Czyszczenie, impregnacja kabiny prysznicowej i usuwanie z niej osadów

Zaniedbanie powierzchni kabiny prysznicowej, prowadzi do szybszego jej zużycia, a w rezultacie do kosztownej wymiany. W wielu przypadkach może także skutkować rozwojem chorób skóry u domowników. Podpowiadamy, czym umyć kabinę prysznicową, aby służyła jak najdłużej i nie stała się siedliskiem niebezpiecznej dla zdrowia pleśni.

Kabiny prysznicowe składają się z wielu elementów, a każde z nich wykonane jest z innego materiału. Brodziki wytwarzane są przeważnie z akrylu i ceramiki, szyby kabin to szkło (najczęściej hartowane) lub pleksi, z kolei armatura i półki łazienkowe zawieszane wewnątrz prysznica to produkty ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych. Czyszczenie kabiny prysznicowej z osadu wymaga zatem zastosowania odpowiednio dopasowanych do różnych materiałów środków czystości, które nie uszkodzą ich struktury.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Zabrudzenia, które są najbardziej widoczne na zaniedbanych łazienkach, to białe, kamienne osady na osłonie prysznica. Powstają one w wyniku odparowania wody, po której pozostaje nalot z zawartych w niej kationów wapnia, magnezu oraz innych jonów metali wielowartościowych. Pomimo, iż według danych GUS twardość wody w Polsce mieści się w normie (w roku 2015 wahała się w granicach od 207 mg/l do 315 mg/l), jest to nadal wartość wystarczająca do budowania się z czasem silnego osadu. Dlatego też czyszczenie kabiny prysznicowej z kamienia należy przeprowadzać regularnie, co najmniej raz w tygodniu. 

Przy większości zabrudzeń nie wystarczy jednak stary domowy patent, jakim jest użycie wody z octem. Kamienny osad ze szkła, ale także powierzchni kwasoodpornych, takich jak flizy, armatura czy porcelana sanitarna, bez trudu usunie natomiast perfumowany preparat do mycia sanitariatów Prosan Plus, dostępny również o zapachu cytrynowym (Prosan Lemon) i kwiatowym (Prosan Fleur). Prosan poradzi sobie równie dobrze z codziennymi osadami z mydła i resztkami tłuszczu. Innym środkiem o podobnym działaniu jest Anticid. Z kolei w przypadku starego osadu, tworzącego grubą warstwę kamienia na osłonie kabiny lub niecce basenowej, konieczne będzie skorzystanie z silniejszego preparatu, np. Puracidu. Wszystkie środki do odkamieniania natrysków dostępne są w litrowych opakowaniach oraz 10-litrowych kanistrach. 

Pielęgnacja brodzika, armatury oraz udrażnianie odpływów

Wybierając preparat do czyszczenia brodzika, miejmy na uwadze, by był on skuteczny, a jednocześnie na tyle delikatny, żeby nie zarysować powierzchni ceramicznych czy emaliowanych. Ten element kabiny prysznicowej skutecznie i bezpiecznie umyjemy mleczkiem Ecofix, które zawiera substancję polerującą. Ponadto ten uniwersalny środek czystości przywróci połysk zakamienionej armaturze i powierzchniom ze stali chromowanej. Można go również użyć podczas porządków w kuchni, np. do czyszczenia płyty kuchenki gazowej.

Jednak usunięcie zacieków z kamienia to nie wszystko. W zagłębieniach fug, szczelinach szyn drzwi oraz w łączeniach brodzika z osłoną kabiny szybko gromadzi się osad z mydła zmieszany z usuniętym w trakcie kąpieli naskórkiem. W połączeniu z wysoką wilgotnością i temperaturą, jaka panuje pod prysznicem, powstaje idealne środowisko do rozwoju pleśni, która może być przyczyną różnych schorzeń skóry. Pozbycie się jej wymaga użycia środków myjąco-dezynfekujących, takich jak produkowany przez firmę ECOLAB Sator, który działa wielozadaniowo: czyści, wybiela i dezynfekuje powierzchnie.

Gdzie jeszcze gromadzą się szkodliwe dla zdrowia grzyby i bakterie? Oczywiście w odpływach kanalizacyjnych, które często zatykają się z powodu nagromadzonych tam resztek mydła i włosów. Doraźnie warto wtedy użyć preparatu Siffex, który skutecznie rozpuści zebrane w rurach zanieczyszczenia organiczne. Środek ten w mniejszych ilościach może być również stosowany prewencyjnie, by zapobiec zatykaniu się odpływu.

Impregnacja kabiny prysznicowej

Przed rozpoczęciem użytkowania kabiny prysznicowej, można dokonać impregnacji powierzchni takiej jak klinkier, marmur, granit, gres, lastriko, preparatem Pramolit S-22 marki Pramol. Środek ten głęboko wnika w strukturę powierzchni, chroni przed powstawaniem kamienia i tłustych zabrudzeń.