bezpośrednio na tapicerkę. Środkiem o takich właściwościach jest m.in. Tapi-Foam. Preparaty tego typu rozprowadzamy z odległości ok. 15 cm, a ich nadmiar odsączamy za pomocą szmatki, gąbki lub bibułki. Po wyschnięciu detergentu, siedziska odkurzamy przy pomocy np. samochodowego odkurzacza.

Z kolei do miejscowego usuwania tłustych plam, kolorowych tuszy czy resztek kosmetyków, polecamy Tapi-Spot. Ten środek posiada postać suchej piany, którą za pomocą sprayu aplikujemy na zabrudzone miejsce. Przed przystąpieniem do czyszczenia tapicerki, warto jednak zrobić próbę na niewidocznym skrawku materiału, aby upewnić się, że tkanina jest odporna na odbarwienia. Detergent rozpylamy z odległości 15 cm, a następnie osuszamy tapicerkę poprzez przykładanie do niej chłonnej ściereczki.

W przypadku tapicerek mocno zabrudzonych polecamy wysokopieniący środek do czyszczenia metodą aktywnej piany, np. Tapi-Shampo. Preparat ten sprawdzi się zarówno do odświeżania tkanin naturalnych, jak i syntetycznych. Jak czyścić tapicerkę samochodową z jego wykorzystaniem? Przed aplikacją należy dokładnie odkurzyć siedziska oraz usunąć plamy (za pomocą Tapi-Spot). Następnie przystępujemy do stworzenia 5-10% roztworu na bazie wody i jego ręcznego wcierania w materiał miękką szczotką. Po wyschnięciu skrystalizowanego preparatu należy go dokładnie odkurzyć.