Jak odnowić drewniany, olejowany taras po zimie?

Nowy drewniany taras wygląda pięknie - deski z drewna pokrytego profesjonalnym olejem są czyste i posiadają nasycony kolor, brak na nich plam czy innych zabrudzeń. Niestety gdy olejowane drewno zostanie przykryte grubą pokrywą śnieżną, to najprawdopodobniej wpłynie to na wygląd desek i wiosną może się okazać, że taras jest szary oraz brudny. Co zrobić w takiej sytuacji?

Renowacja olejowanego tarasu

Odpowiedź jest bardzo prosta: musimy albo wezwać odpowiedniego fachowca, który bardzo szybko doprowadzi drewnianą powierzchnię do poprzedniego stanu lub wykonać działania samemu. Każda z tych metod ma plusy i minusy. Jeżeli zlecimy renowację specjalistom, to nie napracujemy się, ale musimy być świadomi, że odnawianie tarasu będzie konieczne w przyszłym i w kolejnych sezonach. Jeżeli nauczymy się przeprowadzać renowację samodzielnie, to zaoszczędzimy pieniądze, zdobędziemy dodatkowe doświadczenie i zagwarantujemy sobie miłą satysfakcję z osiągniętego efektu.

Jak odnowić olejowany taras?

Jeżeli zdecydowaliśmy się wykonać renowację samodzielnie - do czego namawiamy - należy zaopatrzyć się w preparat do gruntownego mycia tarasów zewnętrznych Snekkar.

Ważne: taras czyścimy miękką szczotką, ściągamy nadmiar wody. Staramy się spłukać cały zemulgowany brud. Po umyciu, zneutralizowaniu wodą i osuszeniu, pozostawiamy drewnianą powierzchnię na minimum 48 godzin, by wyschła. Warto tutaj zwrócić uwagę na rozważne planowanie prac i śledzenie prognoz pogody. Przez wspomniane 48 godzin należy chronić taras przed opadami atmosferycznymi.

Następnie - po wyschnięciu drewna - nakładamy olej do tarasów Snekkar. Który kolor oleju wybrać? Jeśli chcemy wydobyć naturalny kolor drewna, to wybieramy olej bezbarwny, który minimalnie ingeruje w kolor, delikatnie go przyciemniając. Jeżeli chcemy zabarwić taras, to wybieramy olej w konkretny odcieniu, np. kolorze orzech, mahoń czy białym.

Po aplikacji oleju w ciągu 15 minut ściągamy jego nadmiar. Na sam koniec cieszymy się przez kolejny sezon pięknym tarasem. Jak widać - renowacja tarasu jest bardzo łatwa i zachęcamy do jej samodzielnego wykonywania.

Pamiętajmy: taras należy doolejować również jesienią w celu zabezpieczenia go przed zimą.