Boazeria w nowoczesnym salonie

Boazeria, czyli drewniana okładzina ścienna, przechodzi właśnie swój renesans. Podpowiadamy, dlaczego warto dać boazerii drugie życie i wyjaśniamy, jak krok po kroku odnowić boazerię, aby wpisała się w styl wnętrza i jednocześnie wyglądała współcześnie.

Drugie życie boazerii – dlaczego warto zachować okładzinę ścienną?

Odnowiona boazeria, oprócz walorów estetycznych, zapewnia wnętrzu świetną izolację akustyczną. Jednocześnie chroni ściany (np. w jadalni) przed obiciami i zabrudzeniami. Potrafi także pozytywnie wpłynąć na optykę pomieszczenia – pionowe, wąskie listwy sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe, z kolei deski w poziomie wydłużają ściany. Jeżeli więc jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami drewnianych okładzin ściennych, zdecydowanie warto dać im drugie życie.

Renowacja boazerii drewnianej – jaką stylistykę wybrać?

Zanim przystąpimy do odświeżenia lub całkowitej renowacji boazerii, warto przemyśleć, jaki styl w aranżacji wnętrz najbardziej do nas przemawia. Istotną kwestią jest metraż oraz nasłonecznienie pomieszczenia - warto wziąć je pod uwagę. 

We wnętrzach w stylu skandynawskim czy boho świetnie prezentować się będzie drewno bielone lub pokryte białą bądź jasnoszarą farbą o satynowym wykończeniu. Po jasną kolorystykę warto sięgnąć również wtedy, gdy mamy do czynienia z niewielkim lub ciemnym pomieszczeniem. 

Z kolei wąskie deski z wyraźnym usłojeniem, w naturalnym kolorze drewna sprawdzą się w aranżacjach w nurcie japandi (czyli mieszance estetyki japońskiej i skandynawskiej). Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie najlepiej prezentuje się w przestronnych, wypełnionych naturalnym światłem pokojach.

Jeżeli nie dysponujemy dużym metrażem, boazerię w naturalnym odcieniu pozostawmy wyłącznie na jednej ze ścian. Ten dekoracyjny akcent świetnie prezentować się będzie np. w części telewizyjnej, jadalnianej lub w sypialni - jako wezgłowie łóżka.

Jak odnowić starą boazerię krok po kroku

Do odnowienia boazerii niezbędne są:

  • folia malarska;
  • taśma malarska;
  • preparat do gruntownego czyszczenia drewna (odtłuszczacz);
  • papiery ścierne o różnych gradacjach (100-240);
  • klocek szlifierski;
  • ewentualnie rozpuszczalnik;
  • wybrany impregnat (olej, ług, wosk, lakier lub farba);
  • pędzel, wałek, bezpyłowa szmatka lub gąbka.

Odnowienie boazerii z reguły zamyka się w 5 krokach.

Krok 1. Zabezpieczenie otoczenia

Przed przystąpieniem do renowacji boazerii, pamiętajmy o dokładnym zakryciu podłóg, drzwi i mebli. Na podłodze i wyposażeniu wnętrz rozłóżmy folię malarską, a listwy i framugi zabezpieczmy za pomocą papierowej taśmy.

Krok 2. Oczyszczenie powierzchni

Odnawianie boazerii w przedpokoju, salonie czy sypialni rozpoczynamy od oczyszczenia i odtłuszczenia desek. Tę czynność rekomendujemy przeprowadzić z wykorzystaniem sprayu do gruntownego czyszczenia drewna Snekkar. Preparat w łatwy sposób usuwa wszelkie zabrudzenia zarówno z zabezpieczonych, jak i niepokrytych impregnatem powierzchni drewnianych.

Jak odświeżyć boazerię z wykorzystaniem preparatu Snekkar? Wystarczy rozpylić go po panelach ściennych, a następnie dokładnie przetrzeć szmatką. W przypadku większych zanieczyszczeń sięgamy po szczotkę, a powstały brud zbieramy ściereczką.

Krok 3. Usunięcie starych powłok i wygładzenie drewna

Po oczyszczeniu i wyschnięciu boazerii możemy przejść do wyszlifowania jej za pomocą papierów ściernych o różnych gradacjach. Cały proces rozpoczynamy od wyrobów o niższych granulacjach (100 -120), które mają za zadanie usunąć stare powłoki malarskie. Jeżeli pojawi się taka konieczność, resztki farb, lakierów czy olei usuńmy na przykład rozpuszczalnikiem Snekkar. Następnie stopniowo przechodzimy do coraz wyższych gramatur papieru ściernego (180-240), dzięki którym wygładzimy powstałe nierówności. Pamiętajmy przy tym o kierunku szlifowania – zawsze poruszamy się wzdłuż włókien. 

Czy - i ewentualnie jak - odnowić boazerię bez szlifowania? Ten sposób sprawdzi się wtedy, gdy panele ścienne planujemy pokryć farbą kredową do boazerii. Taki preparat nie wymaga matowienia i wygładzania starych powłok. Wystarczy oczyścić powierzchnię z zabrudzeń, a następnie pokryć ją wspomnianą farbą.

Krok 4. Odpylenie boazerii

W tym kroku staramy się jak najdokładniej usunąć pył z obszaru roboczego. Do tego celu warto wykorzystać odkurzacz oraz wilgotną szmatkę. Podczas odpylania desek, zwróćmy baczną uwagę na resztki zgromadzone w szczelinach i rysach – dokładnie je oczyśćmy. Ich obecność zmniejsza przyczepność nakładanego później impregnatu, a ponadto powoduje pojawianie się nieestetycznych grudek.

Krok 5. Impregnacja powierzchni

Odnawianie boazerii kończymy na zaimpregnowaniu powierzchni drewna docelowym preparatem. Jeżeli zależy nam na zupełnym zakryciu usłojenia i koloru deski, wybierzmy akrylowe farby do drewna. Efekt poszarzenia czy pobielenia, przy jednoczesnym uwidocznieniu struktury deski, uzyskamy natomiast za pomocą ługu do drewna. Po wyschnięciu tego środka sięgamy po olej lub pszczeli wosk Snekkar do blatów i mebli.

Z kolei naturalną barwę dębu, jesionu, sosny, buka, itd. podkreślimy za pomocą oleju Snekkar do zabezpieczania blatów i mebli drewnianych. Możemy zdecydować się także na barwiące bejce, woski i oleje, które prócz właściwości ochronnych, nadadzą boazerii pożądany odcień.