Woskowanie drewna surowego, woskowanie drewna na gorąco i zimno  - przegląd najlepszych produktów

Woskowanie drewna - zarówno na gorąco, jak i zimno - to zabieg, który poprawia wygląd drewnianej powierzchni, dodaje blasku, uzupełnia drobne ubytki i rysy. Jak wygląda woskowanie surowego drewna, a jak materiału, na którym już jest warstwa wosku? Jakich środków użyć do takich powierzchni?

Porady na temat woskowania drewna

Woskowanie drewna to zabieg, który najlepiej robić etapami - eksperci zalecają, by kłaść kilka cienkich warstw wosku (po każdej poczekać aż wyschnie) zamiast jednej grubej. Czym woskować drewno? Z meblami, jak również innymi drewnianymi elementami (takimi jak dziecięce zabawki) mamy styczność na co dzień, dlatego do impregnowania ich powierzchni warto postawić na środek naturalny i ekologiczny. W naszym asortymencie znajduje się bogata oferta środków Snekkar, które mają w swoim składzie naturalny wosk pszczeli lub mieszankę wosku i olejków - można je stosować nawet w pokoju dziecka czy alergika, np. pszczeli wosk do blatów i mebli drewnianych.

Woski do drewna można podzielić na produkty do stosowania na zimno bez podgrzewania (woski w płynie) lub do stosowania na gorąco. Inny podział produktów do woskowania drewna, to ze względu na ich zastosowanie:

  • do pierwotnego pokrycia - najczęściej wosk płynny lub półpłynny (do surowego materiału, by go zabezpieczyć),
  • do renowacji i pielęgnacji - najczęściej wosk twardy (do materiał już pokrytego woskiem, by uzupełnić rysy i inne niedoskonałości, dodać połysku oraz wyrównać kolor).

O woskowaniu surowego drewna piszemy więcej poniżej. Z kolei woskowanie drewna, na którym już jest warstwa wosku, wygląda inaczej - najpierw trzeba je pokryć środkiem, który usunie starą, tłustą warstwę wosku i politurę (np. Strip-Forte marki Pramol do usuwania wosków, emulsji i polimerów). Tylko tak przygotowaną powierzchnię można pokryć ponownie woskiem lub też użyć innych środków (bejcy czy lakieru). Oferujemy gotowe do użytku woski twarde (np. twardy wosk olejny do podłóg drewnianych Snekkar), które najlepiej aplikować przy pomocy pędzla lub wałka, a także woski, które przed użyciem należy podgrzać i rozpuścić (np. Wood-Cal-Cir).

Woskowanie drewna na gorąco

Woskowanie drewna na gorąco to zabieg, do którego niezbędna jest odpowiednia maszyna, np. maszyną nakładającą, maszyną jednotarczową z termopadem lub przyrządem do topienia z odpowiednią końcówką do wosku. W tej metodzie aplikacja wygląda tak, że niewielkie krople gorącego wosku spływają na drewnianą powierzchnię, a następnie - przy pomocy maszyny - są w nią wcierane. Jednym z takich produktów w naszej ofercie jest wosk do parkietu do aplikacji na gorąco marki Pramol. Środkiem wypełnia się aplikator wosku (maksymalnie do połowy), a następnie podgrzewa aż stanie się całkowicie płynny. Wosk nanosi się na parkiet wąskimi pasami, a gdy całkowicie stwardnieje poleruje. Woskowanie drewna na gorąco jest stosowane na powierzchniach, które potrzebują renowacji, by wypełnić ubytki, szczeliny, dziurki po szkodnikach i inne niedoskonałości.

Woskowanie drewna na zimno

Inną metodą aplikacji wosku jest sposób “na zimno”. W tym wypadku wosk po kupieniu jest gotowy do użytku, najczęściej przyjmuje on formę pasty, płynną lub półpłynną. Jak nakładać taki produkt? Można go aplikować przy pomocy pakułów z bawełny, waty szklanej lub bawełnianej szmatki. Jednym z takich produktów jest twardy wosk do drewna Wood-Sol-Cir marki Pramol. Środek może być aplikowany ręcznie lub natryskowo (np. w w jednotarczowej maszynie czyszczącej). Działa on konserwująco, nadaje połysk i odnawia zniszczone powierzchnie.

Woskowanie surowego drewna

Do woskowania surowego drewna najlepsze środki to takie o płynnej konsystencji. Dlaczego? Bo płynny wosk lepiej i głębiej wnika w pory drewna, mocniej w nie wsiąka, precyzyjnie zamyka pory tego materiału. Jak przygotować drewno do tego zabiegu? Woskowanie surowego drewna należy rozpocząć od wyrównania - można użyć papieru ściernego i wyszlifować jego powierzchnię. Dzięki temu struktura jest gładka, jednolita oraz bez włosków drewna.  Polecanym do tego zabiegu produktem jest wosk pszczeli Snekkar. Do usunięcia pyłu można użyć miękkiej wilgotnej szmatki nasączonej czystą wodą. Po przetarciu i wyschnięciu ostatni krok to odkurzenie (warto użyć końcówki z miękkiego włosia, która nie porysuje powierzchni drewna). Przed właściwym zabiegiem warto zabezpieczyć dłonie rękawiczkami, by uniknąć ciężkich do zmycia, tłustych plam na skórze. 

Woskowanie surowego drewna należy przeprowadzać etapami - na powierzchnię nałożyć wzdłuż słojów cienką warstwę wosku i wcierać w powierzchnię drewna. Po wyschnięciu wosku jego nadmiar z powierzchni należy zebrać bawełnianą szmatką, a następnie wypolerować powierzchnię inną czystą, suchą szmatką. W przypadku surowego materiału, który ma niską odporność na wilgoć, jedna warstwa tego preparatu na pewno nie będzie wystarczająca. Po pierwszej warstwie wosku pora na kolejne - na surowe drewno można nałożyć ich nawet kilka.