Zmiana koloru drewna - woski, oleje, bejca

Może się wydawać, że zmiana koloru drewna jest rzeczą skomplikowaną, bo wymagającą specjalistycznej wiedzy i manualnych umiejętności. Nic bardziej mylnego. W tym zadaniu najtrudniejszym elementem jest zdefiniowanie, jaki efekt pragniemy uzyskać, ponieważ od tej decyzji zależeć będzie sposób opracowania powierzchni oraz zakup konkretnych materiałów.

W związku z tym tematem wyjaśnimy, jak zmienić kolor drewna z jasnego na ciemny oraz jakich preparatów i narzędzi do tego celu użyć. Rozwiejemy również wątpliwości dotyczące tego, czy możliwa jest zmiana koloru drewna z ciemnego na jasny. Podpowiemy także, jak rozjaśnić bejcowane drewno, a jak poradzić sobie z tym olejowanym, woskowanym czy lakierowanym. Zapraszamy!

Jak zmienić kolor drewnianych mebli i podłóg bez użycia farby?

Pokrycie powierzchni gęstą, kryjącą emalią w wybranym odcieniu jest jednym z najprostszych i najszybszych sposobów na zmianę koloru drewna. Jednak co w sytuacji, gdy zależy nam na odsłonięciu rysunku i usłojenia tego surowca? W takich okolicznościach warto zrezygnować z użycia dobrze napigmentowanych farb na rzecz bejc, wosków, olejów i ługów

Jednak zanim przejdziemy do tego punktu (niezależnie od tego, czy zależy nam na zmianie koloru drewna z ciemnego na jasny czy z jasnego na ciemny), rekomendujemy wykonać poniższe czynności.

Krok pierwszy: oczyszczenie powierzchni

Pierwszy etap prac powinien zawsze rozpoczynać się od dokładnego oczyszczenia płaszczyzny z pyłów, brudu i tłustych plam. W przypadku desek podłogowych czy parkietu zaczynamy od odkurzenia pomieszczenia, a następnie przechodzimy do jego przemycia z wykorzystaniem preparatów do mycia podłóg drewnianych

Z kolei w kwestii mebli, dekoracji czy akcesoriów drewnianych, zalecane jest ich przetarcie niepylącą szmatką, zamoczoną w ciepłej wodzie zmieszanej z płynem do mycia naczyń.

Krok drugi: usunięcie starych powłok i zeszlifowanie zewnętrznej warstwy drewna

Gdy opracowywana nawierzchnia jest już czysta i sucha, przechodzimy do usunięcia z niej wcześniejszych powłok i warstw impregnatów

W przypadku lakieru, możemy sięgnąć po opalarkę lub skrobak, a całość wykończyć drobnoziarnistym papierem ściernym. 

Z kolei powierzchnie pokryte farbami najpierw traktujemy środkami w płynie, spray’u czy żelu, a następnie wygładzamy np. z wykorzystaniem szlifierki. 

Natomiast drewno zaimpregnowane woskiem lub olejem wymaga jedynie jego przeszlifowania za pomocą papierów ściernych o różnych granulacjach. 

A jak poradzić sobie z miejscami nasyconymi bejcą? Przyciemnienie lub rozjaśnienie bejcowanego drewna będzie możliwe wtedy, gdy dokładnie usuniemy jego powierzchniowe warstwy. Do tego celu rekomendujemy użycie szlifierki oscylacyjno-rotacyjnej (w przypadku mebli) lub cykliniarki (w przypadku podłóg). W innych okolicznościach, konieczne będzie sięgnięcie po środki chemiczne, o czym piszemy w dalszej części artykułu. 

Krok trzeci: Nadanie koloru i impregnacja

Po usunięciu zewnętrznej warstwy drewna oraz dokładnym odpyleniu opracowywanej powierzchni, przechodzimy do kolorystycznej metamorfozy. Wśród środków o właściwościach barwiąco-impregnujących, które jednocześnie podkreślają fakturę, rysunek i usłojenie drewna znajdują się oleje, woski, bejce i ługi. Po które z nich sięgnąć?

Zmiana koloru drewna z ciemnego na jasny

Rozjaśnienie powierzchni, które pokryte były wcześniej ciemnymi impregnatami nie będzie trudne, jeżeli dokładnie usunęliśmy zewnętrzne warstwy drewna. W takich okolicznościach wystarczy sięgnąć np. po białą bejcę do drewna Snekkar lub twardy wosk olejny Snekkar w białym kolorze.

A jak rozjaśnić bejcowane drewno, na którym wciąż dostrzec można ciemne plamy i punkty? Ponieważ bejca wnika w powierzchniowe warstwy drewna, trwale je zabarwiając, musimy sięgnąć po środki, które mają nie tylko właściwości koloryzujące, ale także wybielające. Należą do nich ługi, czyli wodne rozwory zasady sodowej. Dzięki zastosowaniu np. białego ługu do drewna Snekkar zmienimy kolor drewna z ciemnego na jasny oraz podkreślimy jego strukturę. 

Zmiana koloru drewna z jasnego na ciemny 

A jak zmienić kolor drewna z jasnego na ciemny? W tym celu możemy sięgnąć np. po odporny olej barwiący Snekkar w kolorze sucupira/wenge/czarnym lub po barwiący olej do podłóg Snekkar, np. w odcieniu  mahoniowym, orzechowym czy ciemnobrązowym.

Preparatem, który również pozwoli nam przyciemnić dotychczasową barwę surowca drzewnego jest np. ciemnoszara bejca do drewna Snekkar. Co ciekawe, impregnat ten nadaje nawierzchni głęboki odcień nie dzięki pigmentom, a za sprawą zachodzących reakcji chemicznych.