Neutralizator czy odświeżacz - co skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy? Poradnik

Przyjemny zapach natychmiast kojarzy się z czystością. Jeśli w pomieszczeniu roznosi się choćby ulotna nieprzyjemna woń, od razu przestajemy czuć się w nim komforto. Z kolei pozytywnie kojarzące się aromaty często przyczyniają się do zwiększenia sprzedaży w lokalach gastronomicznych lub do wyższej oceny usług hotelarskich przez gości. Jak zatem wybrać najlepszy środek do usuwania nieprzyjemnych zapachów w domu i w firmie?

Neutralizator zapachu a odświeżacz - różnice

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje preparatów, które nadają pomieszczeniom ładny zapach - odświeżacze powietrza i neutralizatory zapachu. Są to środki o innym działaniu, chociaż często używa się tych nazw zamiennie, ponieważ ostatecznie dla naszego nosa skutek ich użycia wydaje się być podobny. Odświeżacz powietrza to środek, który wyłącznie czasowo maskuje nieprzyjemną woń, ale nie likwiduje jego źródła. Stąd zwykle używa się go doraźnie, np. w toalecie czy w kuchni, gdy np. chcemy zatuszować przed gośćmi fakt, że rano przypaliliśmy zupę. Odświeżacz powietrza nie ma długiego działania - kiedy jego cząsteczki opadną lub wywietrzeją, przykry zapach może wrócić. W niektórych przypadkach chęć zamaskowania bardzo silnej woni zwykłym odświeżaczem może wręcz doprowadzić do powstania niecodziennej mieszanki zapachowej, która zamiast pomóc pogłębi problem. Środki te sprawdzą się natomiast wszędzie tam, gdzie chcemy nadać powietrzu konkretny, delikatny aromat lub wprowadzić klientów w dobry nastrój. 

Spośród produktów tego typu znajdujących się w ofercie naszego sklepu, polecamy szczególnie Airodor firmy Pramol. Jest to linia silnie skoncentrowanych odświeżaczy na bazie olejków o różnych kompozycjach zapachowych, którą można nabyć zarówno w niewielkiej butelce z atomizerem (200 ml), jak i w większych - litrowych i 10-litrowych kanistrach.

Z kolei neutralizatory zapachu mają szersze działanie. Nie tylko pochłaniają i przykrywają brzydkie wonie, ale przede wszystkim skutecznie likwidują ich przyczynę, jednocześnie pozostawiając w pomieszczeniu przyjemny aromat. Działanie neutralizatorów jest zatem dłuższe i bardziej kompleksowe.

Jak usunąć zapach spalenizny i dymu papierosowego?

Woń spalenizny w sali restauracji lub dymu papierosowego unosząca się w pokoju hotelowym niewątpliwie odstrasza klientów. Może też stanowić poważny problem w prywatnym mieszkaniu każdego z nas. W celu neutralizacji tych zapachów najlepiej sięgnąć po profesjonalne środki, które sięgną do źródła problemu. Do eliminacji zapachu spalenizny rekomendujemy preparat Smelpol VC 440, który rozkłada szkodliwe związki siarkowodorowe, rozpuszcza oleje, tłuszcze i białka, a przy tym może być stosowany w kuchniach, restauracjach i hotelach. Smelpol VC 440 jest biologicznie redukowalny, nie zawiera aldehydów i formaldehydów, ma działania antybakteryjne i pozostawia po sobie przyjemny, cytrynowy zapach.

Natomiast woń tytoniu z zasłon, dywanów czy wykładzin łatwo usunie Freshcare 56 produkowany przez Ecolab. Jest to preparat silnie skoncentrowany i przeznaczony wyłącznie do profesjonalnego zastosowania. 

Zwierzęta a nieprzyjemne zapachy

Posiadacze psów i kotów pomimo, że kochają swoich pupili miłością bezgraniczną, mają świadomość, że zwierzęta te często są źródłem nieprzyjemnych woni. Z myślą o osobach, które chcą w prosty sposób ograniczyć zwierzętom dostęp do niektórych pomieszczeń czy budynków, firma Pramol opracowała organiczny preparat zapachowy Anti-Pipi. Wydziela on nieprzyjemną dla psów i kotów woń, która skutecznie odstrasza te zwierzęta i sprawia, że zaczną unikać miejsc, gdzie został on rozprowadzony. Środek ten jest przeznaczony do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Może zatem służyć m.in. jako skuteczna bariera chroniąca osoby uczulone na sierść tych zwierząt przed kontaktem z nimi lub jako środek zapobiegający oddawaniu moczu przez psy i koty na elewacje budynku oraz w innych niepożądanych miejscach. Anti-Pipi jest bezpieczny dla zwierząt.