Jak przywrócić blask i połysk powierzchniom zabezpieczonym polimerem?

Polimer - szczególnie zimą - narażony jest na szybką degradację: nanoszona na obuwiu sól, piasek i woda skutecznie powoduje jego matowienie i niszczenie. Jest to najbardziej zauważalne w ciągach komunikacyjnych i wejściach niezabezpieczonych systemem mat wejściowych. Stajemy wówczas przed dylematem - wezwać firmę usługową czy samemu zakonserwować powierzchnię? 

Oczywiście najprościej jest wezwać odpowiednią firmę usługową, która profesjonalnie rozwiąże problem - niestety często jest to związane ze sporymi kosztami. Pracę można wykonać także samodzielnie! Można zakupić szorowarkę jednotarczową z odkurzaczem sucho-mokro, dostępne w naszym sklepie. Zestaw ten sprawdza się przy wielu innych pracach, więc nie jest to sprzęt, który będzie wykorzystywany raz w roku.

Jak odnowić powłokę polimerową? Przewodnik krok po kroku

Jeżeli wybierzemy rozwiązanie „zrób to sam”, to zakładamy rękawice, podwijamy rękawy i bierzemy się do pracy! Przy zastosowaniu stripera w odpowiednim stężeniu, dostosowanego do nałożonych powłok, szorujemy powierzchnie do zemulgowania powłoki, następnie ściągamy odkurzaczem urobek. Kolejny etap to neutralizacja wodą.

Preparat Prima do powłok polimerowych

W końcu po wyschnięciu powierzchni nakładamy odpowiedni polimer. W zależności od potrzeb i możliwości, stosujemy powłokę z poliuretanu lub akrylu. Najtrwalsza jest powłoka poliuretanowa - doskonale sprawdza się tu preparat Prima jako primer, zabezpieczając wstępnie podłoże i ograniczając wchłanianie kolejnie aplikowanego preparatu, czyli Optima.

Nakładamy odpowiednią ilość warstw Optimy - od dwóch do trzech - pamiętamy że ostatnia warstwa (podobnie jak w przypadku malowania) powinna być nakładana w kierunku okna. Najlepiej do aplikacji posłużyć się mopem z mikrofazy, ponieważ nakłada on powłokę najrówniej, przy okazji jak najmniej wchłaniając preparat. Jeżeli aplikację powłoki będziemy kontynuować w kolejny dzień, to warto zabezpieczyć mopa poprzez szczelne zapakowanie go w folię używaną do zabezpieczania żywności. Mop tak zabezpieczony nie wysycha a nakładka się nie niszczy. Co ważne - nie marnujemy polimeru, którym mop jest nasiąknięty.

Dailynova - preparat do mycia i konserwacji podłóg polimerowych

Po aplikacji warto zastosować sposób na podniesienie połysku i utwardzenie powierzchni metodą wysokoobrotowa. Dokonujemy tego poprzez zastosowanie polerki i odpowiednio dobranych padów: białych, biało-pomarańczowych lub różowych. Po czasowym zużyciu i degradacji podłogi można podnieść jej połysk, stosując przeznaczone do tego preparaty chemiczne np. Sprayemulsion, a myć ją na co dzień preparatem do konserwacji powierzchni Dailynova.

Inną metodą odnowy podłogi jest zastosowanie zamiast stripera odpowiednich padów ścierających zewnętrzną powłokę polimerową, np. pady SPP 3M. Dzięki temu oszczędzimy sporo czasu, ale trzeba pamiętać, że ta metoda dopuszczalna jest wtedy, gdy nie ma silnych zabrudzeń pod powłoką polimerową, a sam polimer nie zżółkł.