Jak usunąć tłuste plamy z tkanin? Poradnik

Tłuste plamy na ubraniu są nie do uniknięcia. Czy to podczas spożywania posiłku, sprawdzania poziomu oleju w samochodzie czy hobbystycznego majsterkowania w warsztacie, prędzej czy później musimy zmierzyć się z tym problemem. Jak usunąć tłuste plamy z naszego ulubionego podkoszulka albo obrusu? Po jakie środki z naszej oferty sięgnąć? 

Dlaczego plamy z tłuszczu są trudne do usunięcia? Tłuszcze, podobnie jak sterole i woski, należą do związków chemicznych zwanych lipidami. Tkaniny poplamionej tłuszczem w większości przypadków nie da się doprać w zwykłym praniu lub co najwyżej można to zrobić wyłącznie połowicznie. Dlaczego? Lipidy po prostu nie rozpuszczają się w wodzie, przez co trudniej rozbić ich połączenie z włóknami tkaniny. Należy do tego użyć odpowiednich detergentów lub preparatów zawierających związki powierzchniowo czynne. 

Domowe sposoby na tłuste plamy na ubraniu 

Jeśli zabrudzenie jest świeże, to przed przystąpieniem do wywabiania plamy z tkaniny trzeba usunąć z materiału nadmiar tłuszczu. Należy więc odciągnąć jak największe jego ilości chłonnym ręcznikiem papierowym, przy czym nie wolno pocierać plamy. Szorowanie jej czyściwem tylko wbije cząsteczki tłuszczu głębiej we włókna i sprawi, że będzie jeszcze trudniej je usunąć. 

W przypadku drobnych i świeżych tłustych plam na ubraniu, w zupełności wystarczą domowe sposoby ich wywabiania. Tego typu zabrudzenia można namoczyć w płynie do mycia naczyń lub posypać mąką ziemniaczaną, odczekać kilka godzin, a następnie przepłukać tkaninę ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Z kolei stare, zaschnięte plamy tłuszczu można zwilżyć alkoholem lub roztworem z octu, jednak najlepsze efekty przyniesie użycie profesjonalnych środków chemicznych, np. wielofunkcyjnego odplamiacza Uni-spot-ex, który można stosować m.in. tekstyliach, dywanach, a nawet podłogach, ścianach czy meblach. 

Profesjonalne środki do usuwania tłustych plam z tkanin 

Zabrudzenia różnego rodzaju tłuszczami i olejami często pojawiają się na firankach, wykładzinach i dywanach. Ze wszelkiego rodzaju plamami po olejach, smarach i tłuszczach świetnie poradzi sobie Tapi-Spot, który nie tylko skutecznie wyczyści odzież roboczą, ale także mocno zabrudzone firany. Z kolei do usunięcia z dywanu lub wykładziny tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego najlepiej użyć Carpet-B marki Ecolab. Preparat ten dostępny jest w 500 ml poręcznym opakowaniu ze spryskiwaczem, dlatego warto mieć go zawsze pod ręką w domu. Inne rekomendowane profesjonalne środki do czyszczenia dywanów, wykładzin i tapicerek to Tapi-Wash oraz Tapi-Shampo. Pierwszy z nich usuwa zabrudzenia metodą ekstrakcyjną (jest niskopieniący się), natomiast drugi metodą aktywnej piany (środek wysokopieniący się). Produkty te dostępne są zarówno w opakowaniach o pojemności 10 l, co w zupełności wystarczy na wyczyszczenie wykładziny na dużej powierzchni biurowej, jak również w pojemniku o objętości 1 l, idealnym do zastosowań domowych. 

Zanim użyjesz odplamiacza

Profesjonalne odplamiacze to środki o bardzo silnym działaniu. Charakteryzują się wysokim wskaźnikiem pH i często sprzedawane są jako koncentrat. Dlatego zawsze należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta, a zanim naniesiemy je na tkaninę czy wykładzinę warto sprawdzić na niewielkiej powierzchni, czy dany środek nie doprowadzi do jej odbarwienia.