Czyszczenie i konserwacja posadzki żywicznej - poradnik

Posadzki żywiczne od wielu lat szeroko stosuje się w magazynach, obiektach użyteczności publicznej czy sklepach wielkopowierzchniowych. Innymi słowy wszędzie tam, gdzie liczy się wytrzymałość podłogi na obciążenia i uszkodzenia oraz łatwość utrzymania czystości. Ostatnio tego typu podłogi zaczęto wykorzystywać również w aranżacjach nowoczesnych mieszkań i domów. Dlaczego? Sprawdźmy!

Zalety posadzki żywicznej

Podłoga żywiczna jest niezwykle trwała, znacznie bardziej odporna na ścieranie się niż posadzka betonowa, a ponadto wytrzymuje duże obciążenia. Normalne użytkowanie w przestrzeni mieszkalnej nie powinno powodować uszkodzeń jej powierzchni przez wiele lat. Wyróżnia się także wysokim stopniem bezpieczeństwa, ponieważ jest antypoślizgowa i ogniotrwała, dlatego spotyka się ją często w obiektach przemysłowych, warsztatach i magazynach, w których przechowuje się substancje łatwopalne. Posadzka żywiczna nie absorbuje tłuszczy, olejów i smarów, a dzięki temu, że nie posiada spoin, rozlanie na jej powierzchni nawet dużej ilości wody nie grozi przenikaniem wilgoci w głąb podłogi. Dlatego w domu idealnie sprawdzi się nie tylko na balkonie czy tarasie, które przez cały rok narażone są na oddziaływanie opadów atmosferycznych, ale także w przedpokoju, łazience czy w kuchni. 

Rodzaje podłóg żywicznych 

Bazą takich posadzek jest oczywiście żywica syntetyczna. W zależności od rodzaju zastosowanej żywicy, podłogi takie dzieli się na epoksydowe (dwu- lub trzyskładnikowe), poliuretanowe, akrylowe oraz epoksydowo-poliuretanowe. Żywice epoksydowe po utwardzeniu dają matowy efekt, zatem aby uzyskać na posadzce efekt połysku, należy ją dodatkowo polakierować. Im grubsza warstwa żywicy, tym podłoga będzie bardziej wytrzymała. Jeśli podłogę chcemy zabezpieczyć tylko cienką warstwą polimeru, możemy wykonać to sami, natomiast jeśli zależy nam na trwałej, kilkuwarstwowej podłodze o grubości co najmniej 2-4 mm lub posadzce kwarcowej, prace należy powierzyć profesjonalnej ekipie. Wykorzystanie żywicy daje bogate możliwości aranżacyjne. Nie musimy obawiać się, że podłoga z tego materiału będzie bezbarwna, a przez to nudna. Żywica daje się łatwo zabarwić na dowolny kolor - wybór jest tutaj praktycznie nieograniczony. Poza tym w tego typu posadzkach można stosować wypełniacze w postaci kolorowych płatków dekoracyjnych, kruszywa marmurowego czy barwionego piasku kwarcowego (te dwa ostatnie dodatkowo podnoszą jej wytrzymałość), tworząc na podłodze fantazyjne wzory lub efekt 3D. 

Czyszczenie posadzki żywicznej 

Jednolita, gładka powierzchnia podłogi żywicznej nie tylko wygląda niezwykle estetycznie, ale również ułatwia utrzymanie pomieszczenia w czystości. Brak spoin i łączeń elementów sprawia, że kurz czy inne zanieczyszczenia nie wpadają w zakamarki, z których ciężko byłoby je usunąć. Do codziennego czyszczenia posadzki żywicznej wystarczy w zasadzie zwykła zmiotka do regularnego usuwania z jej powierzchni naniesionego piasku czy innych twardych drobinek, które mogłyby doprowadzić do jej zarysowania, a także mop do mycia jej na mokro.  Preparaty, które sprawdzą się do mycia takiej powierzchni, to Alcodor, Ecofloor Fresh czy Universal

Konserwacja posadzki żywicznej

Istnieje wiele preparatów do konserwacji posadzek żywicznych. Ze środków dostępnych w naszym sklepie polecamy Ecofloor Polymer, przeznaczony do mycia podłóg zarówno tych zabezpieczonych, jak i niezabezpieczonych warstwami polimerowymi. Preparat ten ma właściwości nabłyszczające, spełnia normy bezpieczeństwa antypoślizgowego, a przy tym można używać go w maszynach szorująco-zbierających, dlatego stosowany jest do czyszczenia bardzo dużych powierzchni użytkowych - korytarzy, hal sportowych czy sal szkolnych. Co ważne Ecofloor Polymer uzupełnia drobne ubytki powłok, dzięki czemu dłużej zachowują one swoje właściwości i estetyczny wygląd.