Jak wyczyścić dywan? Metoda na sucho i szamponowanie dywanu

Jak wyczyścić dywan na sucho i jak wygląda druga metoda, czyli szamponowanie? W najnowszym wpisie blogowym przedstawiamy te dwa sposoby oraz profesjonalne środki, po które sięgnąć do dywanów i wykładzin. 

Jak wyczyścić dywan? 2 sposoby

Dywan to powierzchnia, która wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i czyszczących, bo stale narażona jest na zabrudzenia. Regularne odkurzanie pomaga w zachowaniu go w dobrym stanie i spowalnia konieczność czyszczenia, jednak nigdy w pełni go nie zastąpi. Świeże plamy najlepiej od razu usunąć odpowiednim środkiem, pamiętając przy tym, by nie używać zbyt dużo wody. Plamę najlepiej najpierw osuszyć (np. papierowym ręcznikiem), dzięki temu drobinki brudu nie zostaną wtarte w strukturę dywanu, a następnie zaprać detergentem. Przesiąknięty materiał może zniszczyć podłogę (szczególnie drewnianą), dlatego po czyszczeniu dobrze jest osuszyć to miejsce i pozostawić do całkowitego, naturalnego wyschnięcia. 

Odpowiedzi na to, jak wyczyścić dywan, mogą być dwie: na sucho lub na mokro (stosując szamponowanie). O tym, czym różnią się od siebie te 2 sposoby, a także do jak mocnych plam się nadają, piszemy więcej w dalszej części tekstu. 

O tym, którą metodę wybrać, decydują przede wszystkim:

  • materiał - dywany wykonywane są z naturalnych lub syntetycznych materiałów. Metodę czyszczenia i detergent warto dopasować m.in. pod tym kątem,
  • poziom zabrudzeń - dawno nieczyszczony lub wyjątkowo mocno zabrudzony dywan wymaga użycia środka skondensowanego lub większej jego objętości. W przypadku lekkich zabrudzeń wystarczy 200-300 ml Tapi-Wash na 10 l wody, do mocnych zabrudzeń 1000-2000 ml tego środka na 10 l wody,
  • wielkość powierzchni - niewielki dywan w domu można wyczyścić ręcznie, a punktowe zabrudzenia usunąć przy pomocy np. pianki. Do dywanów lub wykładzin w dużym biurowcu, które są stale użytkowane, doskonale sprawdzi się szamponowanie dywanów (przy pomocy maszyny jednotarczowej). 

Jak wyczyścić dywan na sucho?

Do czyszczenia dywanu na sucho służą odpowiednie środki, np. Tapi 3000 - profesjonalny proszek do czyszczenia dywanów i wykładzin na sucho. Jak wyczyścić dywan na sucho przy pomocy tego proszku? Tapi 3000 jest gotowy do użytku, nie wymaga rozcieńczania. Pierwszy krok to odkurzenie dywanu, drugi usunięcie miejscowych plam (np. przy pomocy pianki Tapi-Spot). Teraz czas na użycie proszku - należy równomiernie nanieść go na całą powierzchnię, a następnie wetrzeć szczotką lub aplikatorem do czyszczenia dywanów. Środek pozostawia się do wyschnięcia, po tym czasie odkurza się raz jeszcze cały dywan lub wykładzinę. Ile proszku zużyć? Według zaleceń producenta od 40 do 80 gramów na każdy metr kwadratowy. Wielkim atutem proszku Tapi 3000 jest fakt, że błyskawicznie schnie - przy standardowym poziomie wilgotności i temperaturze (około 20 stopni Celsjusza) będzie to od 20 do 40 minut. 

Szamponowanie dywanu, czyli druga metoda czyszczenia

Na czym polega druga metoda, czyli szamponowanie dywanu? By ją zastosować, potrzebne są odpowiednie środki czyszczące (szampon krystalizujący) oraz urządzenie usuwające brud (maszyna jednotarczowa ze szczotkami czyszczącymi). Szamponowanie dywanu polega na użyciu preparatu, który usunie brud, a następnie zastosowaniu maszyny, która ten brud zbierze z powierzchni dywanu lub tapicerki. Do szamponowania dywanu warto sięgnąć po profesjonalne i skuteczne środki, np. Tapi-Shampo - wysokopieniący preparat do czyszczenia metodą aktywnej piany

Jak szamponować dywan przy pomocy tego środka? W połączeniu z wodą - producent zaleca zastosowanie roztworu od 5% do 10%, w zależności od stopnia zabrudzenia dywanu - wnika on we włókna materiału i czyści, a także odświeża kolor i pozostawia przyjemny zapach. Również w tym wypadku - tak samo jak z proszkiem do prania na sucho - należy rozpocząć od odkurzenia dywanu i usunięcia miejscowych plam. Następnie roztworem szamponu i wody czyści się dywan lub wykładzinę odpowiednim urządzeniem (np. maszyną jednotarczową Cleanfix FloorMac), a po wyschnięciu ponownie odkurza. W przypadku miejsc trudno dostępnych (np. w rogu pokoju), zaleca się ręczne ich czyszczenie miękką szczotką.

Jak skutecznie wyczyścić dywan? Podsumowanie

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak skutecznie wyczyścić dywan, powinien pamiętać o kilku ważnych aspektach. Pierwsza decyzja, którą należy podjąć, to metoda czyszczenia. Pod tym kątem dobiera się odpowiednie środki - przeznaczone do czyszczenia na sucho lub szamponowania dywanów. Kolejny aspekt to rodzaj detergentu. Polecamy producentów wyspecjalizowanych w środkach profesjonalnych. Ich działanie i skuteczność są znacznie wyższe niż produktów z marketu, ponadto takie środki są skondensowane, dzięki temu wystarczają na długo. 

Jeżeli do czynienia mamy z kilkoma punktowymi plamami, to wystarczający będzie gotowy do użytku środek typu pianka (np.Tapi-Spot). W przypadku mocno przybrudzonego dywanu lub wykładziny zalecane jest wyczyszczenie całej powierzchni. Czyszczenie dywanu na sucho nie wymaga specjalistycznego urządzenia, dlatego można je wykonać na niewielkiej powierzchni w domu. Z kolei szamponowanie dywanu to opcja idealna przy wysokim poziomie zabrudzeń lub do dużej powierzchni (np. w biurach czy innych obiektach wielkopowierzchniowych).