Czyszczenie fug gąbką do mycia naczyń

Jak czyścić fugi na podłodze, ścianie, w kuchni lub łazience? Czy możliwe jest ich domycie po remoncie? Jeżeli tak, to czym czyścić fugi zabrudzone zaprawą, a czym te pokryte pleśnią, tłuszczem oraz kamieniem? W dzisiejszym artykule zdradzamy, jak wyczyścić fugi – zarówno domowymi sposobami, jak i sprawdzonymi detergentami dostępnymi na rynku.

Czyszczenie fug – praktyczne wskazówki

Warto regularnie przecierać fugi w miejscach intensywnie eksploatowanych np. na podłodze w przedpokoju. Systematyczność opłaci się również w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (łazienka) lub tych narażonych na osadzanie się cząsteczek tłuszczu (kuchnia). Dzięki cyklicznemu czyszczeniu spoin, np. z wykorzystaniem środka Prosan Lemon lub Prosan Fleur, unikniemy nadmiernego rozwoju bakterii, a także pojawiania się pleśni i kamienia.

Jakich narzędzi użyć, aby nie uszkodzić spoin? Zrezygnujmy z druciaków oraz ostrych akcesoriów na rzecz szczoteczek z miękkim lub półtwardym włosiem. Przed porysowaniem kafli lub wyszczerbieniem fugi uchroni nas również gąbka do mycia naczyń lub porowata ścierka.

Jeżeli nie chcemy sięgać po silne detergenty z uwagi na alergię lub drażniący zapach, wybierzmy jeden z domowych sposobów na czyszczenie fug np. roztwór sody oczyszczonej z octem.

Czym wyczyścić fugi z pleśni?

Czyszczenie fug z pleśni powinno odbywać się przy użyciu preparatów grzybobójczych. Jednym z polecanych środków jest Sator ECOLAB, który z łatwością usunie nie tylko grzyby strzępkowe, ale również osady, zanieczyszczenia oraz tłuszcze. 

Można zdecydować się także na domowe sposoby walki z pleśnią. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest rozpylenie roztworu amoniaku i sody oczyszczonej. Po godzinie doczyszczamy powierzchnię za pomocą szczoteczki do zębów lub innej szczotki,  a następnie całość obficie spłukujemy wodą.

Czym wyczyścić fugi w łazience?

Systematyczne czyszczenie fug w łazience pozwoli zapobiegać pojawianiu się osadu z mydła, kamienia czy pleśni. Jeżeli jednak na kaflach, spoinach lub powierzchniach ceramicznych pojawiły się uporczywe zabrudzenia, warto sięgnąć po nierysującą emulsję czyszczącą Ecofix. To mleczko nanosimy na szmatkę lub gąbkę, a następnie szorujemy fugę i opłukujemy wodą. Rozmaite osady i zanieczyszczenia usuniemy również za pomocą środka do gruntownego odkamieniania Puracid.

Do domowych sposobów na czyszczenie fug w łazience należy z kolei posypanie spoin proszkiem do pieczenia. Po 30 minutach osady z kamienia czy rdzy powinny zostać rozpuszczone – wtedy też zmywamy całość wodą.

Czym wyczyścić tłuste fugi w kuchni?

Aby usunąć tłusty nalot z fug, warto sięgnąć po silny preparat o właściwościach odtłuszczających np. proszek Ecofix Pulver. Środek ten nanosimy na spoiny za pomocą delikatnej szmatki lub gąbki, a następnie szorujemy i dokładnie spłukujemy wodą. Osady z tłuszczu usunąć można również za pomocą roztworu wody z Prosan Plus. Warto jednak ówcześnie sprawdzić, czy kafle oraz fugi są odporne na działanie kwasu. 

Z kolei domowe sposoby na czyszczenie fug z tłuszczu, to m.in. pokrycie spoin roztworem octu (100 ml) z wodą (100 ml) i 1 opakowaniem sody oczyszczonej. Po 40 minutach całość spłukujemy dużą ilością wody.

Jak wyczyścić fugi na podłodze?

Jednym ze skutecznych środków do usuwania zabrudzeń w posadzkowych fugach jest pasta zrobiona z wody utlenionej, sody oczyszczonej oraz płynu do mycia naczyń.  Poradzi sobie zarówno ze spoinami jasnymi, jak i tymi kolorowymi. 

A czym wyczyścić fugi na podłodze, jeżeli zależy nam na ekologicznym rozwiązaniu? Sięgnijmy po roztwór sody oczyszczonej (1/2 szklanki), soku z cytryny (1/3 szklanki), octu (1/4 szklanki) oraz letniej wody. Taki płyn rozprowadzamy w miejscu zabrudzeń, a następnie szorujemy za pomocą szczoteczki do zębów.

Czym wyczyścić fugi po remoncie?

Preparatem, na który możemy się zdecydować w takich okolicznościach, jest np. Hard Floor do pianowego mycia mocno zabrudzonych powierzchni. Jednak w uwagi na to, że czyszczenie fug po remoncie jest czynnością bardzo wymagającą i czasochłonną, warto dodatkowo sięgnąć po pad lub szczotkę czyszczącą mocowaną do wiertarki.

Domowym sposobem na wyczyszczenie fug po remoncie jest natomiast szorowanie posadzki z wykorzystaniem wyżej wspomnianej pasty wykonanej z sody oczyszczonej, wody utlenionej oraz płynu do mycia naczyń.