Pleśń na ścianie

Jakie są przyczyny pojawiania się pleśni w naszym mieszkaniu? Jakie mogą być skutki przebywania w zagrzybionych pomieszczeniach? Jak pozbyć się pleśni ze ścian, sufitów, silikonu czy drewna? W dzisiejszym artykule zdradzimy, dlaczego usunięcie strzępków grzybni jest tak ważne oraz podpowiemy, jakie metody i preparaty są w ich przypadku najskuteczniejsze.

Pleśń – powody jej zadamawiania się w naszych mieszkaniach

Główną przyczyną rozwoju grzybów strzępkowych, potocznie nazywanych pleśnią, jest duża wilgotność powietrza. Za wilgoć panującą we wnętrzu może natomiast odpowiadać wadliwy system grzewczy bądź jego brak, zła izolacja ścian i fundamentów, brak wentylacji lub jej niska skuteczność oraz nieszczelne pokrycie dachowe. Taki mikroklimat sprzyja rozwojowi pleśni na niemal wszystkich materiałach budowlanych – od drewna i tapet, po tynki czy silikon.

Jak usunąć pleśń i dlaczego warto zrobić to jak najprędzej?

Jeżeli w powietrzu unosi się duża ilość grzybów strzępkowych, może mieć to negatywny wpływ na nasze zdrowie. Regularne przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach skutkuje problemami ze strony układu nerwowego, oddechowego oraz odpornościowego. Alergie, astma oskrzelowa, ból gardła, ciągłe zmęczenie czy spadek nastroju, to jedne z najczęstszych objawów permanentnego kontaktu ze strzępkami pleśni.

Obecność pleśni w naszym mieszkaniu wpływa niekorzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na materiały budowlane. Podczas rozwoju grzybów strzępkowych wytwarzane są bowiem kwasy organiczne, które powodują korozję rozmaitych surowców (głównie pochodzenia organicznego). W wyniku tego procesu drewno, silikon czy tynki stają się mniej wytrzymałe, kruszejące oraz rozpadające się.

W związku z powyższym warto jak najszybciej usunąć zagrzybione obszary, które najczęściej jawią się jako wyraźnie odgraniczone czarne, brązowe lub zielone plamy o nieprzyjemnym zapachu.

Jak usunąć pleśń ze ściany?

Aby usunąć pleśń ze ściany, należy sięgnąć po preparaty grzybobójcze. Zanim jednak przejdziemy do spryskania tynku odpowiednim środkiem, warto zastosować metodę termiczną – opalenie pleśni lampą lutowniczą. Po wykonaniu dwóch pierwszych kroków przechodzimy do mechanicznego oczyszczenia wykwitu, a następnie zabezpieczenia i wykończenia ściany.

Drugim sposobem jest oczyszczenie obszarów zajętych pleśnią za pomocą szczotki lub szpachelki. Jeżeli grzyb strzępkowy zagnieździł się głęboko w strukturze ściany, należy skuć tynk z naddatkiem, a następnie odkurzyć zapyloną powierzchnię. W kolejnych krokach konieczne jest trzykrotne zaaplikowanie grzybobójczego preparatu, zatynkowanie ściany oraz zabezpieczenie jej przed ponownym pojawieniem się pleśni. 

Istnieją również domowe sposoby na pleśń na ścianie, które nie wymagają sięgania po silne środki grzybobójcze. Polegają one na mechanicznym oczyszczaniu zagrzybionego obszaru, a następnie potraktowania go jednym z trzech roztworów:

  • 0,5 litra wody z 10 kroplami ekstraktu z nasion grejpfruta
  • woda z octem (4:1)
  • wodą z mydłem i olejkiem herbacianym

Jak usunąć pleśń w łazience?

Duża wilgotność powietrza oraz wysokie temperatury panujące w łazience, sprzyjają rozwojowi bakterii oraz grzybów strzępkowych. Gdy dodatkowo ten specyficzny mikroklimat zaistnieje w niewielkich oraz słabo wentylowanych pomieszczeniach, pojawienie się pleśni jest tylko kwestią czasu. W jaki sposób pozbyć się pleśni z naszej łazienki?

