Czyszczenie, impregnacja i konserwacja posadzek betonowych - poradnik

Regularne czyszczenie posadzki betonowej przy pomocy odpowiednich środków pozwoli zachować ją w doskonałym stanie przez długi czas. Konserwowanie i impregnowanie jej powierzchni przedłuża trwałość i poprawia walory estetyczne, a także zabezpiecza przed powstawaniem zabrudzeń. Które środki z naszej oferty nadają się do czyszczenia posadzki betonowej, a które będą odpowiednie do impregnacji i konserwacji betonu? 

Czyszczenie posadzek betonowych na 2 sposoby

Czyszczenie posadzek betonowych może być wykonywane ręcznie lub maszynowo - większość profesjonalnych środków przeznaczonych do tego zabiegu może być stosowana na 2 sposoby. Metoda maszynowa jest polecana wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest bardzo duża, a poziom zabrudzeń i eksploatacji betonu bardzo wysoki. Poza usunięciem zabrudzeń, podczas takiego zabiegu posadzka zostaje pozbawiona wszelkich rys i uszkodzeń oraz wypolerowana. Maszyny do czyszczenia betonu zakończone są szczotkami lub padami - ważne, by nie były zbyt twarde, bo porysują powierzchnię. 

Ręczne czyszczenie posadzek betonowych to zabieg polecany do średniej i małej wielkości betonowych powierzchni na terenie prywatnych posesji, ale również biur, obiektów hotelowych czy punktów gastronomicznych. Jak wygląda ten proces? Są to 3 proste kroki: 

  1. odkurzanie posadzki betonowej - odkurzaczem lub - gdy powierzchnia jest mała lub o nieregularnym kształcie - ręczne.
  2. czyszczenie przy pomocy odpowiedniego, przeznaczonego do betonu, środka, o czym piszemy więcej w dalszej części artykułu. Gruntowne czyszczenie betonu zalecane jest minimum raz do roku,
  3. impregnacja betonowej powierzchni, o czym również piszemy więcej w późniejszej części tekstu. 

Jakich środków użyć do czyszczenia powierzchni betonowych?

Pierwszy ze środków do czyszczenia powierzchni betonowych, który polecamy, to Pramaxol. Służy on do czyszczenia wszystkich odpornych na działanie alkaliów powierzchni, w tym również betonu. Przy pomocy tego środka można usunąć tłuszcz, olej smar, a także inne stare lub uporczywe zabrudzenia. Drugi produkt, który nadaje się do czyszczenia wszystkich podłóg odpornych na działanie środków alkalicznych, w tym również powierzchni betonowych, to Stripol - agresywny preparat do usuwania wosku z posadzki. Może być on stosowany do mycia ręcznego oraz maszynowego. W zależności od poziomu zabrudzeń, należy przygotować odpowiedni roztwór. Do lekkich wystarczy 2-5% roztwór środka z ciepłą wodą, do silnych i uporczywych roztwór od 5 do 20% rozcieńczony wodą. 

Kolejną propozycją środka do czyszczenia powierzchni betonowych jest Ceracid. Preparat ma odczyn kwasowy i nadaje się do różnego rodzaju podłóg o chropowatej powierzchni i mycia zarówno ręcznego, jak i mechanicznego. Służy do usunięcia zabrudzeń z powierzchni, które nie reagują z kwasami, takich jak beton, gres czy kamień naturalny, również bardzo silnych, starych i uporczywych. Kolejna propozycja środka do czyszczenia powierzchni betonowych, którą wybraliśmy z naszej oferty, to Cerapur. Preparat jest przeznaczony do zmywalnych i odpornych na alkalia powierzchni utwardzonych - poza betonem również do gresu, ceramicznych płytek oraz klinkieru. Środek o silnie skoncentrowanym działaniu głęboko wnika w mikropory i usuwa z nich wszelkie zabrudzenia.

Wybrane produkty do impregnacji i konserwacji betonu

Do impregnacji i konserwacji betonu również istnieją specjalne środki. Istotne, by nakładać je na powierzchnie, które zostały wcześniej dokładnie wyczyszczone, wypłukane i osuszone. Z oferty naszego sklepu polecamy szczególnie impregnat na bazie wody do betonu i tekstyliów -  Pramolit W-11. Może być on aplikowany ręcznie lub natryskowo. Impregnat - po nałożeniu na powierzchnię i wyschnięciu - zabezpiecza przed powstawaniem zabrudzeń, dzięki temu czyszczenie będzie rzadsze i prostsze. Drugi, rekomendowany przez nas środek do impregnacji i konserwacji betonu to Porodur. Środek - na bazie akryli - jest gotowy do użytku. Może być nałożony na różnego rodzaju powierzchnie porowate, poza betonem również podłoże szpachlowane, kamień naturalny i sztuczną żywicę i inne. Producent preparatu zaleca, by nakładać go mopem lub szmatką na czystą i osuszoną powierzchnię. W przypadku powierzchni o dużej chłonności, impregnat można nałożyć drugi raz po około godzinie od pierwszej aplikacji.