Świąteczne porządki - plan i sposoby na zwiększenie efektywności

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i koniec roku. To idealny czas na podsumowania, rozliczenia i wielkie, gruntowne sprzątanie. Jak krok po kroku ułożyć plan na świąteczne porządki, by zdążyć przed pierwszą gwiazdką? Przedstawiamy kolejność prac i środki, po które warto sięgnąć, by dom lśnił czystością. 

Świąteczne porządki - od czego zacząć?

 By dom lśnił czystością przed Świętami, warto zastosować następującą kolejność prac:

  • Odkurzanie - w zależności od powierzchni i jej kształtu, można sięgnąć zarówno po odkurzacz (duże, płaskie i gładkie powierzchnie, np. dywany, drewniane podłogi), jak i miotełkę do kurzu (trudno dostępne miejsca, z nieregularną powierzchnią, np. rzeźbione nogi krzesła czy kąty ścian). Odkurzanie zaczynamy od najwyższych partii: sufitu oraz ścian i przechodzimy do coraz niższych. Na końcu warto wytrzepać wszystkie dywany i dywaniki.
  • Czyszczenie powierzchni - kolejny krok to czyszczenie powierzchni: szyby, szkło, meble, blaty, podłogi, drzwi, ramy okienne, sprzęty i inne elementy wyposażenia mieszkania lub domu powinny zostać oczyszczone z wszelkim plam, zabrudzeń i przebarwień. Nowoczesne środki - poza właściwościami czyszczącymi - dodatkowo pielęgnują powierzchnię, nadają piękny połysk i zabezpieczają aż do czasu kolejnego czyszczenia.
  • Wykończenie pięknymi zapachami - warto sięgnąć po silnie skoncentrowany odświeżacz powietrza Airodor marki Pramol. Neutralizuje on nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniach i pozostawia w nich długotrwałą świeżość.

Efektywne świąteczne porządki 

By przyspieszyć i zoptymalizować wszelkie prace związane z przedświątecznymi i świątecznymi porządkami, warto sięgnąć po profesjonalne środki czyszczące od wiodących producentów. Marki, takie jak Pramol czy Snekkar (firma wyspecjalizowana w produktach do drewna) to gwarancja, że powierzchnia zostanie starannie oczyszczona i zabezpieczona przed szkodliwymi czynnikami aż do kolejnych porządków. Są to produkty o sprecyzowanym zastosowaniu, skondensowane i ekonomiczne - wystarczy zaledwie niewielka ilość, by usunąć nawet trudne lub stare zabrudzenia, a dzięki temu można zredukować koszty przeznaczone na środki czyszczące. Warto sięgać po preparaty o wszechstronnym zastosowaniu (np. łączące w sobie funkcje czyszczące z pielęgnacyjnymi) lub takie, które nadają się do różnych powierzchni (np. wszystkich materiałów odpornych na działanie rozpuszczalników).

Świąteczne porządki? Plan to podstawa! 

Jeśli chodzi o kolejność świątecznych porządków, plan jest niezbędny. Tylko przygotowanie listy i sukcesywne realizowanie znajdującej się na niej punktów to gwarancja, że wszystko zostanie zrobione na czas, a cały dom - każdy jego zakamarek - zostaną uprzątnięte. W planie warto uwzględnić datę, kiedy możemy rozpocząć przedświąteczne porządki, a także maksymalny limit czasu, jaki możemy poświęcić na te prace. W jakiej kolejności zabrać się za świąteczne porządki? Plan uwzględnia 4 etapy.

Etap 1: ściany i sufity 

Nowoczesne farby do ścian są łatwo zmywalne, dlatego większość wystarczy tylko przetrzeć wilgotną szmatką, by usunąć kurz i brud. Sufit najefektywniej czyścić z kurzu szmatką umieszczoną na mopie lub mop plus czysta nakładka, linki vileda i plast. Warto pamiętać, że ściany to również okna, zasłony i firanki, kaloryfery i elementy ozdobne (lustra, ramki ze zdjęciami itp) - przed świętami warto je dokładnie wyczyścić. Uwaga: okna pojawią się dopiero w trzecim kroku.

Etap 2: meble i inne elementy wyposażenia 

Podczas drugiego etapu czyszczenia wymagają wszystkie meble i inne części wyposażenia. Środki warto dopasować pod kątem materiału, z którego jest wykonana przybrudzona powierzchnia. Do trudnych i tłustych zabrudzeń najlepsze będą gęste środki w formie koncentratów, które idealnie przylegają, a dzięki temu rozpuszczają brud i nie trzeba szorować lub rysować powierzchni. Do czyszczenia drewnianych mebli wewnątrz pomieszczeń polecamy sięgnąć po mydło pielęgnacyjne do drewna w spray’u Snekkar, a do mebli wykonanych z innych materiałów środek CM-2000.

Etap 3: okna i podłogi 

Na tym etapie warto wrócić do tematu okien. Idealnym środkiem do mycia szyb i luster jest preparat Vitrex marki Pramol. Można nim również czyścić inne powierzchnie: blaty z tworzyw sztucznych, drzwi i płytki ścienne. Warto pamiętać, że okna to nie tylko szyby, ale również klamka, rama i wszystkie ruchome części mechanizmu - one również wymagają wyczyszczenia i konserwacji. Jeśli chodzi o podłogi, to polecanym przez nas produktem do mycia paneli bez smug jest Laminet marki Pramol. Do drewna warto wybrać środek przeznaczony dokładnie do takiego rodzaju powierzchni - np. mydło pielęgnacyjne po podłóg lakierowanych Snekkar lub mydło pielęgnacyjne do podłóg drewnianych Snekkar

Etap 4: łazienka i kuchnia 

Skąd ta kolejność? Bo w kuchni do ostatniej minuty przed wieczerzą wigilijną jest ruch, dlatego efektywniej zacząć od łazienki. Do usuwania kamienia w tym pomieszczeniu warto wybrać Prosan  Plus - dla uzyskania ładnego zapachu - wersję Lemon i Fleur. Inny produkt o podobnym zastosowaniu to Puracid - jest przeznaczony do czyszczenia toalet, armatury i natrysków. Do czyszczenia zarówno kuchni, jak i łazienki, w tym kuchenek, armatury i wanien, rekomendujemy użycie mleczka czyszcząco-polerującego Ecofix marki Pramol. Idealnie sprawdzi się do czyszczenia kuchenki, wanny, kabiny prysznicowej i innych elementów armatury. 

Dzień przed Wigilią lub w dniu Wigilii można jeszcze tylko odkurzyć pokoje i dokonać ostatnie poprawki i szlify: w przedpokoju pochować zbędne kurtki i płaszcze, by zrobić miejsce na okrycia wierzchnie świątecznych gości, a w salonie nakryć i udekorować stół.</