Jak odnowić parkiet? Prace renowacyjne

Zastanawiasz się, jak samodzielnie odnowić parkiet? Wyjaśniamy, czy jest to trudne zadanie, jakich preparatów i akcesoriów będziesz potrzebować i czy możliwa jest renowacja parkietu bez cyklinowania.

W artykule odpowiemy na następujące pytania:

  • Jak odnowić parkiet domowym sposobem?
  • Jakich produktów potrzebować będziemy do renowacji podłogi z klepek?
  • Jak odnowić stary parkiet z wykorzystaniem cykliniarki? Jaki jest koszt wypożyczenia tego urządzenia i czy warto się na niego zdecydować?
  • Jak odnowić stary parkiet bez cyklinowania? Czy ta metoda będzie skuteczna w przypadku posadzki z klepek? 

Jak samodzielnie odnowić parkiet metodą krok po kroku?

Przed przystąpieniem do renowacji parkietu konieczne jest wyniesienie wyposażenia stojącego we wnętrzu. Wskazany jest także demontaż listew przypodłogowych oraz zdjęcie firan/zasłon, które podczas prac zostałyby opylone. Zadbajmy również o dobrą wentylację pomieszczenia. Co dalej? Zapoznaj się z poniższymi krokami, które odpowiadają na pytanie: jak odnowić parkiet domowym sposobem.

Krok pierwszy: Dokładne oczyszczenie podłogi

Usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni posadzki jest bardzo ważne z uwagi na kolejny etap odnawiania parkietu. Jeżeli przed szlifowaniem nie odkurzymy drewnianej powierzchni, możemy uszkodzić jej głębsze warstwy np. ziarenkami piasku. Jednocześnie pamiętajmy o posprzątaniu nie tylko podłogi, ale także karniszy czy półek ściennych, na których również gromadzi się brud. Podczas prac remontowych ma on tendencję do opadania.

Kluczowe jest również umycie parkietu z wykorzystaniem preparatów do mycia podłóg drewnianych. Dzięki takim środkom dokładnie usuniemy plamy i zanieczyszczenia, które utrudniałyby szlifowanie zewnętrznych powłok drewna.

Krok drugi: Uzupełnienie ubytków oraz wygładzenie powierzchni parkietu

W tym kroku, za pomocą masy szpachlowej, uzupełniamy wszelkie uszczerbienia oraz szczeliny. Jeżeli z kolei mamy do czynienia z dużym uszkodzeniem pojedynczej klepki, rekomendowana jest jej wymiana. Gdy ten etap mamy już za sobą, przechodzimy do szlifowania drewna. Przy tym temacie pojawia się jednak następujące pytanie:

Jak odnowić parkiet - z cyklinowaniem czy bez cyklinowania?

Warto rozważyć wypożyczenie szlifierki oscylacyjno-rotacyjnej lub taśmowej (potocznie cykliniarki). Te urządzenia elektryczne, służące do szlifowania drewnianych podłóg, mogą występować w wersji z tarczami ściernymi lub z bębnem, na który nawinięta jest taśma papieru ściernego. Cała procedura z wykorzystaniem takiej maszyny odbywa się poprzez jej powolne przesuwanie po posadzce. Dzięki temu, w szybki i skuteczny sposób, jesteśmy w stanie usunąć powłoki lakiernicze, malarskie oraz zniszczone warstwy drewna. 

Po cykliniarkę warto więc sięgać zawsze wtedy, gdy zależy nam na wygładzeniu nierówności, wyrównaniu koloru posadzki oraz usunięciu uszkodzeń, takich jak głębokie rysy, przetarcia i pęknięcia. Koszt wypożyczenia cykliniarki oscyluje w granicach 110-140 zł za dobę. Z reguły w tę cenę wliczone są już taśmy lub tarczki ścierne, jednak istnieją odstępstwa od tej praktyki.

Z kolei osobom, które zastanawiają się jak odnowić stary parkiet bez cyklinowania, polecić można zakup papierów ściernych o różnych gradacjach - od tych gruboziarnistych, po te o drobnej granulacji. Niezbędny będzie także klocek szlifierski, który uchroni nasze dłonie przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz ułatwi nam opracowanie powierzchni drewna. Warto podkreślić, że ta technika sprawdzi się jedynie w przypadku niewielkich, płytkich rys i przebarwień

Metodą ręczną trudno będzie wygładzić większe połacie parkietu z licznymi mankamentami, szczególnie jeżeli posadzka pokryta została lakierem lub farbą olejną. Gdy jednak zdecydujemy się na tę technikę, musimy liczyć się z wielogodzinną, żmudną pracą, która nie daje gwarancji równej i gładkiej powierzchni.

Krok trzeci: Ponowne oczyszczenie parkietu

Po usunięciu powłok lakierniczych/malarskich oraz wygładzeniu zewnętrznych warstw drewna należy odpylić całe pomieszczenie. Mowa nie tylko o podłogach, ale także o wszystkie elementach wystających ze ściany. Po wykonaniu tej procedury zalecane jest odczekanie kilkunastu/kilkudziesięciu godzin i ponowne odkurzenie całego wnętrza. Wynika to z faktu, że unoszący się w powietrzu pył i kurz ponownie osiądą na parkiecie.

Krok czwarty: Impregnacja i wykończenie parkietu

Po wykonaniu powyższych kroków rekomendowane jest zastosowanie preparatów do pielęgnacji drewna (np. bejc, wosków, ługów czy olei do podłóg). Wnikają one w strukturę klepek oraz tworzą na jej powierzchni ochronną powłokę, która zabezpiecza parkiet przed brudem i wodą. Jednocześnie dzięki takim środkom możemy nadać posadzce zamierzone wykończenie. 

Gdy zależy nam na naturalnym wyglądzie parkietu, polecamy zdecydować się na odporny olej do podłóg Snekkar, który ma zastosowanie w przypadku wszystkich rodzajów drewna. Z kolei do ciemnych powierzchni rekomendowany jest bezbarwny olej do podłóg Snekkar. Surowy wygląd drewna zapewni nam także olej do podłóg Naturalny wygląd Snekkar.

Jeżeli natomiast chcemy nadać podłodze konkretny kolor, możemy sięgnąć np. po barwiący olej do podłóg Snekkar, który dostępny jest w szerokiej gamie barw.