Jak usunąć pleśń z silikonu?

Pleśń w kabinie prysznicowej, przy zlewie czy w obrębie wanny, to zmora niewielkich, słabo wentylowanych łazienek. Jak usunąć czarną pleśń z łazienki, która pojawiła się na silikonie? Należy sięgnąć po silny preparat grzybobójczy (np. Sator ECOLAB), który usunie wykwity z wierzchniej warstwy silikonu. Preparat taki należy nanieść na zagrzybiony obszar, pozostawić na czas zalecany przez producenta, a następnie spłukać dużą ilością wody.

Usuwanie pleśni z silikonu może odbywać się również domowymi sposobami. Do tego celu wykorzystać można watę nasączoną wybielaczem, którą należy ułożyć na zagrzybionym obszarze, pozostawić na kilka godzin, a następnie spłukać obficie wodą. Inną metodą jest połączenie amoniaku (2/3 szklanki) z sodą oczyszczoną (2 łyżeczki) i rozpylenie roztworu  w miejscu zarodników pleśni. Po godzinie, za pomocą szczoteczki do zębów, doczyszczamy resztki grzyba, a następnie opłukujemy wodą.

Jeżeli czarna pleśń w kabinie prysznicowej, w okolicy wanny lub przy umywalce nieustannie powraca, oznacza to, że gniazda zarodnikowe wrosły w strukturę silikonu. W takich okolicznościach zalecane jest usunięcie starej spoiny i uzupełnienie jej nową fugą silikonową. Aby uniknąć nawracania problemu, warto systematycznie czyścić silikon z kurzu, zanieczyszczeń, kamienia i resztek środków czystości. Dzięki regularnemu usuwaniu brudu, np. z wykorzystaniem środka Prosan Plus, pleśń nie będzie miała organicznej pożywki do rozwoju.

Jak usunąć pleśń z sufitu łazienki?

Miejsca na suficie zajęte pleśnią powinno potraktować się w ten sam sposób, jak zagrzybione ściany (o czym wspominamy powyżej). Oznacza to, że konieczne jest oczyszczenie zajętych obszarów metodą termiczną lub mechaniczną, a następnie odkurzenie powierzchni i pokrycie jej środkiem grzybobójczym. Po całej procedurze przechodzimy do tynkowania i zabezpieczania ściany odpowiednim preparatem przeciwgrzybicznym.

Jak usunąć pleśń z drewna?

Na nieprawidłowo zaimpregnowanych meblach drewnianych, przechowywanych w wilgotnych pomieszczeniach, z czasem pojawić się mogą wyraźnie odgrodzone plamki pleśni. Takie zmiany dostrzec można również w szczelinach drewnianych okien, przy drzwiach czy na listwach przypodłogowych. Aby uporać się z niewielkimi, płytko umiejscowionymi grzybami strzępkowymi, wystarczy sięgnąć po preparat do gruntownego oczyszczania drewna Snekkar lub preparat do gruntownego czyszczenia mebli ogrodowych Snekkar. Takimi środkami spryskujemy wcześniej opłukane wodą drewno, a następnie myjemy obszar za pomocą szczotki lub gąbki. Po zakończeniu procesu ponownie opłukujemy miejsce wodą, wycieramy do sucha i impregnujemy wybranym preparatem do drewna.

Inna metodologia konieczna jest wtedy, gdy pleśń wniknie w głębokie warstwy surowca. W takich okolicznościach najpierw należy zeszlifować powierzchnię do surowego, zdrowego drewna oraz usunąć spleśniałe fragmenty za pomocą szpachelki. Następnie dokładnie osuszamy drewno, ponieważ obecna w nim wilgoć może skutkować szybkim nawrotem grzybni.  Tak przygotowany obszar działania uzupełniamy masą szpachelkową (w miejscach ubytków), wygładzamy, szlifujemy i traktujemy impregnatem do drewna.