Pielęgnacja drewna

Jak dbać o drewno w zależności od jego wykończenia? Czy wystarczy systematyczne przemywanie powierzchni i używanie odpowiednich preparatów ochronnych? W tym artykule podpowiemy, jak powinna przebiegać pielęgnacja drewna olejowanego i woskowanego. Zdradzimy również, jak dbać o lakierowane drewno oraz to potraktowane ługami czy bejcami. Wspomnimy także, jak krok po kroku poradzić sobie z powierzchniami wymagającymi renowacji.

System utrzymania drewnianych powierzchni, czyli jak dbać o drewno

Pielęgnacja drewna to proces, którego złożoność uzależniona jest od stanu surowca oraz jego nawierzchni. W przypadku niezabezpieczonych czy zniszczonych powłok, konieczne będzie wdrożenie większości lub wszystkich poniższych kroków utrzymania drewna. Z kolei meble i podłogi w dobrej kondycji wymagać będą jedynie regularnego mycia i pielęgnacji oraz sezonowej konserwacji.

Przygotowanie powierzchni drewna

Ten krok jest niezbędny, gdy zależy nam na zmianie koloru i/lub struktury drewna. Tę czynność wykonujemy również podczas sezonowych prac mających na celu odświeżenie drewnianych powierzchni. 

Cały proces rozpoczynamy od dogłębnego oczyszczenia surowca. W przypadku niewielkich (surowych lub zabezpieczonych) elementów wewnątrz budynku możemy sięgnąć po preparat w sprayu do gruntownego czyszczenia drewna Snekkar. Z kolei do większych powierzchni, takich jak posadzki czy meble, sprawdzi się środek do gruntownego czyszczenia podłóg drewnianych Snekkar

Natomiast do dokładnego oczyszczania drewnianych powierzchni na zewnątrz (np. tarasów, altan, ram okiennych), rekomendowany jest preparat do gruntownego czyszczenia drewna na zewnątrz Snekkar. Możemy zdecydować się również na wyspecjalizowany preparat w sprayu do gruntownego czyszczenia mebli ogrodowych Snekkar.

W następnym etapie rozprowadzamy ług, bejcę lub odpowiedni podkład. Po bejcę do drewna sięgamy wtedy, gdy zależy nam na trwałej zmianie koloru i jednoczesnym podkreśleniu rysunku drewna (więcej na ten temat przeczytać można w artykule: Bejcowanie drewna - poradnik). Z kolei ługi rekomendowane są wtedy, gdy pragniemy zahamować proces żółknięcia deski lub gdy chcemy ją wybielić czy postarzyć. Na podkład do lakieru lub oleju warto zdecydować się natomiast wtedy, kiedy zależy nam na zwiększeniu przyczepności i wydajności warstw powierzchniowych.

Zabezpieczenie drewnianych powierzchni

Do zabezpieczenia drewna rekomendowane są oleje, woski oraz lakiery. Na który z tych preparatów się zdecydować? 

Wewnątrz 

W przypadku surowego drewna wewnątrz pomieszczeń, pierwszą warstwę stanowić może olej, np.:

Wyżej wymienione środki wnikają w głąb struktury deski i chronią ją przed rozwojem pleśni oraz grzybów

W następnym kroku warto sięgnąć po wosk do drewna (np. twardy wosk olejny Snekkar). Preparat ten zabezpieczy powierzchnię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz wnikaniem i nadmiernym osadzaniem się brudu.

Z kolei w przypadku powierzchni pokrytych podkładami, bejcami czy ługami, olej może stanowić ostatnią warstwę ochronną. Dobrym przykładem jest olej do zabezpieczania blatów i mebli drewnianych Snekkar

Odpowiednim produktem ochronnym i wykończeniowym będzie także pszczeli wosk do blatów i mebli drewnianych Snekkar lub wcześniej wspomniany wosk olejny do podłóg, schodów i mebli. 

Warstwę zabezpieczającą stanowić może również lakier. Ten preparat warto rozważyć wtedy, gdy drewniane powierzchnie narażone są na nadmierną eksploatację lub wtedy, gdy chcemy nadać powierzchniom konkretne wykończenie, np. połysk. 

Na zewnątrz

Warstwę zabezpieczającą meble zewnętrzne, ramy okienne czy elementy elewacji stanowić może impregnat do mebli ogrodowych. Podobnym działaniem wykazuje się również olej do gruntowania Snekkar, który wpływa dodatkowo na poprawę trwałości i przyczepności drewna. Na zewnątrz budynku rekomendowany jest także olej do tarasów Snekkar, który zabezpieczy drewniane elementy przed promieniowaniem UV, wodą, pleśnią i grzybami.

Bieżące mycie i pielęgnacja drewna wewnątrz

Pielęgnacja drewna olejowanego lub pokrytego woskiem olejnym odbywać się może z wykorzystaniem preparatu wielofunkcyjnego, np.:

Możemy także zdecydować się na zastosowanie dwóch odrębnych środków – preparatu do gruntownego czyszczenia, a następnie oleju do renowacji podłóg drewnianych Snekkar.

A jak dbać o lakierowane drewno podczas regularnych porządków? W pierwszej kolejności rekomendowane jest zastosowanie mydła pielęgnacyjnego do podłóg lakierowanych, a następnie użycie preparatu pielęgnacyjnego do podłóg lakierowanych.

Renowacja drewna

Jeżeli na drewnianych powierzchniach dostrzegamy wyraźne przebarwienia, łuszczenie, pęknięcia, pleśń lub grzyby, zalecana jest renowacja powierzchni. W takich okolicznościach mycie i nieinwazyjna pielęgnacja drewna nie przyniesie już pożądanych rezultatów. Jakie kroki należy wykonać podczas tego procesu?

W pierwszym etapie kluczowe jest usunięcie starych powłok lakierniczych, woskowych lub malarskich np. z wykorzystaniem striperów. Kolejnym krokiem jest użycie preparatów do gruntownego czyszczenia powierzchni, które pozwolą zmyć z drewna pył i inne zanieczyszczenia. 

Gdy poddawane renowacji miejsce jest już dokładnie oczyszczone i odtłuszczone, możemy przejść do nałożenia podkładu do lakieru/farby/oleju lub rozprowadzenia bejcy, ługu do drewna czy oleju barwiącego. 

W ostatniej fazie nawierzchnię pokrywamy woskiem, lakierem, farbą lub olejem.

Więcej na temat odświeżania drewnianych powierzchni przeczytać można w następujących artykułach: „Renowacja podłogi drewnianej (z desek)”, „Jak odnowić parkiet” oraz „Jak odnowić stare meble drewniane”.