Sprzątanie łazienki - przegląd środków do czyszczenia i usuwania osadów

Pomimo, że w łazience spędzamy stosunkowo niewiele czasu, jest to pomieszczenie, które wymaga zaskakująco częstego sprzątania. Szorowanie toalety, wanny czy armatury nie należy do przyjemnych i prostych czynności, jednak przy użyciu profesjonalnych środków, sprzątanie łazienki może być szybkie i - co najważniejsze - skuteczne. Doradzamy, jakich preparatów użyć, aby pozbyć się najbardziej uciążliwych zabrudzeń.

Tam, gdzie wilgoć, tam i osad z kamienia

Żółty lub rdzawy kamienny osad szybko pokrywa ściany prysznica, umywalki i wanny, tworzy zacieki na armaturze, zbiera się w każdym wilgotnym zakamarku. Zalecany przez nasze babcie i mamy roztwór wody z octem czy mieszanka octu z sodą oczyszczoną, mogą okazać się nieskuteczne w starciu z grubą warstwą kamienia. Takie osady wapienne rozpuści Prosan Plus - perfumowany uniwersalny preparat na bazie kwasu nieorganicznego, którym domyjemy m.in. glazurę, armaturę, porcelanę oraz przedmioty ze stali chromowanej i szkła. Dodatkową zaletą tego środka jest jego działanie antybakteryjne. Natomiast jeśli czeka nas gruntowne czyszczenie łazienki, w której kamień na powierzchni natrysku, brodzika czy wanny zbierał się przez wiele miesięcy, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie Puracidu, przeznaczonego do odkamieniania takich urządzeń sanitarnych.

Czyste muszle klozetowe i pisuary

Zaniedbana toaleta to siedlisko niebezpiecznych bakterii i wirusów. Muszla ma bezpośredni kontakt z naszą skórą, dlatego jej regularne mycie i odkażanie jest niezwykle ważne dla higieny i zdrowia jej użytkowników. Do czyszczenia toalety niektórzy używają boraksu, warto jednak zastosować profesjonalne środki przeznaczone do usuwania soli moczowych, rdzy i osadu wapiennego z muszli klozetowych i pisuarów, takich jak Closettbeize, Closettbeize Gel lub WC Deo Reiniger. Ich gęsta konsystencja sprawia, że po aplikacji długo przylegają do ścianek sanitariatów, dzięki czemu skuteczniej rozpuszczają zabrudzenia. WC Deo Reiniger może być użyty również do czyszczenia spłuczek.

Pielęgnacja powierzchni ze stali nierdzewnej

Aby przywrócić połysk elementom wyposażenia łazienki wykonanym ze stali nierdzewnej lub aluminium, nie wystarczy wilgotna ściereczka, zwłaszcza jeśli nalot na nich jest szczególnie trudny do usunięcia i wymaga szorowania. Do czyszczeniu takich powierzchni najlepsze będzie mleczko polerująco-czyszczące Ecofix-Sauer, które - pomimo iż posiada w swoim składzie komponenty ścierne - nie rysuje powierzchni stali, a przy tym łatwo się spłukuje. Po umyciu armatury warto przetrzeć ją do sucha miękką ściereczką bawełnianą, żeby pozbyć się ewentualnych kropel wody, które po zaschnięciu zostawią nowe, kamienne osady. Innym preparatem który radzi sobie z zabrudzeniami i smugami pozostawionymi na wymaganej powierzchni stali nierdzewnej jest Inoxol marki Pramol. Środek ten skutecznie usuwa zabrudzenia z tłuszczu wody oraz odciśnięte na powierzchni palce. 

Czym usunąć niebezpieczną pleśń?

Jeśli pod prysznicem zauważymy czarne plamy na fugach, w narożniku brodzika natrysku czy na silikonowych spoinach, oznacza to, że w naszej łazience zaczęła rozwijać się pleśń. Dzieje się to z powodu panującej w pomieszczeniu wilgoci i wysokiej temperatury, a także nawarstwiania się osadów z mydła. Pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia, nie powinna mieć styczności ze skóra, niebezpiecznie jest też ją wdychać. Jej nalot można łatwo usunąć z pomocą Mould-Ex ECOLAB i Sator ECOLAB - silnych środków dezynfekująco-myjących, które usuwają grzyby, a jednocześnie rozpuszczają osady z mydła i tłuszczu z kafelek, podłóg, kabin prysznicowych czy umywalek. 

Idealne lustro bez smug

Lustro jest tym elementem łazienki, na którym szczególnie widocznie są wszelkie zabrudzenia pozostawione przez krople wody, tłuste palce czy osady z kosmetyków (np. zaschnięte krople lakieru do włosów). Jego powierzchnię rekomendujemy myć specjalistycznym preparatem Vitrex, przeznaczonym do czyszczenia szkła i powierzchni z tworzyw sztucznych. Jego zaletą jest to, że bardzo szybko wysycha i nie pozostawia na smug. Innym podobnym środkiem, ale na bazie alkoholu, jest Alcodor, nadający się do czyszczenia wszelkich powierzchni wodoodpornych. Ważne jest też, aby do mycia lustra użyć miękkiej i delikatnej ściereczki, która nie porysuje jego powierzchni, np. antybakteryjnej lateksowej ścierki Vileda WiPro, przeznaczonej do mycia na mokro lub niepylącego czyściwa papierowego.

Sprzątanie łazienki krok po kroku

Mycie łazienki - jak każdą czynność - trzeba dobrze zaplanować. W pierwszej kolejności wynieś z łazienki wszelkie ręczniki i ubrania, które mogłyby zostać uszkodzone przez kontakt z silnie działającymi środkami czystości. Kosmetyki i wszystkie drobne przedmioty  zbierz do jednego pojemnika i odstaw tam, gdzie nie będzie Ci przeszkadzał w sprzątaniu. Załóż rękawice ochronne. Środki czystości nanoś zaczynając od tych, które potrzebują dłuższego czasu na rozbicie drobinek brudu i kamienia. Gdy one pracują, przetrzyj z kurzu płytki, półki oraz szafki, opróżnij kosz na śmieci i wymień w nim worek, umyj też lustra. Następnie przejdź do szorowania wanny, muszli klozetowej i umywalki. Do zbiornika spłukującego toaletę wrzuć kostkę, która zmiękcza wodę i zapobiega osadzaniu się kamienia na mechanizmie spłuczki. Jeśli to konieczne, wlej do odpływów udrażniacz do rur Siffex (nie zapomnij spłukać go po określonym czasie wodą!). Armaturę i akcesoria ze stali nierdzewnej lub chromowanej wypoleruj na końcu, aby usunąć z nich ewentualne drobne plamy i nalot pozostawiony przez użyte podczas sprzątania łazienki preparaty. Ostatnim krokiem do czystej łazienki jest umycie podłogi i wywietrzenie pomieszczenia.