Czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa jest praktyczna i ładna, nic więc dziwnego, że bywa często stosowana jako nawierzchnia wokół domu, na podjeździe, a nawet na ogrodowych ścieżkach. Należycie zadbana będzie dobrze się prezentować przez długie lata. Jak wygląda czyszczenie kostki brukowej? Jak często to robić i czym?

Jak często należy czyścić kostkę brukową?

Nawierzchnia z kostki brukowej jest zwykle mocno eksploatowana i dlatego dość często pojawiają się na niej plamy, przebarwienia lub zabrudzenia. Mogą to być smary lub oleje z samochodu albo inne zabrudzenia, na przykład wynikające z prac remontowych lub prac porządkowych w ogrodzie. Zazwyczaj są szybko zmywane przez deszcz i nie ma konieczności ich czyszczenia, jednak niektóre z nich bywają szczególnie uciążliwe, ponieważ mogą wniknąć w strukturę kamienia, a wtedy wyczyszczenie ich stanie się niemożliwe.

Czyszczenie kostki brukowej powinno odbywać się przynajmniej raz w roku, a najlepiej częściej. Niektóre zalecenia mówią o tym, aby czyścić kostkę trzy razy w roku - wiosną, latem i jesienią. Wiosną można usunąć nalot powstały na kostce w wyniku wilgoci z topniejącego śniegu, lato to najbardziej dogodny czas, aby zlikwidować mchy, porosty i inną roślinność ze szczelin pomiędzy kostkami, natomiast jesienią warto oczyścić kostkę z zabrudzeń przed nadejściem zimy.

Jednak niektóre zabrudzenia należy czyścić natychmiast. Są to zabrudzenia z cementu lub zaprawy, oleje silnikowe, smary, tłuszcze z grillowanych dań itp.

Jak wyczyścić kostkę brukową - instrukcja

Czyszczenie kostki brukowej należy rozpocząć od dokładnego zamiecenia terenu oraz usunięcia zanieczyszczeń z przestrzeni między kostkami. Warto użyć twardej szczotki, która znacznie ułatwia prace. Jeśli pomiędzy kostkami utknęły kamienie lub jakieś substancje albo rosną tam chwasty bądź mech, należy je usunąć za pomocą wąskiego, ostrego narzędzia. Można też użyć chwastownika.

Kolejnym krokiem jest mycie kostki brukowej. Jeśli kostka jest tylko zakurzona lub zabrudzona ziemią, wystarczy spłukać ją wodą pod ciśnieniem (można do tego użyć myjki ciśnieniowej albo węża ogrodowego z odpowiednią końcówką). W przypadku zabrudzeń z farby bądź cementu trzeba je zdrapać przy użyciu odpowiednich narzędzi. Jeśli natomiast na kostce znajdują się plamy z oleju, smaru, wosku lub innego tłuszczu, warto użyć specjalistycznego preparatu.

Czym wyczyścić kostkę brukową?

W czyszczeniu silnie zabrudzonej kostki brukowej najlepiej sprawdzają się specjalistyczne środki. Co prawda istnieją domowe sposoby na czyszczenie kostki, takie jak ciepła woda z płynem do naczyń czy roztwór wody i octu, jednak nie zawsze są one  skuteczne, a czasami bywają ryzykowne (np. ocet uszkadza naturalny kamień, nie nadaje się więc do czyszczenia kostki granitowej).

Zastosowanie odpowiedniego preparatu umożliwia usunięcie nawet starszych uciążliwych zabrudzeń bez ryzyka przebarwienia kostki. Środki do czyszczenia kostki brukowej zazwyczaj można stosować zarówno w przypadku kostki z kamienia naturalnego, jak i sztucznego, są więc bezpieczne w przypadku czyszczenia kostki granitowej.

Czyszczenie kostki brukowej z oleju i innych zabrudzeń

Zacieki z oleju silnikowego i innych tłuszczów, np. z grillowanych posiłków, to zabrudzenia szczególnie niepożądane - jeśli nie zostaną szybko usunięte, mogą wniknąć w kostkę i oszpecić ją na zawsze. Czym zmyć olej? Najlepiej użyć specjalistycznych preparatów, takich jak Pramaxol czy Dirt-Ex (oba mogą być używane do mycia ręcznego bądź maszynowego). A czym usunąć wosk z kostki brukowej? Również specjalistycznym środkiem. W zależności od intensywności zabrudzeń stosuje się je z wodą w różnych proporcjach, dlatego należy ich używać zgodnie z zaleceniami producenta. 

Także zanieczyszczenia z farby, cementu czy zaprawy należy usunąć jak najszybciej - zdrapać, a następnie przemyć kostkę wodą, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeśli okaże się to niewystarczające, trzeba wykonać piaskowanie kostki lub jej szlifowanie specjalnymi tarczami.

A jak wyczyścić kostkę brukową z mchu? Mchy, glony, porosty i inna roślinność, porastająca podjazdy, ścieżki, tarasy, ogrodzenia czy elewacje potrafi być bardzo uciążliwa. Można usuwać ją ręcznie lub za pomocą chwastownika, ale jest to pracochłonne i skuteczne tylko na krótszą metę. Prostszym rozwiązaniem jest użycie odpowiedniego preparatu, na przykład Stone-Net. 10-20% roztwór z wodą rozprowadza się za pomocą spryskiwacza lub konewki na suchy bądź lekko wilgotny kamień i pozostawia bez spłukiwania. Preparat jest przeznaczony do czyszczenia wszystkich typów zewnętrznych kamieni naturalnych i sztucznych.