Jaki sprzęt dla firmy sprzątającej wybrać? Przegląd propozycji z naszej oferty

Popyt na usługi firm sprzątających - skierowanych zarówno do osób prywatnych, jak i podmiotów biznesowych - rośnie z każdym rokiem. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej w tym obszarze. Jest to o tyle proste, że każdy może sobie pozwolić na zakup podstawowego wyposażenia firm sprzątających.

Firma sprzątająca - jak zacząć w tej branży?

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy oferta naszej firmy będzie skierowana do osób prywatnych czy podmiotów biznesowych. Jest to kluczowe nie tylko przy określaniu budżetu, ale przede wszystkim listy sprzętu, jaki okaże się niezbędny. 

W przypadku usług dla klientów indywidualnych, na start wystarczy podobne wyposażenie, jakie znajduje się w każdym domu. Podstawą jest posiadanie zestawu ścierek i gąbek, który umożliwi czyszczenie różnego rodzaju powierzchni, zarówno gładkich, jak i strukturalnych. Do mycia podłóg mieszkań lub małych powierzchni biurowych należy zaopatrzyć się w mopy sznurkowe i płaskie o zróżnicowanej gęstości i chłonności, wiadra do sprzątania z wyciskarką lub wiadra uniwersalne, do których dołączyć można prasę do mopów, pozwalającą na ich wyciśnięcie bez konieczności dotykania. Jeśli w ofercie firmy sprzątającej ma znaleźć się również mycie okien, warto wyposażyć się w ściągaczki do wody wraz z zapasem gum miękkich i twardych, które szczególnie przydadzą się podczas mycia dużych powierzchni szklanych. Niezastąpione będą także profesjonalne skrobaczki, które ułatwią usuwanie z szyb resztek zaschniętej farby, silikonu czy naklejek. Ponadto, jak w przypadku wszelkich prac, w których zachodzi ryzyko zetknięcia się skóry z silnymi detergentami, przydadzą się ochronne rękawice gospodarcze.

Jaki sprzęt powinna posiadać firma sprzątająca biura i hotele?

Prowadzenie firmy sprzątającej na większą skalę łączy się z koniecznością inwestycji w profesjonalny sprzęt sprzątający, który nie tylko skróci czas czyszczenia dużych powierzchni, ale także poradzi sobie z wyższym natężeniem brudu i zanieczyszczeń, gromadzących się w budynkach usługowych, hotelach oraz miejscach użyteczności publicznej. Sprzątanie biur i hoteli, podczas którego w ciągu kilku godzin pracownik chodząc od pomieszczenia do pomieszczenia przebywa spory dystans, ułatwią wózki serwisowe, występujące w kilku opcjach - od prostych wózków dwuwiadrowych, po bardziej zaawansowane modele z koszem na odpady czy wieloelementowe zestawy do sprzątania na mokro

Niezbędnym sprzętem dla firmy sprzątającej, kierującej swoją ofertę do hoteli czy właścicieli powierzchni biurowych, są przemysłowe odkurzacze, szorowarki oraz maszyny zbierające. Do realizacji zleceń związanych z czyszczeniem powierzchni dywanów i tapicerek przydatny będzie odkurzacz ekstrakcyjny, który nie tylko pierze, ale również - przy zastosowaniu odpowiednich przystawek - odkurza na sucho. Szorowarki to z kolei funkcjonalne urządzenia 3w1 przeznaczone do pielęgnacji posadzek twardych i tekstylnych, gdyż z ich pomocą można zarówno prać, szlifować, jak i polerować podłogi. Szorowarki sprawdzą się dobrze w mniejszych pomieszczeniach, jednak do czyszczenia bardzo dużych powierzchni pokrytych posadzkami wodoodpornymi, np. hal produkcyjnych, magazynów czy rozległych korytarzy w hotelach, szkołach i placówkach medycznych, konieczne będą już automaty szorująco-zbierające. Posiadają one najczęściej zasilanie bateryjne, pozwalające na kilka godzin pracy bez ładowania, a w niektórych modelach dodano możliwość zamontowania prostownika.

Sprzątając, nie zapominajmy o bezpieczeństwie. Na wyposażeniu każdej ekipy sprzątającej powinny znaleźć się także tablice ostrzegawcze, informujące osoby postronne o ryzyku poślizgnięcia się na mokrej nawierzchni.