Renowacja podłogi drewnianej

Deski podłogowe, zarówno lite, jak i warstwowe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz okresowej konserwacji. Dzięki tym zabiegom wierzchnia warstwa drewna jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne i dłużej zachowuje świeży wygląd. Jednak po dłuższym czasie eksploatacji posadzki, powyższe działania nie przynoszą już oczekiwanych rezultatów. Wtedy koniecznością staje się renowacja drewnianej podłogi.

Z uwagi na złożoność tego tematu, w tym artykule odpowiemy na następujące pytania:

  • Kiedy renowacja starej podłogi z desek wymaga zatrudnienia specjalisty, a kiedy można wykonać ją samodzielnie?
  • Jakich preparatów i akcesoriów potrzebować będziemy do odświeżenia desek podłogowych?
  • W jakich warunkach powinna przebiegać renowacja podłogi drewnianej?
  • Jak krok po kroku odnowić stare deski? 
  • Ile kosztuje renowacja podłogi drewnianej?

Renowacja starej podłogi drewnianej - samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Odpowiedź na to pytania w dużej mierze uzależniona jest od stanu drewna. Jeżeli w obrębie posadzki mamy do czynienia z płytkimi rysami i przebarwieniami, możemy samodzielnie odnowić jej zewnętrzną warstwę. Niewielkie mankamenty nie wymagają bowiem ani szczególnych umiejętności, ani wykorzystania profesjonalnego sprzętu. 

Gdy jednak na deskach pojawiają się głębokie pęknięcia, wgłębienia i uszczerbienia, wtedy koniecznością staje się wypożyczenie cykliniarki lub (gdy nie czujemy się na siłach) skorzystanie z usług profesjonalisty.

Renowacja drewnianej podłogi krok po kroku

Przed przystąpieniem do odnawiania posadzki, warto zadbać o optymalne warunki pracy. Temperatura powietrza panująca w pomieszczeniu nie może być niższa niż 5 stopni C, a jej idealna wartość to 15-20 stopni C. Istotna jest również wilgotność powietrza, która nie powinna przekraczać 70-80 procent, a jej preferowany poziom to 50 procent. Kluczowa jest także dobra wentylacja.

Krok pierwszy: Oczyszczenie powierzchni

Pierwszym krokiem renowacji jest dokładne odkurzenie, a następnie przemycie powierzchni poddawanej odnowie. Gdy posadzka wyschnie, przechodzimy do szlifowania jej zewnętrznej warstwy.

Krok drugi: Wygładzenie drewna i uzupełnianie ubytków

Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, w przypadku podłóg z niewielkimi mankamentami, nie musimy sięgać po „ciężki” sprzęt. Jednak jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania lub bez użycia szlifierki elektrycznej? W takiej sytuacji pozostaje nam ręczne szlifowanie drewna za pomocą papierów ściernych o różnej granulacji (zaczynamy od produktów gruboziarnistych, a kończymy na tych o małej gradacji). Aby przyspieszyć pracę i jednocześnie ochronić dłonie przed skaleczeniami, warto dodatkowo sięgnąć po pacę lub klocek szlifierski. 

Na tym etapie należy również uzupełnić szczeliny i uszczerbienia z wykorzystaniem masy szpachlowej. Następnie zaleca się wyrównanie powierzchni za pomocą papieru ściernego.
Natomiast w przypadku większych defektów w obrębie podłogi, dobrą praktyką jest podmiana zniszczonych kawałków drewna na ich nowe odpowiedniki.

Krok trzeci: Odpylenie drewnianej podłogi

Po przeszlifowaniu powierzchni, przechodzimy do dokładnego odkurzenia całego pomieszczenia. Warto przy tym pamiętać, że pył pokrywać będzie nie tylko podłogę, karnisze czy wiszące szafki, ale unosić się będzie również w powietrzu. W związku z tym zalecane jest odczekanie kilkunastu godzin do jego zupełnego opadnięcia. Po tym czasie przecieramy wszystkie powierzchnie oraz ponownie odkurzamy posadzkę. Dla skuteczniejszego oczyszczenia drewna możemy sięgnąć także po czerwony pad podłogowy, który wygładzi i wypoleruje zewnętrzną warstwę desek.

Krok czwarty: Nadawanie koloru i zabezpieczenie powierzchni drewna

Renowacja podłogi drewnianej opiera się również na jej impregnacji. Proces ten odbywa się z wykorzystaniem preparatów do pielęgnacji drewna. Za ich sprawą powierzchnia deski staje się bardziej odporna na brud, wodę oraz mechaniczne uszkodzenia. Ponadto dzięki woskom, olejom, bejcom oraz ługom możemy nadać posadzce odpowiedni kolor, strukturę i wykończenie.

Wśród szerokiej gamy wcześniej wspomnianych produktów znajdziemy zarówno te bezbarwne (np. olej do renowacji podłóg drewnianych lub olej do podłóg Naturalny Wygląd Snekkar), jak i te o właściwościach barwiących (np. olej do podłóg barwiący Snekkar).

Wymienione preparaty rozprowadzamy za pomocą wałka, a następnie wcieramy w strukturę drewna, np. z wykorzystaniem różnobarwnych padów. Nadmiar oleju usuwamy natomiast za pomocą bawełnianej szmatki.

Ile kosztuje renowacja podłogi drewnianej?

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne odnawianie desek podłogowych, musimy liczyć się z nakładem pieniężnym rzędu kilkuset złotych. Warto jednak zaznaczyć, że całkowity koszt renowacji uzależniony będzie od jakości i ilości wykorzystanych materiałów oraz liczby warstw wybranego impregnatu. 

Gdy z kolei renowacja starej podłogi z desek wymagać będzie cyklinowania, poniesiemy dodatkowy wydatek w postaci wypożyczenia sprzętu (najczęściej między 110-140 zł za dobę) oraz zakupu tarczek ściernych.

Natomiast decydując się na usługę cyklinowania wykonaną przez specjalistę, musimy liczyć się z ceną 20-50 zł/metr kwadratowy - w zależności od tego, czy mamy do czynienia z surową deską czy podłogą pokrytą lakierem lub farbą olejną.