Czyszczenie pralki

Jak wyczyścić pralkę z kamienia, pleśni oraz resztek proszku? Po jakie środki sięgnąć, aby usunąć zanieczyszczenia z filtra, bębna lub szufladki dozownika? Czy czyszczenie pralki octem i sodą to dobry pomysł? W tym artykule zdradzamy, jak czyścić pralkę oraz po jakie detergenty sięgać, aby domyć zanieczyszczenia i nie uszkodzić mechanizmu urządzenia.

Jak i czym wyczyścić pralkę?

Aby skutecznie usunąć rozmaite zanieczyszczenia i jednocześnie nie uszkodzić elementów pralki, zalecane jest stosowanie preparatów dedykowanych do pielęgnacji tego urządzenia. To one rozpuszczą osady i resztki proszku, wyeliminują nieprzyjemne zapachy i grzyby, a przy tym ochronią pralkę przed korozją.

Jednak w jaki sposób i konkretnie czym czyścić pralkę, aby osiągnąć pożądany efekt? 

Czyszczenie filtra pralki z zanieczyszczeń

Filtr umiejscowiony jest z reguły z przodu pralki w jej dolnej części. Zabezpieczony jest klapką, którą należy podważyć, a następnie odkręcić i wyjąć filtr. Po wyciągnięciu delikatnie go myjemy pod bieżącą wodą i usuwamy wszystkie zanieczyszczenia (włosy, monety, nici). Następnie umieszczamy go na swoim miejscu.

Całą procedurę powtarzamy raz na kilka tygodni. 

Czyszczenie szufladek dozownika w pralce

Aby usunąć resztki proszku i płynu z szuflad dozownika, warto sięgnąć po chusteczki do czyszczenia pralki lub po skoncentrowany środek myjący Sator ECOLAB do likwidowania pleśni i osadów mydlanych. Skutecznym sposobem jest także wyciągnięcie pojemnika i umycie go pod bieżącą wodą, najlepiej z wykorzystaniem szczoteczki do zębów i płynu do mycia naczyń.

W przypadku wyjątkowo trudnych do usunięcia osadów i zabrudzeń, całą szufladę namaczamy w ciepłej wodzie przez kilka godzin, a następnie doczyszczamy szczoteczką. Zalecanym jest również przemycie całej komory (miejsce, z którego wyjęta została szuflada) niewielką ilością płynu przeznaczonego do czyszczenia urządzeń mechanicznych.

Po całej procedurze tuż przed montażem dokładnie osuszamy pojemnik oraz komorę, aby nie dochodziło w tym miejscu do rozpuszczania się detergentów. Dlaczego? Kiedy przybiorą formę papki, mogą zatykać dozownik, utrudniając tym samym dopranie ubrań.

Czyszczenie pralki z pleśni

Najczęstszą oznaką pojawienia się pleśni w mechanizmie pralki jest nieprzyjemny, drażniący swąd. Grzyb może zagnieżdżać się zarówno w dozowniku, w bębnie, jak i na uszczelce kołnierza przy drzwiczkach urządzenia.

Jak wyczyścić pralkę z pleśni, aby skutecznie pozbyć się stęchłego zapachu? Jeżeli pralka nie posiada programu samoczyszczącego, w pierwszej kolejności dokładnie domywamy filtr oraz szuflady dozownika – zgodnie z powyższymi zaleceniami. W następnym kroku sięgamy po płyn czyszczący, który umieszczamy w dozownikach i uruchamiamy odpowiedni program piorący, zgodny z zaleceniami producenta. Ostatnim etapem odgrzybiania urządzenia będzie usunięcie pleśni z kołnierza wokół bębna i drzwiczek. Do tego celu wykorzystać możemy chusteczki do dezynfekcji powierzchni PURELL lub spray do pleśni.

Jak usunąć kamień z pralki?

Aby usunąć kamień z wnętrza pralki, warto sięgnąć po preparat przeznaczony do tego celu, np. Pramex. Na rynku dostępne są również tabletki, płyny oraz proszki czyszczące, które wiążą zarówno osady kamienne, jak i resztki brudu.

Zabieg usuwania kamienia z pralki warto powtarzać raz na 2-3 miesiące, a metodologia działania powinna być uzależniona od rodzaju wykorzystanego środka. W przypadku proszków odkamieniających zalecane jest wsypanie zawartości opakowania do bębna, a następnie włączenie programu głównego (z reguły na minimum 60°C).  Z kolei czyszczenie bębna pralki przy użyciu płynu polega na wlaniu detergentu do szufladki dozownika, a następnie ustawieniu cyklu dedykowanego dla bawełny (również w 60°C). 

A jak czyścić pralkę z kamienia z wykorzystaniem domowych metod? Sposobem na usunięcie nalotów oraz osadów jest czyszczenie pralki octem i sodą. Ta technika jest jednak bardziej pracochłonna i nie wykazuje tak wysokiej skuteczności, jak w przypadku detergentów przeznaczonych stricte do czyszczenia tego urządzenia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tę metodę, przygotujmy butelkę octu ze spryskiwaczem, pół szklanki sody oczyszczonej, ręcznik, gąbkę i szczoteczkę do zębów. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną rozpoczynamy od wsypania tegoż środka w szczeliny uszczelki, a następnie dokładnego opryskanie całości octem. Po około 10 minutach za pomocą mokrej gąbki zmywamy roztwór octu i sody, dokładnie doszorowując zagłębienia i szczeliny kołnierza. Do trudnodostępnych miejsc dostaniemy się dzięki szczoteczce do zębów. Po całej procedurze wycieramy gumową uszczelkę do sucha za pomocą tkaninowego ręcznika i pozostawiamy otarte drzwiczki do zupełnego odparowania wody.

A jak wyczyścić pralkę w środku (przewody odpływowe i bęben), jeżeli nie chcemy używać detergentów dostępnych na rynku? Ponownie sięgamy po sodę (1/3 szklanki) i wsypujemy ją do wnętrza pralki. Z kolei do dozownika wlewamy ocet (dwie szklanki) i nastawiamy urządzenie na długi program (wysoka temperatura plus 1,5 h prania).